live

Реорганізація уряду від Зеленського: Милованов та Бородянський йдуть під звільнення?

СТРАНА.UA
СТРАНА.UA
Міністр економічного розвитку, торгівлі і сільського господарства України Тимофій Милованов може втратити свою посаду після реорганізації міністерства Володимир Чеппель/YES©2019

Президент Володимир Зеленський, даючи другий шанс прем’єр-міністру Олексію Гончаруку, поставив перед ним низку важливих завдань, зокрема переглянути сферу діяльності ряду міністерств та провести їх реорганізацію. У разі розділення міністерств їх нинішні керівники автоматично втрачають свої посади. Кого призначать на керівні посади у нових відомствах?

Про це пише СТРАНА.uа.

В політичних колах продовжують гадати, як прем'єр-міністр Олексій Гончарук виконає "невідкладні" завдання президента Володимира Зеленського про реорганізацію Кабінету міністрів, яка повинна торкнутися, насамперед, його складу і матеріального забезпечення міністрів.

Питання не найпростіше з точки зору уряду, оскільки може привести до серйозних змін його кадрового складу.

Подробиці - в матеріалі "Страны".

План пишеться

Як писала "Страна", президент Зеленський, не давши ходу заяві прем'єра про відставку, поставив перед ним "ряд важливих завдань".

Серед них - переглянути сферу діяльності ряду міністерств, створених на базі декількох, які раніше існували при попередньому прем'єрі Володимирі Гройсмані.

Пропозиції президент чекає до 4 лютого.

"У нас було об'єднання деяких міністерств. Спочатку це було правильне рішення, тому що у нас професійний, кадровий голод і невеликий бюджет. Мені здається, час показав, що деякі міністерства повинні бути розділені", – підкреслив глава держави на зустрічі з Гончаруком у п'ятницю, 17 січня.

Йшлося, по-перше, про міністерство економіки, торгівлі і сільського господарства, по-друге, про міністерство культури, молоді і спорту, а також про міністерство ветеранів, тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб.

Але це може бути не весь список: у пропрезидентській фракції "Слуги народу" (СН), яка становить в Раді монобільшість, вже говорять про поділ функцій також міністерства енергетики та охорони навколишнього середовища.

План реорганізації поки що не відомий навіть у загальних рисах.

Сам прем'єр в інтерв'ю телеканалу "Україна 24" сказав тільки про заміну міністра розвитку громад та територій та що нову людину на цій посаді підвищать до віцепрем'єра. Мовляв, щоб було зрозуміло, яке значення надають у Кабміні децентралізації, якою займається міністр.

Правда, про звільнення нинішньої голови Мінгромади Олени Бабак було відомо ще до скандалу з заявою про відставку.

Колишній віцепрем'єр-міністр, народний депутат двох скликань Павло Розенко в коментарі "Стране" припустив, що Гончарук (точніше, нинішня владна команда) копіює структуру Кабінету міністрів Володимира Гройсмана, в якому працював він сам. "По суті прем'єр повертається до структури нашого уряду", - вважає Розенко.

Якщо це насправді станеться, склад Кабміну з 18 членів, включаючи прем'єра, збільшиться до 23-х. Хоча можуть додати ще "чистих" віцепрем'єрів, яких у Гройсмана було, нагадаємо, шість. У Кабмін Гончарука входять віцепрем'єр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Дмитро Кулеба та віцепрем'єр-міністр цифрової трансформації Михайло Федоров.

До речі, як визнають у приватних розмовах чиновники Мінекономіки та Мінкульту, після того як у них влили інші відомства, кілька місяців нормальна робота міністерств була паралізована - всі займалися реорганізацією.

"Процес закінчився буквально перед новим роком. І тепер ми з жахом розуміємо, що треба ще раз пройти через все це - але вже шляхом не об'єднання, як раніше, а дроблення, повертаючи все назад", - сказав "Стране" один з чиновників.

Йдуть на звільнення

У разі реорганізації наявних міністерств їх нинішні керівники автоматично втрачають свої посади. І на нові відомства їх потрібно буде призначати заново.

"Парламент призначає члена уряду на певну посаду. Є її офіційна назва. Її зміна означає реорганізацію або ліквідацію органу, а значить - звільнення або перепризначення людини на посаду з новою назвою", - пояснює ексвіцепрем'єр Розенко "Стране".

