live

Що таке соціальна мобільність і як вона покращить життя нашим дітям

Топ-новина
Топ-новина
Наші діти зможуть жити краще завдяки сукупності десятків факторів Фото з відкритих джерел

Регулювання показника соціальної мобільності допоможе наступному поколінню жити краще, ніж попереднє

Очікувалося, що ювілейний 50-й Давоський форум принесе світові щось по-справжньому нове – не лише нові інвестиції, а й нові тенденції у веденні бізнесу, а також соціологічні прогнози для світової спільноти. Так і сталося. Поки у Давосі все ще триває масштабний форум, ми розповімо про одне з соціальних явищ, що набуло широкого розголосу саме завдяки йому, – про соціальну мобільність.

Що таке соціальна мобільність у державі

У 2020 році вперше на Форумі представили новий рейтинг – Глобальний індекс соціальної мобільності та роз’яснили, що значать його показники та що вони можуть "розповісти" про ту чи іншу країну.

Соціальна мобільність – це гіпотетична можливість людини покращити свій соціальний статус та у першу чергу матеріальне становище. Інакше кажучи, це той внутрішній потенціал нинішнього покоління, завдяки якому людина може змінити своє матеріальне становище, подолавши різного роду труднощі.

Отже, вказаний рейтинг демонструє шанси індивідуума досягнути успіху у своїй країні, беручи до уваги всі фактори реалій цієї країни.

На розсуд авторів рейтингу, презентованого на Давоському форумі, це здатність дитини жити у всіх відношеннях краще, ніж його батьки могли дозволити собі жити. Соціальна мобільність є оцінкою впливу соціально-економічного фону на життя людини і, який, як результат, здатен покращувати його рівень.

Автори рейтингу розповіли на Давоському форумі, що мали на меті вивчення відносної соціальної мобільності, а не порівнювати умови життя різних поколінь. Відтак, дослідникам довелося проаналізувати умови, котрі держава надає своїм громадянам для соціального прогресу та досягнення протягом життя певних їхніх особистих цілей, які можуть продемонструвати достаток людини. Аналіз проводили за показниками у п’яти "гілках" суспільного життя: охорона здоров’я, освіта, доступ до технологій, робота і соціальний захист. Під час аналізу враховувалися технологічність, заробітна плата, можливість працевлаштування та рівень безробіття у державі і її економічне зростання в цілому.

В опублікованому Всесвітнім економічним форумом рейтингу країн Україна посідає 46-е місце з 82-х сходинок, набравши 61,2 бали зі 100 можливих. Перше місце посіла Данія, набравши 85,2 балів зі 100. У трійці лідерів Норвегія (83,6 балів), Фінляндія (83,6 балів), Швеція (83,5). Далі – Ісландія (82,7), Нідерланди (82,4), Швейцарія (82,1), Австрія (80,1), Бельгія (80,1). Після України розташувалися Чилі, Греція, Молдова. Не увійшли до рейтингу Білорусь, Венесуела, Чад, Ефіопія, Аргентина, Болівія. До речі, щодо Білорусі в принципі неможливо здобути соціологічні дані – у країні заборонено проводити соціологічні дослідження будь-кому, окрім спеціальних державних органів.

Показники України у рейтингу соцмобільності

Соцзахист в Україні. За цим показником наша країна посідає 23-є місце у світі – ми витрачаємо на соцзахист 22,2% від ВВП.

Освіта в Україні. У нас восьме місце за співвідношенням учнів та вчителів у галузі дошкільної освіти, бо маємо 9,3 учнів на одного вчителя. Україна має двадцяте місце за співвідношенням учнів та вчителів у початковій освіті – 13 учнів на вчителя і тридцять друге місце за соціальною різноманітністю у школах. Це свідчить про те, наскільки часто в одному класі опиняються діти з різних соціальних верств. Правда, за показником доступності освіти у нас п’ятдесят друге місце у світі.

Охорона здоров’я в Україні. Наша країна має високу доступність медичних послуг, але низьку очікувану тривалість здорового життя при народженні. До речі, такий стан речей став можливим через поширеність шкідливих звичок, неякісного та незбалансованого харчування, високого рівня онкологічних захворювань в Україні.

Технологічність в Україні. Загальне місце України за цим маркером – 64-е у рейтингу країн через низькі бали за показником кількості дорослих інтернет-користувачів, фіксованого та мобільного широкосмугового інтернет-доступу і охоплення населення мобільним зв’язком 3G. Цікаво, що за показником доступу сільських мешканців до електричної енергії Україна – перша у світі.

Працевлаштування в Україні. За можливістю знайти роботу Україна зупинилася на тридцять восьмому місці у світі. Приміром, у нашій країні всього 1,1% безробітних представників робочої сили з базовою освітою (незакінченою середньою). Це стало можливим завдяки розповсюдженню по всій країні середньої освіти. Правда, за показниками безробіття серед людей з вищою освітою та жіночого безробіття Україна посідає 60-ті рядки рейтингу.

Примітно ще й те, що погіршили становище України у рейтингу тіньова економіка та зарплатні у конвертах. Так, через надвисокий відсоток неофіційного працевлаштування та "чорної" зарплатні показники спотворюються, тому на виході отримуємо місце у рейтингу, що на кілька сходинок нижчий, ніж це є насправді.Loading...
Loading...

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...