live

ЦРУ оприлюднило архівні документи про "агента Гітлера" Степана Бандеру

ЦРУ. Фото: Getty Images/Global Images Ukraine

Ця стаття перебувала у фондах засекречених документів ЦРУ

Центральне розвідувальне управління (ЦРУ) США опублікувало на своєму сайті архівні документи, які стосуються Другої світової війни. Серед них виявилася додана в масив чотиристорінкова стаття з журналу "Соціалістичний вісник", який видавався в Німеччині, Франції і США в 1921–1965 роках.

Стаття називається "Степан Бандера і українська держава 1941 року", вона датується 1951 роком. На оприлюдненому документі стоїть позначка "Для службового користування", повідомляє РБК.

Видання журналу "Соціалістичний вісник", в якому містилася ця стаття, було випущено  1951 року в Нью-Йорку і Парижі. Цей журнал видавався за кордоном прихильниками фракції меншовиків до Російської соціал-демократичної робітничої партії (РСДРП), які покинули Радянський Союз після розколу з більшовиками. Копія знаходиться в публічному доступі і була додана в засекречені архівні документи як джерело додаткової інформації щодо постаті Степана Бандери. На сайті ЦРУ опубліковано й інші документи, які стосуються постаті українського націоналіста.

"30 червня 1941 року український фашист і професійний агент Гітлера Степан Бандера (мав у Німеччині агентурне прізвисько Консул 2) проголосив у Львові відтворення держави Західна Україна. У той же день було сформовано так званий "державний уряд" на чолі з заступником Бандери Ярославом Стецьком в якості прем'єр-міністра", – так починається стаття.

Автор статті зазначає, що "в той час німецькі окупаційні сили потребували агентів і інформаторів", і Бандера "з великим запалом приступив до виконання доручень Гітлера під керівництвом людини, яка була водночас одним з головних директорів розвідки Гітлера". "Всього за п'ять тижнів існування "держави" Бандери було знищено понад 5 тис. українців, 15 тис. євреїв і кілька тисяч поляків", – йдеться у статті.

"Це розповідь про "скороминуще свято" Бандери, яке його послідовники намагаються представити як славну і героїчну сторінку в історії українського визвольного руху. Насправді було б краще, особливо для прихильників вільної України, стерти з історії цей фашистський епізод, який не приніс Україні нічого, крім ганьби і страждань", – йдеться у кінці статті.

Новини за темою: МЗС Ізраїлю відреагувало на публічне прославлення Бандери та Мельника в Україні

На документі, який містить копію статті, стоїть позначка, що свідчить про те, що він був розсекречений "згідно зі Законом про розкриття нацистських військових злочинів".

На сайті ЦРУ говориться, що документи, які відносяться до Другої світової війни, уряд США розсекретив ще з 1960-х по 1990-ті роки. Йдеться про більш ніж 8,5 млн сторінок різних документів. Документи неодноразово запитувалися конгресом, державними прокурорами, істориками і жертвами військових злочинів. "Ця інформація проливає важливе історичне світло на  Голокост та інші військові злочини", – зазначається у матеріалах на сайті ЦРУ.

Нагадаємо, у перший день нового року українці відзначили 111-річницю від дня народження голови Проводу ОУН(б), одного з ідеологів і теоретиків українського націоналістичного руху XX століття Степана Бандери. В різних містах пройшли марші та віча.

 

 

 

Loading...