live

Візит голови ОБСЄ в Україну: Навіщо Еді Рама їздив на Донбас

Топ-новина
Топ-новина
Еді Рама на Донбасі Фото з відкритих джерел

Перш за все голова ОБСЄ зустрівся з українським лідером та головою уряду

20 січня в Україну прибув чинний голова ОБСЄ Еді Рама, котрий має на меті перевірити режим тиші на Донбасі та прийняти рішення стосовно розширення місії ОБСЄ на Сході України. Розповідаємо про головні цілі його візиту до нашої країни. 

Що відвідав в Україні голова ОБСЄ

19-21 січня в Україні з робочим візитом перебував голова Організації з безпеки і співробітництва у Європі та за сумісництвом прем’єр-міністр і міністр європейських та закордонних справ Республіки Албанія Еді Рама. До речі, це перша зустріч Еді Рами з українською владою, бо головування в ОБСЄ перейшло від Словаччини до Албанії лише 1 січня 2020 року.

Тож 20 січня Рама зустрівся з президентом України Володимиром Зеленським, міністром закордонних справ України Вадимом Пристайком та прем’єр-міністром України Олексієм Гончаруком.

Володимир Зеленський зазначив, що на зустрічі в Нормандському форматі у Парижі 9 грудня 2019 року сторони домовилися, як ОБСЄ може допомогти Україні у встановленні миру на Донбасі. Зокрема, у цьому може допомогти цілодобова робота Спеціальної моніторингової місії, дзеркальне збільшення кількості спостерігачів як на окупованій, так і на підконтрольній Україні території і доступ ОБСЄ на ділянки, де ще не відбулося розведення сил. Також президент та голова ОБСЄ обговорили актуальне питання розширення мандата місії ОБСЄ в Україні.

У свою чергу голова МЗС Вадим Пристайко зазначив, що збройна агресія Росії на Донбасі та незаконна окупація Криму і Севастополя продовжують підривати основи європейської безпеки. Також міністр привітав наміри Албанського головування приділяти пріоритетну увагу мирному врегулюванню російсько-українського конфлікту на основі норм міжнародного права та зобов’язань ОБСЄ.

Під час зустрічі з головою ОБСЄ Еді Рамою український прем’єр Олексій Гончарук обговорив роботу в Україні Моніторингової місії ОБСЄ та питання збільшення її фінансування.

Глава українського Уряду зазначив, що місія ОБСЄ має ефективно протидіяти порушенням прав людини з боку Росії на окупованих територіях Сходу України та у Криму.

"Необхідно, аби Спеціальна моніторингова місія ОБСЄ здійснювала спостереження безпекової ситуації в режимі 24/7. Це потребує збільшення її бюджету. Ми розраховуємо, що під час головування Албанія приділить увагу просуванню цієї ідеї поміж інших держав-учасниць та ініціює проведення відповідних перемовин", - підкреслив Гончарук.

Враховуючи те, що Еді Рама є не лише головою ОБСЄ, а й очільником уряду Албанії, сторони обговорили ще й співробітництво України та Албанії. Зокрема, прем’єр-міністр заявив, що однією з цілей українського уряду є посилення двосторонньої співпраці України та Албанії.

"Ми вітаємо згоду албанської сторони на відкриття на її території українського посольства та готові затвердити відповідний запит, який ми отримали минулого місяця від Албанії. Сподіваємося на відкриття посольств у найближчі місяці", - сказав Гончарук.

Візит на Донбас

21 січня делегація ОБСЄ на чолі з Еді Рамою відправилася на Донбас у Станицю Луганську. Разом з ними була Уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова.

Еді Рама та Людмила Денісова на Донбасі Facebook

У Луганській області Рама разом з головою Луганської облдержадміністрації – керівником обласної військово-цивільної адміністрації Сергієм Гайдаєм перевірив роботу КПВВ "Станиця Луганська". Після цього Еді Рама обговорив з військовими поточну безпекову ситуацію біля лінії розмежування та ознайомився з гуманітарною ситуацією в регіоні та діяльністю СММ ОБСЄ на місцях.

"Це перший ознайомчий візит нового голови ОБСЄ. Ми чекаємо від нього відповідь на найактуальніше з поточних питань щодо подовження діяльності СММ ОБСЄ на нічний період доби. Це дуже важливо і для місцевих жителів, і для наших військових. Бо ми бачимо, що вдень на лінії розмежування зберігається тиша, а як тільки моніторингова місія від’їжджає – починаються ворожі обстріли", – прокоментував Сергій Гайдай візит голови ОБСЄ.

При цьому омбудсменка Людмила Денісова повідомила, що саме завдяки взаємодії моніторингової місії ОБСЄ з 27-ма пенітенціарними установами на окупованому Донбасі на підконтрольну Україні територію для відбування покарання були доставлені 386 осіб. Також вона зазначила, що за 2019 рік вдалося перемістити всього 13 осіб, а очікують бути переданими з окупованої території Луганщини 138 осіб.

Чого чекає Україна від візиту голови ОБСЄ

Насамперед Україна закликала ОБСЄ збільшити бюджет на фінансування її місії на Донбасі.

Також українська сторона просить ОБСЄ розширити Спеціальну моніторингову місію у нашій країні, залучивши більше людей, та продовжити її мандат на Донбасі. Це потрібно задля того, аби збільшити ефективність її роботи у порівнянні з минулими роками.

А Людмила Денісова під час візиту у Станицю Луганську попросила голову ОБСЄ Еді Раму допомогти налагодити процес передачі громадян України з окупованої території Донеччини.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...