live

Як чиновницький контроль над мовою, правом і ринками призводить до занепаду держави

Андрій Головачов
Андрій Головачов

Економічний експерт, аналітик

Якщо тиск чиновників на мовні уподобання людей буде приймати каральний характер, то територія такої країни починає стрімко зменшуватися з відкритих джерел

В результаті взаємодії мільйонів людей створюються та відточуються такі категорії як мова, право й ринки. Ці процеси відбуваються спонтанно й у процесі еволюції. Чи може держава впливати на результат цих процесів та як це відіб'ється на добробуті суспільства?

Про це пише Андрій Головачов на своїй сторінці в Facebook.

Про ринки, право і мовні уподобання людей.

Цивілізований світ вже давно на своєму досвіді переконався що держава безсила вплинути на мовні уподобання людей і визнав, що право говорити рідною мовою є одним з головних гуманітарних прав людини і уважно стежить за тим, щоб це право не порушувалося.

Мова, право, ринки - це такі категорії, які розвиваються спонтанно і еволюційно в результаті хаотичної взаємодії мільйонів людей, які керуються при цьому своїми звичайними меркантильними інтересами.

Божевільні дії чиновників або прийняття дурних законів можуть, звичайно, ускладнити людям взаємодію, але вони не в змозі вплинути на їх уподобання і, тим більше, не в змозі направити ці спонтанні процеси в потрібне русло. На те вони і спонтанні!

Держава не в змозі створити ринки, їх створюють люди. Держава може лише перешкоджати в цьому. Наша держава тільки цим і займається і наші ринки неефективні саме через дії чиновників.

Держава не в змозі створити право. Воно розвивається спонтанно. Можна, наприклад, прийняти закон про імпічмент президента, але поки він не буде застосовуватися, тому що суспільство в своїй більшості поки ще не дозріло до розуміння необхідності цієї правової норми.

Чисто державними методами, зміною законодавства неможливо створити потрібне право в Україні. З цієї причини не дає ніякого ефекту нескінченна зміна Конституції в Україні. Правова свідомість людей еволюціонує спонтанно і залежить від тисяч чинників. До речі, наївно думати, що наше суспільство живе за тими законами, які приймає наша ВР. Ми живемо за іншими неформальними правилами, які мають мало спільного з формальним законодавством України, яке в більшості своїй "мертве". І це одна з базових причин нашої сирітської бідності.

Точно також держава не в змозі вплинути на мовні уподобання людей. Вона може штучно створити сфери, де використання певної мови буде обов'язковим і порушники будуть каратися. Але такі сфери будуть мертвими, неживим і відверто штучними, як, використання латини в медицині. Нічого, крім геморою це не дає, причому чим більше буде таких сфер, тим країна буде біднішою. На реальні мовні уподобання людей ці гемороъ не впливають: доведено вже не раз в історії людства.

Якщо ж тиск тупоголових чиновників на мовні уподобання людей буде приймати каральний характер, то, як доводить історія, територія такої країни починає стрімко зменшуватися, подібно до шагреневої шкіри, як у відомому романі О. Бальзака.

За нерозумні бажання завжди доводиться чимось розплачуватися. Як відомо, шагренева шкіра скорочувалася в розмірі і наближала смерть свого власника після кожного його нерозумного бажання.

Андрій ГоловачовLoading...
Loading...

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...