live

Скільки коштують футбольні "міністри"?

Віктор Журавльов
Віктор Журавльов

Український спортивний журналіст

"ЛИГАБизнесИнформ"

Корупційна діяльність національної футбольної асоціації з недавнього часу є предметом пильного вивчення створеної у Верховній Раді України тимчасової слідчої комісії. Після новорічних канікул ТСК відновила роботу, зібравшись вже в третій раз.

"Відбулося чергове засідання, на якому Комісія розглянула одержані за запитами народних депутатів матеріали від правоохоронців, державних органів, а також безпосередньо від УАФ і її "дочки" – "ФФУ Продакшн", – повідомив телеканал "112" 112.ua, 17.01. – Особливу увагу ТСК привернула інформація про здійснення керівництвом УАФ сумнівних закупівель через компанію "Ньюпорт менеджмент ЛТД", в результаті яких протягом 2015-2017 років понад 13 млн євро коштів, що надходили від УЄФА, опинилися на прибалтійських рахунках офшорних компаній з явними ознаками фіктивності.

Зокрема, мова йде про придбання понад 30 тонн чаю на суму 385 195 євро, понад 10 тонн кави на суму 1 218 630 євро, більше 2 тонн морепродуктів на суму 646 790 євро, електричних ламп і електроніки на суму 2 657 115 євро, транспортних послуг і палива на суму 1 287 680 євро, інших товарів і послуг, які не є типовими для діяльності національної спортивної федерації".

У цьому зв'язку напрошується думка: чи не збирається ФФУ/УАФ змінити профіль своєї діяльності.

Хоча спрямування цих коштів за призначенням – на будівництво футбольних полів – дозволило б уникнути потреби в бюджетному фінансуванні, відзначається в матеріалі. Як відомо, будучи головою Бюджетного комітету ВР, А. Павелко особисто лобіював виділення державних коштів ФФУ, також ним очолюваної. На цей кричущий конфлікт інтересів звертали увагу відповідних антикорупційних органів громадські організації та преса. Однак лише після зміни верховної влади в країні розслідування отримало реальний хід.

"Півтора року – достатній термін, щоб вилучили відповідні матеріали, які використовувалися в слідстві, з'ясувати, хто з посадових осіб які папери підписував, проаналізувати – що саме будувалося за державні кошти, залучити фахівця з оцінки будівництва й виконаних робіт", – наводить телеканал ZiK у сюжеті про засідання ТСК слова члена комісії Григорія Мамки (Zik.ua, 17.01).

До речі, на наступному засіданні Тимчасова слідча комісія планує отримати особисто від керівників правоохоронних органів пояснення щодо причин затягування розслідувань кримінальних проваджень за бюджетною програмою.

"Керівництво УАФ заперечує свій вплив на впровадження та реалізацію бюджетної програми, вказуючи, що лише виступало ініціатором будівництва футбольних полів як профільна федерація, – продовжує "112". – Однак отриманими ТСК документами підтверджено, що УАФ впливала на реалізацію бюджетної програми на всіх її етапах, зокрема: - надавала Мінрегіону розрахунки обсягу коштів, необхідних для реалізації бюджетної програми;
– президент ФФУ Андрій Павелко, будучи одночасно народним депутатом України і головою Бюджетного комітету, брав участь у прийнятті відповідних видатків держбюджету;
– керівництво ФФУ увійшло до складу комісії Мінрегіону, яка визначала перелік об'єктів будівництва та обсяги фінансування кожного з них;
– ФФУ був рекомендований типовий проєкт міні-футбольного майданчика, який розмістили на офіційному сайті Мінрегіону;
– "ФФУ Продакшн" брало безпосередню участь у реалізації бюджетної програми і як підрядник, і як постачальник штучної трави" 112.ua, 17.01).

"Очільника Федерації Андрея Павелка підозрюють у зловживанні службовим становищем і можливому привласненні десятків мільйонів євро, – розвивають тему "Подробиці". – Гроші, які мали витратити на будівництво футбольних полів, опинилися на офшорних рахунках компаній з ознаками фіктивності. А реальне будівництво – оплачували з бюджетних коштів. Коли правоохоронці розберуться у цих махінаціях та чи доведуть справу до суду – головне питання, що хвилює депутатів" Podrobnosti.ua, 17.01).

На засіданні в п'ятницю члени ТСК прийняли рішення направити заяву до керівництва держави з проханням прискорити розслідування справ, що стосуються порушень в українському футболі.

"Ми підготували звернення, яке буде направлено Президенту України, Прем'єр-міністру України, спікеру Верховної Ради України, генеральному прокурору, міністру внутрішніх справ, голові Національної поліції та голові Національного антикорупційного бюро України. Ми просимо вище керівництво держави і правоохоронних органів відреагувати на ситуацію і допомогти прискоренню ведення розслідування кримінальних проваджень, що стосуються порушень в українському футболі", – каже член ТСК Ігор Кривошеєв (Ukrinform.ru, 17.01).

