Зоряні війни повертаються: Росія і США вступають у протистояння з підкорення Місяця

The Daily Beast
The Daily Beast

Американський новинний веб-сайт, присвячений політиці і поп-культурі

Будівництво стартового комплексу російської надважкої ракети "Єнісей" розпочнеться на космодромі Східний roscosmos.ru

Російське космічне агентство "Роскосмос" схвалило проєкт найбільш потужної ракети країни з часів космічної гонки періоду холодної війни. Теоретично нова ракета-носій "Єнісей" зможе доставляти космонавтів на великі відстані, що дозволило б Росії планувати незалежні місії на Місяць. Але в американському космічному агентстві НАСА є свої плани щодо цього.

Про це пише The Daily Beast.

Російське космічне агентство схвалило проєкт найбільш потужної ракети країни з часів космічної гонки 1960-х років — 75-метрового монстра з десятьма окремими двигунами в п'яти ступенях.

Теоретично нова ракета-носій "Єнісей", названа на честь річки в центральній Росії, зможе доставляти космонавтів на великі відстані, що дозволило б Росії планувати незалежні місії на Місяць. З "Єнісеєм" росіяни могли б змагатися із американцями в рамках нової хвилі дослідження космосу.

Ідея програми "Єнісей" полягає в розробці ракети, здатної відправляти керовані космічні кораблі за 400 тисяч кілометрів до Місяця або до космічної станції, яка перебуває на місячній орбіті. Ця ракета зможе також займатися відправкою надважких супутників вагою 80 тонн та доставляти їх на навколоземну орбіту.

Наявні російські ракети не здатні впоратися з подібним завданням. Найпотужніша на цей момент російська ракета "Протон" здатна доставити вантаж всього 25 тонн на низьку навколоземну орбіту. При тому, що "Протон" умовно еквівалентний найбільшій американській ракеті-носію "Дельта IV Хеві" (Delta IV Heavy), американці працюють над значно потужнішою ракетою-носієм, що матиме підйомну силу "Сатурну V", який нині вийшов з експлуатації, проте відправляв космонавтів на Місяць в кінці 1960-х років і початку 1970-х років.

Виникає запитання, чи справді російське космічне агентство "Роскосмос" побудує "Єнісей". Потенційний цінник 22 мільярди доларів, а також довга історія гучних обіцянок Москви, коли йдеться про нові космічні технології, затьмарюють перспективи цього проєкту.

Крім того, можливо, програма "Єнісей" потрібна російському уряду лише в якості важеля в переговорах з високими ставками із Сполученими Штатами про майбутнє американо-російського співробітництва в космосі.

"Працюйте з нами над майбутніми місіями на Місяць, — могла б сказати Москва американцям, — або ми просто будемо самі кататися на наших нових ракетах "Єнісей" на Місяць".

"Росії "Єнісей" потрібен, щоб продовжувати співпрацю, щоб торгуватися з американцями в космосі", — розповів нашому виданню Павло Лузін, експерт з космосу із Пермського університету в Росії.

Після декількох років досліджень "Роскосмос" офіційно запустив програму "Єнісей" в 2018 році. В кінці грудня 2019 року глава "Роскосмосу" Дмитро Рогозін підписав контракт на розробку проєкту ракети. Рогозін доручив своєму заступнику Олександру Лопатіну стежити за розвитком "Єнісею" з метою здійснити перший запуск ракети в 2028 році.

У Сполучених Штатах НАСА бере старі двигуни "Спейс-шаттла" (Space Shuttle) і монтує їх по чотири до нового корпусу ракети для нової системи космічних запусків (СКЗ). У кінцевому підсумку система запуску зможе доставляти вантаж вагою 130 тонн до низької навколоземної орбіти або запускати космічний корабель "Оріон" і його команду до нової місячної станції, яку намагається побудувати НАСА.

Перший політ з новою СКЗ планується в 2020 році. Якщо випробування пройдуть успішно, СКЗ буде використовуватися в рамках активно розроблюваного проєкту повернення космонавтів на Місяць у 2024 році, до кінця можливого другого терміну президента Дональда Трампа (Donald Trump).

Проте нова місія НАСА на Місяць — далеко не вирішена справа. За оцінками експертів, вона може обійтися в 30 мільярдів доларів окрім приблизно 20 мільярдів доларів, які виділяє Конгрес НАСА щорічно. У бюджеті на 2020 рік законодавці схвалили тільки 600 мільйонів доларів авансу в 1 мільярд доларів, які космічне агентство просило виділити на місію на Місяць.

Але навіть якщо НАСА дійсно отримає ці гроші, часові рамки для повернення на Місяць до 2024 року настільки тісні, що не допускають ніяких проблем з широким спектром нового обладнання, в тому числі з "Оріоном" — новим космічним кораблем із екіпажем, новим місячним посадковим модулем і системою космічних запусків.

"Все повинно працювати ідеально", — говорить Джон Логсдон (John Logsdon), почесний професор політології та міжнародних справ в Університеті Джорджа Вашингтона і колишній консультант НАСА.

При всій ризикованості американської місячної місії Росія хоче взяти в ній участь, виходячи з того, що російські ракети, космічні кораблі і космонавти є невід'ємною частиною Міжнародної космічної станції. А в світлі багатого російського досвіду в космосі і обширного арсеналу надійних старих ракет і космічних кораблів Москва зажадала преференційного відношення в американському місячному підприємстві.

Під цим можуть матися на увазі вигідні контракти, зарезервоване місце на місячній станції і вагома роль у тому, що будуть робити вчені, щойно їхня нога ступить на Місяць вперше з часів останньої місії "Аполлона" у 1972 році.

НАСА поки відкидало запити Росії. Американське космічне агентство стверджувало, що його провідна роль у місії на Місяць забезпечить "США право визначати "правила дорожнього руху" для діяльності в космосі". "Роскосмос" не відповів на час публікації цього сюжету.

Розробляючи — або тільки погрожуючи розробляти — потужний "Єнісей", Москва, очевидно, робить ставку на те, що Сполучені Штати швидше будуть працювати з Росією, ніж проти Росії, коли (або якщо) дослідники почнуть повернення на Місяць в найближчі роки.

Але НАСА могло б вивести "Роскосмос" на чисту воду.

"У них великий послужний список невиконаних обіцянок", — відзначає Логсдон, говорячи про російське космічне агентство. Єнісей "потребуватиме значних грошей, яких у Росії немає, і пріоритет в освоєнні далекого космосу, що, щонайменше, спірно".

Логсдон згадав дві попередні спроби Росії розробити надважкі ракети, обидві з яких провалилися.

Варто відзначити, що, крім клятвених обіцянок побудувати нову величезну ракету, "Роскосмос" не уточнив, як він збирається самостійно довести до кінця нову місію на Місяць. Розмов про кораблі, посадкові модулі та місячні станції майже не було. "У Росії тут немає ніякого досвіду", — говорить Лузін. Якщо "Єнісей" — це блеф, то на диво слабкий.

Таким чином, програму "Єнісей" очікує невідоме майбутнє при ставці на нову могутню ракету, здатну доставити космонавтів на Місяць або змусити американців запросити росіян приєднатися до місячних місій США. Або ж її може чекати провал і в тому разі, якщо це блеф, і в тому разі, якщо це справжня ракета. В результаті горді російські космонавти залишаться на Землі, а американські дослідники космосу вирушать на Місяць без них.

Девід Екс

За матеріалами: ІноЗМІ

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...