live

Відставка Суркова: Зміна курсу чи підступний план Путіна?

Гужва Ігор
Гужва Ігор

Журналіст, політолог

Помічник президента Росії Владислав Сурков twitter.com

Відставка помічника президента Росії Владислава Суркова викликала різновекторні думки з цього приводу. В Москві вбачають зміну курсу по Україні й можливість поступок щодо врегулювання конфлікту на Донбасі, а в Києві побоюються ймовірного нового плану Володимира Путіна зі "впихування Донбасу в Україну". Чи варто очікувати змін у російсько-українських відносинах?

Про це пише Ігор Гужва на своїй сторінці в Facebook.

Відставка Суркова через "зміни курсу" викликала відразу дві хвилі різновекторної "зради".

У Росії у "зміні курсу по Україні" багато хто побачив натяк на готовність Кремля "здати Донбас" (на це ж, до речі, сподіваються у Зеленського).

А в Києві пильні "патріоти" розглянули черговий підступний план Путіна зі "впихування Донбасу в Україну" або ж просто "розлучення" української влади за допомогою "доброго поліцейського" Козака, який ласкавим словом вирішуватиме питання по воді в Крим або повного припинення вогню на лінії фронту (для деяких, як виявилося, припинення вогню це зрада зрадна).

Паралельно клянуть Зеленського, що він своїм пацифізмом грає на руку Путіну.

Але ось яка штука. Звинувачення Зеленського в "роботі на Кремль", в здачі національних інтересів і крики про "червоні лінії" звучать тільки всередині України.

Ні країни ЄС, ні США жодного поганого слова не сказали з приводу контактів "пацифіста" Зе з Путіним і активізації діалогу по Донбасу.

Навпаки – цілковите схвалення, яке увінчали словами Вільяма Тейлора про те, що Зеленський більш ефективно відстоює позицію України у відносинах з Путіним, ніж Порошенко.

Це в черговий раз викликало у багатьох здивування, хоча саме тут дивуватися нема чому.

Я вже писав про те, чому Зеленський більше влаштовує глобальний Захід, ніж Порошенко у своїй кадровій політиці.

Але не в меншій (а може бути і у великій мірі) Зеленський влаштовує Захід і з точки зору відносин з Росією.

Переваг Зеленського перед Порошенком у цьому плані, з точки зору Заходу, кілька.

1. Порошенко своїми націоналістичними перегинами викликав озлоблення на південному сході і відроджував там проросійські настрої. Чим більше він віщав про "армію-мову-віру", тим більше мобілізовувався проросійський виборець. Зеленський, з більш м'якою риторикою, з постійними заявами про мир, про діалог, про "неважливо як вулиці називаються і хто якою мовою говорить", багатьма на південному сході сприймається як свій, що послаблює проросійські політичні сили. На виборах у Раду саме "Слуга народу" відібрала у тієї ж "Опоплатформи" значну частину виборців, одержавши завдяки цьому монобольшість і сформувавши уряд, набагато більш прозахідний, ніж за часів Порошенко.

2. Зеленський, який намагається не використовувати конфронтаційну риторику щодо Росії, а також має імідж людини, яку не люблять націоналісти, куди більше, ніж Порошенко, підходить для вирішення завдання переконати Москву піти на компроміс з Донбасу. Зрозуміло, що Петрові Порошенкові Кремль ні за яких обставин не віддав Донбас. А ось по Зеленському – можуть бути варіанти. Особливо, якщо Захід поманить російську еліту скасуванням санкцій. Те, що Путін піде Зеленському на поступки, поки виглядає не дуже реальним. Але, принаймні, така вірогідність є. А при Порошенкові її не було взагалі.

3. Зеленський добре відомий в Росії і, знову ж таки, зі своєю помірною риторикою не викликає там такого відторгнення, як Порошенко. А отже образ "креативного і людяного" президента України може "продаватися" росіянам як політико-стилістична альтернатива Путіну і його потенційним наступникам. Типу "нам би такого як Зеля, замість цієї сірої гебні". Не факт, що "продасться", але спроба не тортури.

Ті сигнали, які надходять з США, показують, що американці не вважають загрозою повернення Донбасу в Україну, за умови корекції Мінських угод (тобто вибори після передачі контролю над кордоном і після виведення або роззброєння армійських корпусів "республік"). Вони вважають, що в такому випадку проросійські партії не здобудуть перемогу на виборах і контроль над регіоном перейде до сил, лояльних  до Зеленського. А значить і посилення "проросійського" вектора в політиці України не буде.

Зазначу, що це спірне питання. Може бути по-різному. Але це поки що, в будь-якому випадку, занадто теоретичні міркування. Все ще вилами по воді писано – чи прийдуть взагалі до якихось рішень по Донбасу.

Зараз можна констатувати лише одне: на даному етапі Зеленський здається Заходу досить перспективною людиною з точки зору вирішення питань з Росією.

Звичайно, якщо стане зрозуміло, що Зеленський не зуміє домовитися з Москвою або якщо стане зрозуміло, що він з неї "занадто" домовився, то концепція може швидко змінитися.

А ймовірність провалу, до речі, не така вже й маленька.

По-перше, для сильно розколотого українського суспільства гра "хитрий Зе розводить ласкою злого Пу", занадто тонка. Її мало хто розуміє. Тому партія війни заявляє про здачу національних інтересів. А тиск з боку націоналістів, в тому числі і вуличний, сильно обмежує маневр Зеленського на переговорах з Москвою.

По-друге, поки не очевидно, що Захід дав добро не тільки на примирливу риторику Зеленського, але і на конкретні рішення в цьому напрямку. Американці ніколи не протестували проти українізації (навпаки, посольство США підтримало закон про освіту, яким ліквідуються російські школи), а в створенні ПЦУ прийняли чи не вирішальну участь. Чи це позначається або щось інше, але розрив між словами Зеленського про примирення і справами його команди все більше. Останній приклад – голосування "слуг народу" за дискримінаційний закон про середню освіту. Практично немає зрушень щодо припинення свавілля з боку націоналістів (той же Стерненко, до речі, періодично заходить в американське посольство). Все це псує "натуральність" примирної гри Зеленського і ускладнює вирішення питання по Донбасу.

Але, у будь-якому випадку, Зе буде намагатися виконати задану програму. А тому нас чекає ще багато слів про мир і розмов з Путіним.

От тільки не факт, що дійде до реальних справ.

Ігор ГужваLoading...
Loading...

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...