"Протягом більше півтора року слідства правоохоронними органами майже нічого зроблено не було, – деталізує суть звернення голова ТСК Анатолій Костюх Ua-football.com, 17.01) – Якщо конкретніше: протягом цього часу спеціальне управління Нацполіції провело лише два допити щодо однієї з кримінальних справ. Іншу справу взагалі не розслідували, оскільки, як повідомили нам у Нацполіції, всі документи, що стосуються її, вилучила київська міська прокуратура. Тому ніяких дій Нацполіція і не здійснювала".

Матеріал про корупцію в ФФУ/УАФ випустив у світ і аналітик порталу "Вести" Михайло Фрадкін. Автор зокрема з'ясовував, чому кримінальні справи, в яких фігурують Павелко і його оточення, не розслідувалися за попередньої влади.

З чого почалася фабула "спортивної справи", розповів "Вестям" Ігор Бондарчук, голова правління громадського об'єднання "Стоп корупції", однієї з організацій, які надали факти про можливу корупційну діяльность Павелка спікеру ВР Дмитру Разумкову.

"Ми звернули увагу в 2018 році на конфлікт інтересів Андрія Павелка, – цитує журналіст І. Бондарчука Vesti.ua, 16.01). – Коли він був головою Бюджетного комітету в парламенті, він міг комусь давати фінансування, комусь не давати. Ми вважаємо, що Павелко, як голова Бюджетного комітету ВР, повинен був заявити про цей конфлікт інтересів до того, як розподіляти бюджетні гроші на штучні поля. Ми стали звертати увагу на компанії, пов'язані з Павелком".

Дії Павелка викликали питання не тільки у "Стоп корупції". Справою зацікавився і Комітет ВР з питань антикорупційної політики.

"Ми плануємо звернутися в НАБУ, так як матеріали містять інформацію про вчинення кримінальних правопорушень і заподіяння значної шкоди державі", – сказала його голова Олена Мошенець (Vesti.ua, 16.01).

Депутат від "Слуги народу" Георгій Мазурашу, голова підкомітету з питань фізичної культури та масового спорту Комітету ВР з питань молоді та спорту, в нюансах відстежив цінову політику на виготовлення штучних футбольних полів від "ФФУ Продакшн", надаючи детальну інформацію про ґрунт для зловживань. Ставши депутатом, Мазурашу був одним з ініціаторів створення тимчасової слідчої комісії при ВР.

Як запевняє голова ТСК А. Костюх, Рахункова палата України зробить аналіз калькуляції вартості штучних футбольних полів, а слідча комісія вже на найближчих засіданнях комітету оголосить ці дані і звірить їх з тим звітом, який пообіцяв надати адвокат президента УАФ Володимир Тимошенко.

До речі, останній вже не вперше намагається нав'язати членам ТСК і широкій громадськості завідомо неправдивий посил про те, що саме послужило поштовхом для початку багатьох журналістських розслідувань навколо корупційних зловживань з боку його підзахисного.

"А взагалі я хочу зазначити, що все це розслідування є елементом протистояння між Андрієм Павелком і братами Суркісами", – декламує адвокат вигадану в стінах УАФ слізливу історію (Vesti.ua, 16.01).

"ЗА ЧИЙ РАХУНОК ЦЕЙ БЕНКЕТ?.."

Цілком очевидно, що у Тимошенка відсутні які-небудь документальні докази участі братів Суркісів у кримінальному переслідуванні Павелка. Адже цей процес почався ще тоді, коли глава ФФУ і за сумісництвом Бюджетного комітету ВР блищав у владі, будучи такою собі "священною коровою" для правоохоронних органів. Тому будь-які спроби сьогодні уявити казнокрада і корупціонера жертвою чиїхось інтриг по суті своїй – неспроможні і цинічні. Павелко повинен відповісти перед законом за конкретні зловживання службовим становищем на відповідальній державній посаді, до яких ні почесний член УЄФА, ні президент ФК "Динамо" не мають ніякого стосунку. Всі інші розмови – це лірика і конспірологія.

Безумовно, чиясь особиста неприязнь до керівника нашого футболу – субстанція цілком матеріальна. За час перебування у своєму нинішньому статусі він встиг напаскудити багатьом представникам футбольного бомонду. Проте документи, що перебувають у розпорядженні правоохоронних органів, ґрунтуються не на людських образах, емоціях і почуттях, а на сухих цифрах і фактах, неодноразово оприлюднених у численних публічних джерелах. Всі вони стали предметом детального аналізу.

Очевидно, вже в найближчі місяці (а ТСК повинна сформувати повний висновок за комплексом справ футбольної корупції до середини квітня) Павелку доведеться зменшити пиху перед обличчям неспростовних доказів його провини у великому розкраданні бюджетних коштів. Поки ж фанфарон залишається вірним собі, козиряючи, як і раніше, наполеонівськими планами щодо спорудження потьомкінських сіл і використовуючи при цьому краплені козирі.

Так, на відкритті офісу Київської обласної федерації футболу він, посилаючись на главу держави, промовив: "Президент України поставив завдання будівництва 100 нових стадіонів в Україні". Не вперше Павелко видає бажане за дійсне, намагаючись створити ефект своєї затребуваності і вхожості у високі кабінети.

