"Джокера" розгадали: "Телеграмний" бум незабаром мине, і на це є свої об'єктивні причини

Наталія Лебідь
Наталія Лебідь

Журналістка, публіцистка, райтерка, кореспондентка 112

 
pixabay.com

Анонімні телеграм-канали з політичною спрямованістю набули неабиякої популярності в Україні. Розшифрувати сили, що стоять за тими чи іншими месенджерами, досить складно. Чим успішно користуються, публікуючи плітки, інсайди, таємні розмови та листування. Український політикум ще ніколи не перебував у такому напруженні. Хто і навіщо каламутить воду і як довго це триватиме?

Про це пише Наталія Лебідь для 112.ua.

Після повального захоплення форумами при сайтах та "живими журналами", а згодом – Фейсбуком, прийшла мода на мікс-телефонії, месенджери та соцмережі – на продукт росіянина Дурова під назвою "Телеграм". Мода ця зародилася в Росії, а згодом розпочала тріумфальну ходу Україною. Перші російські телеграм-канали з півмільйонною аудиторією (на кшталт "Сталінгулаг") здійняли в РФ фурор.

Втім, директор Інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов вказує 112.ua на те, що між російським та українським ТГ на зорі розвитку була суттєва різниця. "Там контент каналів стосувався суспільства, а не великої політики, бо великою політикою в РФ керують з одного центру. Там завжди було значно більше монархії, а у нас – значно більше анархії. Тому в нас більше і маніпулятивного елементу, і відвертої гри – гри в те, хто очолить Кабмін чи міністерства тощо", – говорить Карасьов.

З Карасьовим можна посперечатися. За останні декілька років в Росії з'явилося сотні політичних каналів, а один із найпопулярніших – НЕЗИГАРЬ – має 275 тис. підписників. Більшість цих каналів так чи інакше пов'язана з верхівкою влади, вони продукують плітки і палацові інтриги з метою переділу впливу в оточенні Путіна.

Коли російська епідемія перекинулася в Україну, наші власні ТГ-канали почали рости як гриби після дощу. Наразі їх кількість наближається до 100 тис., при цьому кожен другий – про політику і "кожен перший" – російськомовний. А загалом з усіх російськомовних користувачів телеграму понад 16% припадає на Україну. Такими є дані сервісу TGstat.

Українські політичні ТГ-канали пишуть не про Сталіна і не про Гулаг. Їхній світ – це найсвіжіші плітки, інсайди, секрети сильних світу цього, таємні розмови та листування. Любителі конспірології ще ніколи не натрапляли на такий клондайк інформаційних зливів, а герої цих зливів (читай: увесь вітчизняний політикум) ще ніколи не почувалися настільки некомфортно. На відміну від Росії, в Україні від анонімів дістається навіть президенту. Хоча в іншому це копіювання російського досвіду, коли політична верхівка гризеться між собою задля посилення впливу на президента.

Так, затишне болотечко українського істеблішменту здригнулося до самого дна. Але хто і навіщо каламутить його воду і як довго триватиме цей "бєспрєдєл"? У цьому наше видання розбиралося разом з експертами.

На колір і смак

"Джокер", "Темний лицар", "Легітимний" – топові телеграм-канали, чия аудиторія перевалила за 50 тис. і невпинно наближається до першої сотні. Їхні "молодші брати" мають аудиторію від 10 до 30: "Шаурма Зеленського", "Зрада чи Перемога", "Крокодил", "Жінка з косою", "Шептун", "Розвідник". Всіх їх об’єднують дві риси: ці ТГ-канали пишуть про політику, причому пишуть анонімно. У цьому, на думку експертів, і полягає ключ до розгадки їхнього успіху.

"Феномен телеграм-каналів полягає в їх анонімності, тобто в можливості вкидати інформацію, за яку не доведеться відповідати. Плюс анонімність не обмежує людину нормами соціальної поведінки: вона може писати про будь-що, причому агресивно і не оглядаючись на чиїсь почуття. Як то кажуть, успіх інформації ґрунтується на трьох "с": смерть, секс і скандал. Телеграм – саме місце для цих трьох "с", туди можна зливати все що завгодно. На Фейсбуці так би не вийшло, там треба прив’язувати акаунт до електронної пошти. Крім того, не так просто створити ФБ-бота, розкрутити його, а потім відновити, якщо його заблокують", – коментує заступник директора Українського інституту дослідження екстремізму Богдан Петренко.

А керівник центру "Третій сектор" Андрій Золотарьов називає ще одну рису, яка приваблює в ТГ і їхніх авторів, і читачів: це "оперативність у донесенні інформації".

Анонімність, швидкість і широкий спектр скандальних тем – ось те, що відзначає українські політичні ТГ-канали. Вони далеко не завжди дублюють один одного, хоча передруки постів у ТГ – також не рідкість. І все-таки більшість анонімних каналів слугують не агрегаторами новин, а створюють свій унікальний контент. А от наскільки він правдивий та етичний – питання окреме.

