В американських ЗМІ заговорили про альянс Путіна і Трампа, які використовують Україну задля власної вигоди

New York Magazine
New York Magazine

Американський світський щотижневий журнал

Президент Росії Володимир Путін і президент США Дональд Трамп Ілля Питалєв/РІА Новини

Президент США Дональд Трамп уклав політичний альянс з президентом Росії Володимиром Путіним і використовував його у своїх передвиборних кампаніях 2016 і 2020 року. Впродовж десятиліття група республіканців діяла в Україні в тандемі з росіянами і їх союзниками заради того, щоб отримувати як фінансову, так і політичну вигоду. Хто задіяний у змові та на що була направлена спільна діяльність?

Про це пише New York Magazine.

Засоби масової інформації позиціонують імпічмент президента Трампа у зв'язку з його спробами змусити Україну допомогти йому в досягненні його політичних цілей як центральний епізод його президентства і як продовження "російського розслідування". Однак, коли історики будуть аналізувати цей епізод, вони, найімовірніше, будуть розглядати його не як окремий інцидент, а як одну з ланок цілого ланцюжка подій. Трамп створив політичний альянс з Володимиром Путіним і використовував його у своїх передвиборних кампаніях 2016 і 2020 року.

Впродовж більшої частини десятиліття група республіканців діяла в Україні в тандемі з росіянами та їх союзниками заради того, щоб отримувати як фінансову, так і політичну вигоду. Якщо говорити про Росію, то її програму дій можна простежити, спираючись на деталі роботи її олігархів, завдання яких полягає у фінансуванні певних видів політичної діяльності в інтересах Путіна. Такі олігархи, як Олег Дерипаска і Дмитро Фірташ, які заробили свої статки завдяки Путіну, отримували вигоду з корупції в Україні і налагоджували зв'язки з дружньо налаштованими політиками, щоб її підтримувати.

Пол Манафорт (Paul Manafort) став першим впливовим американцем, який приєднався до цих спроб. Починаючи з 2004 року, цей стратег передвиборної кампанії республіканців, пізніше перетворився в лобіста інтересів клептократів по всьому світу, працював на російських олігархів, задаючи тон передвиборної кампанії проросійського президента України Віктора Януковича. Манафорт все ще був зобов'язаний своїм благополуччям Дерипасці, коли в 2016 році він очолив передвиборний штаб Дональда Трампа.

Інтерес до України виник у Трампа в 2016 році, коли Манафорт став поширювати чутки про те, що електронні листи членів Демократичної партії були вкрадені українцями, а не росіянами. Згідно цієї теорії змови, американська компанія CrowdStrike таємно перенесла ті електронні листи на секретний сервер, який нібито знаходився десь в Україні. Хто б не пустив цю чутку, цю помилкову теорію підтвердила російська розвідка і американські "праві", тому що вона дуже доречно звільняла і Трампа, і Путіна від відповідальності за ті незаконні дії, які вони могли зробити в ході передвиборної кампанії.

Після вступу на посаду президента Трамп пояснив збитим з пантелику чиновникам Білого дому, що він погодився з цією теорією, тому що "так мені сказав Путін". У перший рік президентства Трампа Руді Джуліані (Rudy Giuliani) взяв на себе функції Манафорта, щодо якого до того моменту вже йшло розслідування. Джуліані відразу ж зрозумів цінність заяви Росії про те, що саме Україна вкрала ті електронні листи. "Я знав, що їх дуже цікавила тема змови з Росією, хоча я на 100% був впевнений, що це брехня, — сказав він Гленну Беку (Glenn Beck). — І тоді я сказав собі: Алілуя! Я отримав те, про що мріє будь-який адвокат захисту. Тепер я можу довести, що цей злочин скоїв хтось інший".

Спроби Трампа зняти провину з Росії не обмежувалися припущеннями про те, що уявний зниклий сервер знаходиться десь в Україні. У 2018 році газета The New York Times повідомила, що Україна припинила всяку співпрацю з командою спецпрокурора Мюллера в той момент, коли Трамп відновив надання військової допомоги, яку раніше його адміністрація призупинила. Українці також дозволили Костянтину Килимнику, партнеру Манафорта і ймовірного агента російської розвідки, який отримав від Манафорта докладні документи в період передвиборної кампанії 2016 року, тікати в Росію, де Роберт Мюллер (Robert Mueller) не зміг би його дістати.

За останній рік мережа зв'язків Джуліані в Україні розширилася. Очевидно, джерелом фінансування йому служив Фірташ, який, як стверджує прокуратура, передав мільйон доларів Леву Парнасу, одному з шахраїв, які платили Джуліані. Більшість репортерів описують Фірташа як олігарха зі зв'язками в кримінальному світі, однак насправді його вплив набагато ширше. Американські репортери, які займалися збором інформації на Фірташа, його називають агентом-посередником Кремля. Ланцюжок грошових переказів від Фірташа до Парнаса і Джуліані вказує на те, що від імені Трампа дипломатію в Україні ведуть люди, які просувають інтереси Сполучених Штатів і навіть не вузькі політичні інтереси американського президента, а інтереси імовірно ворожої іноземної держави.

Фірташ ввів в це коло й інших людей: адвокатів республіканців Вікторію Тонсинг (Victoria Toensing) та Джозефа ді Дженова (Joseph diGenova), а також консервативного журналіста Джона Соломона (John Solomon), через якого він поширював пропаганду, і члена Палати представників Девіна Нуньєса (Devin Nunes). Партнерські відносини Росії і республіканців в Україні принесли чимало вигоди всім, хто був у них залучений. Почасти це була фінансова вигода. Вони намагалися розгорнути назад реформи, які уряд Зеленського проводив в просоченому корупцією енергетичному секторі, намагаючись позиціонувати себе в якості зручних посередників. Контроль над енергетичним сектором України — це один з основних важелів, які Москва використовувала, щоб маніпулювати своїм слабшим сусідом.
Однією з вимог Трампа до Володимира Зеленського, що прозвучали під час їхньої телефонної розмови 25 липня, було відновлення в посаді відомого своєю корумпованістю генерального прокурора Віктора Шокіна ("Я чув, у вас був дуже хороший прокурор, якого звільнили, — це насправді несправедливо"). Це партнерство заважало проведенню реформ в Україні, послаблювало позиції уряду і дозволяло Путіну ставити під сумнів його легітимність. І воно породило цілий потік пропаганди на підтримку Трампа і проти Байдена, яка поступово перейшла в американські ЗМІ.

Мова не йде про те, що Путін смикав за ниточки і змушував Трампа танцювати. Це альянс, який приносить політичну і фінансову вигоду всім, хто бере участь, в якому все так сильно переплелося, що зараз вже важко знайти кінці. Республіканці і росіяни в однаковій мірі хочуть дискредитувати українських реформаторів і відновити в Україні проросійський корумпований режим. Вони хочуть очорнити тих, хто підтримував ці реформи, у тому числі Джо Байдена, Марі Йованович (Marie Yovanovitch), а також міжнародні продемократичні неурядові організації. Вони хочуть переконати всіх, що Росія не крала електронні листи членів Демократичної партії. В англійській та російській мові є просте слово для опису такого роду відносин: змова.

Джонатан Чейт

За матеріалами: ІноЗМІ

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.Loading...