live

Грип в Україні: Скільки людей вже померли та як вберегтися від хвороби

Топ-новина
Топ-новина
Грип. Фото GettyImages/Global Images Ukraine

В Україні зафіксовано уже декілька смертей від ускладнень грипу

У січні кількість захворювань на грип та ГРВІ збільшилась, проте лікарі переконані, що про епідемію наразі не йдеться. В МОЗ України прогнозують пік захворюваності на грип в останній тиждень місяця.

Розповідаємо детальніше, які штами грипу виявлено в Україні та як вберегтися від хвороби.

Грип в Україні

Станом на 22 січня в Україні кількість летальних випадків від ускладнень грипу зросла до 11. Про це повідомили у Центрі громадського здоров’я України. З початку епідсезону на грип перехворіло 6,2% населення України, було госпіталізовано 67 113 осіб, із них 78,7% — діти.

У Києві за третій тиждень 2020 року збільшилася захворюваність на грип та ГРВІ на 35,2%. Лише за минулий тиждень були зареєстровані 9176 хворих (станом на 20 січня). Проте в КМДА зазначили, що інтенсивність епідемічного процесу знаходиться на низькому рівні, який не вимагає введення додаткових заходів, і нижче базової лінії на 59,5%.

Лікарі пояснили, що летальні випадки стали причиною невоєчасного звернення до медзакладів – у перші дні хворі лікувались самостійно. Через це хвороба викликала ускладнення, які призвели до смерті. При цьому лікарі зазначили, що про епідемію ще не йдеться.

В деяких навчальних закладах Тернопільської, Донецької та Кіровоградської областей було введено карантин через захворюваність на грип та ГРВІ.

На останній тиждень січня МОЗ України прогнозує пік захворюваності на грип.

Які штами грипу особливо небезпечні

Всесвітня організація здоров’я в кінці кожного епідемічного сезону прогнозує, які штами грипу циркулюватимуть у наступному. Цього року їх передбачалося чотири: "Канзас" (А/H3N2), "Брісбен" (А/Н1N1), "Колорадо" (належить до лінії B/Victoria) і "Пхукет" (належить до лінії B/Yamagata).

Найнебезпечнішими з них вважаються перші два види, випадки захворювання на які, вже фіксуються в Україні. Так, від початку 2020 року в Житомирській області під час лабораторних досліджень у 31-го хворого виділено вірус грипу A (H1N1) пандемічний, що також зветься "свинячий грип". Про це повідомив завідувач відділом організації епідеміологічних досліджень Житомирського обласного лабораторного центру Анатолій Головченко.

Грип А H1N1  вперше був виявлений в Україні в 2009 році. Він здатний вражати нижні дихальні шляхи - викликати первинні вірусні пневмонії, які є основною причиною смерті хворих. За два-три дні в легенях відбуваються незворотні зміни. Смертність від нього домінує у молодих людей.

Від вірусу А/H3N2 "Канзас" поки немає офіційно зареєстрованих випадків смерті. Але в минулому сезоні в Америці від нього померли 80 тисяч осіб.

Як запобігти хворобі

Грип — це високозаразне вірусне захворювання. Воно може викликати тяжкі ускладнення та призвести до смерті. Найчастішим ускладненням хвороби є пневмонія, яка іноді може лише за 4-5 днів призвести до летальних наслідків.

Серед інших ускладнень грипу називають серцеву недостатність, що також нерідко розвивається внаслідок ускладнень грипу.

Лікарі рекомендують за перших ознак захворювання (раптовий початок хвороби, головний біль, ломота у м’язах та суглобах, біль у горлі, підвищення температури тіла до 38 °С і більше, кашель, в окремих випадках — блювота і пронос) обов`язково звертатися до сімейного лікаря.

У приміщенні, де є хворі на грип чи ГРВІ потрібно проводити вологе прибирання та провітрювати приміщення. Також родичам та близьким хворого радять користуватися захисними масками, триматися на відстані не менше метра від хворого. Варто пам’ятати, що вірусне захворювання передається повітряно-крапельним шляхом. Також трапляються випадки інфікування через побутові предмети хворого.

Симптоми грипу та ГРВІ Центр громадського здоров'я МОЗ України

Коли і кому варто вакцинуватися

Одним з ефективних засобів запобігання захворюванню називають вакцинацію. В першу чергу її рекомендовано людям, які знаходяться в зоні ризику:

- медпрацівникам;
- дітям старшим за пів року;
- вагітним жінкам;
- людям похилого віку;
- пацієнтам із хронічними захворюваннями;
- усім, хто працює в місцях скупчення людей.

Вірус грипу постійно мутує, а тому ВООЗ щорічно оновлює свої рекомендації зі складу протигрипозної вакцини.

Вакцинуватися рекомендують в вересні-жовтні, щоби утворилися імунітет і достатня кількість захисних антитіл. Однак щеплення можна робити й пізніше, навіть якщо у регіоні уже зафіксовано сезонні спалахи грипу.

Щоб зробити щеплення, необхідно звернутися до сімейного лікаря, який проведе медогляд і видасть рецепт для придбання вакцини за відсутності протипоказань. Провести щеплення можна в клініці чи в кабінеті сімейного лікаря, якщо він відповідно обладнаний. Вартість щеплення у приватних клініках коштує близько 400-650 грн, в деяких медичних закладах до вартості входить консультація лікаря. А ось знайти вакцину в столичних аптеках складно - препарати є в продажу, проте не у всіх. Ціна таких вакцин в районі 200-300 грн.

При покупці вакцини в аптеці треба забезпечити правильну доставку препарату до медзакладу зі збереженням температурного режиму - їй не можна бути в теплі. Провести вакцинацію потрібно протягом 2-х годин після придбання вакцини. Лікарі радять зберегти чек, де вказаний точний час покупки. Тож, спершу ніж купувати вакцину, варто домовитися з лікарем, який буде проводити щеплення.Loading...
Loading...

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...