Хоча хто-хто, а вже Володимир Зеленський напевно не стане бруднити свій імідж токсичним, забріханим і злодійкуватим чинушою. Тим самим одіозним представником старої влади, хто за бюджетні гроші масово піарив своїх однопартійців, що різали стрічки на відкритті футбольних майданчиків зі штучною травою. Тих самих скандальних газонів, на махінаціях, з якими він поклав собі в кишеню 1,25 млрд гривень грошей платників податків.

На згаданому вже заході Павелко також пафосно повідав, що кожна обласна федерація футболу буде отримувати на розвиток по 100 тисяч гривень на місяць. У доларовому еквіваленті це близько чотирьох тисяч. Попередня сума дотацій, що становила 50 тисяч гривень, була заснована ще в каденцію управління ФФУ Григорієм Суркісом і при тодішньому курсі валют сприймалася набагато більш значною фінансовою підмогою для діяльності регіональних осередків ФФУ.

Так що показушна гордість Павелка абсолютно дута. Крім того, в окремих випадках матеріальна допомога регіональним федераціям використовується в якості інструменту для зведення рахунків з неугодними. Як, наприклад, в ситуації зі столичною асоціацією під керуванням Ігоря Кочетова, якій за бажанням керівництва УАФ давно вже повністю обрізали планове фінансування.

Є і характерні цифри для порівняння. Скажімо, місячні оклади деяких керівників ФФУ/УАФ. Інформація про них просочилася в ЗМІ в жовтні минулого року, викликавши хвилю обурення цим бенкетом під час чуми, ставши приводом для декількох відкритих звернень.

"Перший віце-президент ФФУ/УАФ Вадим Костюченко, особа, обвинувачена правоохоронними органами (справа в суді) у підробленні диплому про освіту, отримує заробітну плату – 372 313,78 грн. Перший віце-президент ФФУ/УАФ Олег Протасов – 219 469,80 грн. Генеральний секретар ФФУ/УАФ Юрій Запісоцький – 309 204,71 грн. Голова комітету національних збірних Мирон Маркевич – 621 630,00 грн. Співголова комітету професіонального футболу Ігор Бєланов – 124 225,00 грн. Співголова ради стратегічного розвитку Олег Блохін – 124 225,00 грн. Керівники управління забезпечення діяльності Асоціації Алан Плієв та Дмитро Пелін відповідно 194 702,76 грн. та 162 600,00 грн. Легіонери ФФУ/УАФ Лучано Лучі та Франческо Баранка відповідно 420 646,30 грн. та 519 885,00 грн.", – йдеться у листі від імені опальної Федерації футболу Києва Ffk.kiev.ua, 13.10.19).

Поряд з цим тренери національних збірних отримували принизливі крихти.

"Регіональним осередкам ФФУ/УАФ на їхню діяльність з панського плеча А. Павелка перепадає щомісячно аж 59 000 грн. З яких 9 000 повертається зворотно за оренду автомобіля, тобто на розвиток футболу в регіонах (окрім м. Києва та Київської області) витрачається 1 150 000 грн. щомісяця. Прикро і соромно порівнювати цей бюджет із цифрами у вищеназваному списку людей, які мають особливі заслуги перед українським футболом, а персонально перед своїм патроном", – цитата з того ж звернення (Ffk.kiev.ua, 13.10.19).

Сьогодні одна із топ-тем у вітчизняних ЗМІ – зарплати держчиновників. Суспільство намагається визначити якусь золоту середину щодо їх окладів. З одного боку, розміри винагород повинні стимулювати фахівців до ефективної роботи. З іншого – утримати їх від спокус використання службового положення поза рамками закону.

За інформацією офіційного сайту Кабінету міністрів України, середня зарплата прем'єр-міністра Олексія Гончарука в 2019 році становила 60 479 грн. Віце-прем'єри отримують на рівні 55,7-58,7 тисяч. Оклади міністрів коливаються в межах від 32,4 до 100 тисяч.

При цьому за такі цифри українці схильні вимагати від чиновників не просто роботи в поті чола цілодобово без вихідних, але і моментального ефекту – підвищення рівня життя.

На цьому тлі зарплати футбольних "міністрів" виглядають відверто дико. Це при тому, що ніхто з них не робить ніякого додаткового продукту для задоволення потреб суспільства, а лише жирує за рахунок маніпуляцій з грошима держбюджету, регулярними виплатами від ФІФА та УЄФА.

Парадокс, але при таких космічних зарплатних відомостях Павелко і його дорога команда навіть не забезпечують скільки-небудь відчутних результатів зростання добробуту вітчизняного футболу. Зате в тамтешніх начальницьких кабінетах щедрі і прихильні до персонажів, які мають величезні проблеми із законом в найрізноманітніших сферах і кодексах – від господарського до кримінального!

Тут, мабуть, доречно нагадати, що ФФУ/УАФ – неприбуткова громадська організація. А тому футбольна громадськість через своїх представників має цілком законне право вимагати від Павелка привести доходи і витрати асоціації у відповідність з її статутними цілями.

Віктор Журавльов

Оригінал на сайті 112.ua.

 Loading...
Loading...

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...