І якщо реорганізація торкнеться міністерств економіки, культури і ветеранів, то, відповідно, втратять свої посади Тимофій Милованов, Володимир Бородянський та Оксана Коляда.

Але чи будуть вони перепризначені - поки питання відкрите. Так само і по призначеннях на новостворювані міністерства на кшталт Мінагрополітики.

"Розмова у нас ще не починалася, рішень поки немає. Думаю, погодять і представлять нам в останній момент, як зазвичай", - говорить джерело у фракції "Слуги народу" на правах анонімності.

Чутки, тим не менш, розходяться у професійному середовищі.

Так, стосовно Мінагрополітики, яке, ймовірно, буде виділено з Мінекономіки, співрозмовник видання в профільному комітеті Ради вважає, що уряд запропонує нинішнього міністра економіки Тараса Висоцького, за яким закріплено аграрне спрямування. Його кандидатуру нібито підтримують глава Офісу президента Андрій Богдан, якому приписують інтереси в сільському господарстві, і організація агролоббістів "Український клуб аграрного бізнесу" (УКАБ).

"Богдан і УКАБ будуть тягнути Висоцького, але ще можливі дві-три кандидатури від інших груп впливу. Своїх людей будуть рухати Коломойський (бізнесмен Ігор Коломойський, - Ред.), група "Довіра" (депгрупа, пов'язана з бізнесменом Андрієм Веревським, - Ред.), інші аграрні асоціації. Всі хочуть вступити в торги", - вважає джерело. Від групи Веревського воно очікує нинішнього радника прем'єра з питань сільського господарства, народного депутата восьмого скликання Олексія Мушака.

Сам Мушак в коментарі "Стране" дав зрозуміти, що не має видів на портфель.

"Я не хочу входити у виконавчу владу. П'яти років роботи у владі - тільки законодавчої - мені вистачило з головою. Я хочу пожити як проста, не обтяжена владою людина, але готовий ділитися знаннями, розумінням ситуації і міркуваннями, як розвивати економічні можливості України", - сказав Мушак, відмовившись коментувати коло кандидатур в аграрне міністерство.

Якщо Рада звільнить ще когось із голів мегаміністерств, то торги з урахуванням особливої привабливості деяких вакансій розгорнуться майже такі ж, як були при формуванні уряду.

Лише за тим винятком, що прем'єрське крісло зайняте. Хоча чутки і про пошук наступника для Гончарука ходять наполегливі, незважаючи на те, що президент дав йому "ще один шанс".

Але на даному етапі основна боротьба розгорнеться навколо перепризначення (або не перепризначення) на посади чинних міністрів. В першу чергу - Милованова та Бородянського. Обидва останнім часом є постійними об'єктами критики, в тому числі і з боку частини депутатів фракції "Слуги народу".

І тому не виключено, що пропозиції щодо реорганізації міністерств з боку Зеленського прозвучали саме з прицілом на "витончене" звільнення цих чиновників.

У такому випадку будуть ослаблені і позиції самого Гончарука. І Бородянського, і Милованова відносять до тієї ж групи, що і прем'єра (недруги їх називають "соросятами" - похідне від імені американського фінансиста і філантропа Джорджа Сороса для представників прозахідного лобі).

"Всі рухи навколо роз'єднання міністерств мають на меті задовольнити апетити різних груп впливу, представлених у владі. Опиратися їм Гончарук навряд чи може. Це означає, що в переформатований Кабмін увійдуть зовсім різні люди, які будуть погано підкорятися прем'єру, через що буде ще більше дисонансу в роботі його Кабінету. Гончарук стане ще частіше озиратися на Офіс президента в пошуку голосів за прийняття рішень у самому Кабміні і Раді", - прогнозує політолог Анатолій Октисюк.

Втім, є думка, що навіть після реорганізації Кабміну нічого принципово в його кадровому складі не зміниться і нинішні міністри переважно збережуть свої посади.

"По-перше, давайте дочекаємося, коли Кабмін представить пропозиції щодо реорганізації міністерств. По-друге, у Гончарука та Милованова є сильна група підтримки в західних структурах. І ті можуть наполегливо рекомендувати Зеленському не чіпати ці кадри і зберегти за ними місця в Кабміні. Буде ситуація на зразок тієї, що була з Гончаруком, коли всі говорили про його швидку відставку після "плівок", а потім президент заявив, що його залишає", - сказав "Стране" один із нардепів від "Слуги народу".

Денис Рафальський

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...