live

Шпигунський скандал у Давосі: Що робили російські "сантехніки" у Швейцарії

Тарас Березовець
Тарас Березовець

Політолог

Мільярдер і "особистий ворог" президента Росії Володимира Путіна Білл Браудер припускає, що спецоперація була проти нього

twitter.com

Швейцарське видання Tages-Anzeiger напередодні відкриття 50-го Всесвітнього економічного форуму в Давосі розповіло про двох росіян-робітників. Під час затримання ці підозрілі "сантехніки" пред'явили швейцарським спецслужбам дипломатичні паспорти.

Про це пише Тарас Березовець у своєму телеграм-каналі.

Tages-Anzeiger запевняє, що росіяни, ймовірно, займалися підготовкою до спостереження за учасниками форуму. Шпигуни привернули увагу органів безпеки Швейцарії ще в серпні минулого року. Поліція кантону Граубюнден затримала для перевірки документів двох громадян РФ, один із яких представився слюсарем-сантехніком. При цьому в обох були дипломатичні паспорти. Факт перевірки документів газеті підтвердила керівник інформаційної служби поліції Аніта Сенті.

Плани росіян в Давосі були занадто розпливчастими, при цьому вони збиралися пробути там три тижні, що особливо насторожило поліцейських.

Це дорога подорож для тих, хто нібито заробляє собі на життя тим, що встановлює в Росії труби і ремонтує туалети, відзначає видання.

За даними поліції кантону, підозріла пара не була акредитована в Швейцарії в якості дипломатів і не могла б скористатися дипломатичним імунітетом, якби була арештована за підозрою в шпигунстві. Однак, за словами декількох джерел Tages-Anzeiger, росіяни претендували на особливі права, а представники РФ погрожували дипломатичними наслідками у разі арешту.

До інциденту підключили федеральну розвідувальну службу. Росіян тоді відпустили без заборони на в'їзд. За словами Сенті, шпигунська активність сантехніків не була доведена. Обидва підозрюваних перебували під спостереженням, але змогли безперешкодно залишити Швейцарію.

На питання про те, чому у робітників були дипломатичні паспорти, прес-аташе російського посольства в Берні Станіслав Смирнов заявив, що люди, які отримують такі документи, "працюють не тільки в російському міністерстві закордонних справ".

За ким стежили

Ті, хто знайомі зі справою і говорять про неї з умовою збереження анонімності, вважають можливим, що затримані цілились саме у форум. Наприклад, вони могли завчасно готувати операцію з прослуховування та хакерської атаки, йдеться в статті.

Як один з можливих об'єктів шпигунства видання називає постійного критика Кремля, американо-британського інвестора Білла Браудера, який оголошений Росією в міжнародний розшук за справою про "створення злочинного співтовариства".

Браудер – співзасновник і генеральний директор інвестиційного фонду Hermitage Capital Management, який в період з 1995 по 2006 роки був одним з найбільших фондів зарубіжних інвестицій, які працювали на російському фондовому ринку. З ним працював Сергій Магнітський, який заявив про розкриття великих розкрадань з російського бюджету, після чого був звинувачений у тому, що нібито допомагав Браудеру ухилятися від податків.

В листопаді 2009 року, після 11 місяців у СІЗО "Матроська тиша", Магнітський помер. Причиною смерті назвали токсичний шок і гостру серцеву недостатність. У минулому році ЄСПЛ зобов'язав Росію виплатити 34 тис. євро компенсації сім'ї Магнітського.

Тарас БерезовецьLoading...
Loading...

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...