live

Леді "Ю" нині не та: За що бог покарав Зеленського таким прессекретарем?

Ігор Вальський
Ігор Вальський

Політолог

Фото з відкритих джерел

У країні переможної діджиталізації "відеокартинку" з президентом Зеленським доводиться розглядати, повернувши голову на 90 градусів. Доблесна пресслужба глави держави залила "відосик" із Давосу, не вимкнувши фіксацію повороту руху. Як наслідок, вся країна, всі 37 мільйонів громадян, що залишилися в наявності й підраховані Кабміном, дивляться на свого лідера, перевернутого догори дриґом (ну, майже). Вкотре прессекретарка президента відверто підставляє свого шефа, зганьбивши його перед усією країною.

У мережі жартують, мовляв, Юлія Мендель – "нетрадиційної просторової орієнтації". Юлії, напевно, теж смішно. В усякому разі давоська "картинка" на ФБ Мендель залишилася без змін – як повісили, так і висить. "Скільки їй платить Порох за ось це от усе?" – запитує відома блогерка з Одеси. Це нам невідомо. Можливо, "людина за професією мендель" (ще один жарт із мережі) працює виключно на одному голому, пардон, ентузіазмі. А який ентузіазм – така і праця.

Фото з відкритих джерел

Юлію Мендель, як відомо, "завантажили" з інтернету. У тому сенсі, що на посаду прессекретаря Зеленського було оголошено конкурс на Фейсбуці, і юзери останнього скерували свої резюме на вказану пошту. Охочих зайняти вакансію, згідно з легендою, було три тисячі. Юлія обійшла інших 2999 і вирвалася в лідери. Допомогло знання англійської та те, що "засвітилася" в англомовних медіа. Знову ж таки, за легендою. Як насправді відбулося призначення – історія замовчує. Не інакше як втрутився мстивий "Порох", адже зашквари Мендель почалися буквально з перших днів.

У вересні-жовтні 2019-го Юлія тричі кидала відважне тіло на амбразуру битв із журналістами. Не допускала акул пера до прямого контакту з "Першим". Спочатку – Крістофера Міллера, потім – Сергія Андрушка, а на закуску – Юлію Забєліну.

Фото з відкритих джерел

А в Японії, де Зеленський перебував із візитом, робила пресі якісь дивні паси під час його інтерв'ю. Кажуть, японці навіть написали з цього приводу хокку: "Вітер на схилах Фудзі. Сніг зігнув бамбук. Махає руками Мендель".

Попрацювавши млином, Юлія повернулася до своїх прямих обов'язків. Прес-секретарських. Повідомляючи про інтерв'ю Зеленського тим же японцям, Мендель вжила російську транслітерацію назви столиці України – написала Kiev замість Kyiv. Вийшло негарно і неполіткоректно, але не настільки, як тоді, коли Юлія опублікувала фото моста в Станиці Луганській з прапорами "ЛНР".

Взагалі плутанина – це улюблена Юліна фішка. Тому, коли вона Литву назвала Латвією (чи навпаки? та яка різниця?) вже, загалом-то, ніхто й не здивувався. Адже це не Австрію з Австралією переплутати, чи не так? Ну або столицю Канади. Ой, здається, це було...

Фото з відкритих джерел

Майже кожен славний український чиновник рано чи пізно приходить до гострого письменницького свербіння. Тягне на мемуари – це як максимум. На цитати в стилі "як сказав Черчілль або Мао Цзедун" – як мінімум. Відпрацювавши перші пів року в прессекретарях, Мендель захотіла поділитися нажитим і пережитим.

Так з'явилися одкровення Юлії на зразок наступного: "Не беріться комунікувати непотрібний мотлох... Комунікація непотрібного мотлоху або порожнечі – це обман". Слово "комунікувати" – саме по собі чудове, а ось у поєднанні з "мотлохом" набуває легкого відтінку смутку і непізнаності. Чи слід розуміти це як те, що коли прес-служба президента не висвітлює ту чи іншу його поїздку, контакти, переговори, все це – мотлох? Чи мотлох у нас – сам Зеленський?

Втім, як пише Юлія далі, ніколи "не треба виправдовуватися... Інформаційні атаки в більшості абсурдні і не логічні. Тому варто пояснювати, чому вони нелогічні, відкриваючи реальність, а не виправдовуватися. Виправданнями не перемогти". Креатив від Мендель настільки ж унікальний, як і незрозумілий. Тобто главі держави не слід реагувати на будь-які звинувачення на свою адресу? А просто сісти в позу лотоса і споглядати, як обертається колесо сансари?

Втім, президента України Юлія Мендель підносить на такий високий п'єдестал, що, напевно, всі земні мірки до нього незастосовні взагалі. Як казав пан Голохвастов, "якщо людина вчена і підніметься своїм розумом до Лаврської дзвіниці, і гляне студова на людей, то вони здаются йому такі малесенькі-малесенькі, тому шо це ж людина! Так навіщо ж, адже це дуже і дуже…"

Хоча дослівно дифірамб Зеленському прозвучав так: "Серед досягнень минулого року вважаю перший профайл українського президента в The New Yorker і першу обкладинку Time з українським президентом. Хоча основна заслуга тут, звичайно, не пресслужби, а самого Володимира Зеленського. Поки український президент перетворюється на одного з найвпливовіших людей в світі, нам, українцям, варто очікувати ще більше приємних новин в 2020-му".

А останні не змусили себе довго чекати. 2020-ий вирішив переплюнути свого "попередника" 2019-го. 5 січня поточного року ЗМІ дізналися, що Зеленський з родиною відпочиває в Омані, і пред'явили фото українського президента в п'ятизірковому готелі. Через дві години прокинувся президентський офіс і спромігся повідомити, що "Зеленський перебуває в Омані, куди він відбув разом з сім'єю рейсовим літаком за власні кошти. Там у найближчі дні у глави держави заплановано зустрічі на найвищому рівні".

Як далі розвивалися події – ми всі знаємо. Пресслужба, відірвавшись від новорічних свят, перевзувалась на льоту. І все, можливо, зійшло б йому з рук, якби не трагедія нашого літака в Ірані. Тут вже без сарказму та іронії слід визнати, що ранок 8 січня став для Зеленського та його пресслужби найбільшим комунікаційним провалом на президентському посту.

Наш президент то "перебував", то "губився". У зв'язку з катастрофою Боїнга було анонсовано його термінове повернення з Омана. Але термінове виявилося простроченим. Зеленський з'явився в Україні з запізненням майже на добу. Безпосередньої провини Юлії Мендель у цьому, звичайно, немає. Її вина – в непомірній зарозумілості і самомилуванні. Сатана з роману Ендрю Нейдермана "Адвокат диявола" стверджує, що марнославство – його улюблений гріх.

Який улюблений гріх у Юлії Мендель – історія замовчує. Трохи нахабства, багато дурості, на кінчику ножа – підлабузництва, додати ефект Даннінга-Крюгера і поставити на ніч у холодильник. Вранці дістати і спожити, заїдаючи Фейсбуком. Ось з чого складається прессекретарка глави держави. Чим він тільки її заслужив? Чи це питання – риторичне?

Ігор Вальський

Оригінал на сайті 112.ua.Loading...
Loading...

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...