Зокрема, "Легітимний" "топить" за президента Зеленського, а "Крокодил" – за команду Януковича. "Шептун" хилить у бік Росії, а "Розвідник" висвітлює переважно все, що пов’язано з українським корінням імпічменту президента США Трампа.

Політолог Кирило Сазонов наголошує в коментарях 112.ua, що за подібними каналами стоять, як правило, далеко не аматори. "Ще Геббельс сформулював принцип роботи успішного медіа: 60% правди і 40% інформації, поданої в інтересах пропагандиста. Тому не дивно, що телеграм-канали мають попит. Деякі з них мають досить серйозне підґрунтя, будучи близькими або до влади, або до спецслужб, або до потужних фінансово-промислових груп. Вони привчають нас собі вірити, щоб в будь-який момент вкинути потрібну інформацію. Це проєкт, покликаний маніпулювати громадською думкою. Будь-яке серйозне ЗМІ ризикувало б отримати купу проблем, якби розміщувало таку інформацію, як на телеграм-каналах", – зазначає Сазонов.

Герої вчорашнього дня

З усього масиву ТГ-каналів до двох найсвіжіших скандалів (а, точніше, до цілої низки скандалів) спровокували передусім "Джокер" та "Легітимний". "Джокер" взагалі спалахнув яскравою зіркою на цьому анонімному небосхилі. Втім, зіркою, яка надто швидко згасла. "Фішкою" "Джокера" було листування з політиками та чиновниками від імені відомих людей. Певна технологія дозволяє успішно продублювати чужий номер навіть без заволодіння сім-картою. На гачок "Джокера" впіймалося чимало довірливих душ. Про них і про те, хто ховається за маскою "Джокера", ми свого часу писали.

Але запалу "Джокера" вистачило ненадовго: доволі скоро він перестав бути цікавим. "Джокер" був разовою моделлю, і на сьогодні більшість політиків вже зрозуміли, як він діє. Навіть з останніх скринів "Джокера" зрозуміло, що всі намагаються відповідати йому обережніше. Перші мейнстрімні матеріали, які "Джокер" видавав на-гора, були пов’язані з тим, що люди просто не розуміли цього механізму. Мені й досі незрозуміло, хто і навіщо створив "Джокера", адже він привертав увагу до політиків другого ешелону, які, по суті, не розповіли нічого сенсаційного", – говорить Богдан Петренко.

"Джокера надто швидко розгадали і стали більш обережними", – додає до сказаного Вадим Карасьов.

Що ж стосується "Легітимного", то цей канал діє інакше. Він не прикидається генеральним прокурором абощо, але має можливість викладати в мережу прослуховування, приміром, прем’єра Олексія Гончарука. "Злив" розмов Гончарука мало не спричинив кризу у виконавчій владі, адже після певних постів на ТГ глава уряду навіть написав заяву про відставку.

"Легітимний" обіцяв, що сюжетів про Гончарука буде з півтора десятка. Проте записи надійшли у вигляді трьох "траншів", і на цьому розвінчання прем’єра призупинилося. Експерти, опитані нашим виданням, вважають, що "телеграмний" бум незабаром мине, і на це є свої об’єктивні причини.

По-перше, якщо говорити про формування електоральної думки (а все, що роблять політики, націлено виключно на збереження їхньої влади, тобто на перемогу на виборах), то ТГ-канали є абсолютно неефективним інструментом. "Телеграм-канали призводять до того, що політики дедалі більше замикатимуться у своєму вузькому колі, бо широкий загал Телеграм не читає. Громадську думку й досі формує телебачення і друковані засоби масової інформації, які недооцінюють і які поквапилися списати. А ТГ дає обмежений ефект на обмежену аудиторію", – переконаний Андрій Золотарьов.

Він же додає: "Ще цього року телеграм-канали будуть у топі. Але надалі вибори змусять повернутися до традиційних медіа. Ера Big Data в Україні настане ще не скоро".

Друга причина, яка зумовить занепад ТГ, полягає у зміні політичного періоду. Вадим Карасьов вважає, що розквіт телеграм-каналів напряму пов'язаний із наявністю в Україні монобільшості. Одна велика фракція, яка взяла на себе місію формувати весь порядок денний, начинена таємницями та взаємною неприязню і подібна на міну уповільненої дії. В один прекрасний день все вибухне, а відтак до влади прийде новий парламент.

"Телеграм-канали закручують цікаву політичну інтригу. Якби в нас політика будувалася на чіткому регламенті, на нормах і документах, то тоді би кулуарні інтриги проривалися в традиційні медіа, і на Телеграм-канали не було би попиту. Раніше всі таємниці озвучували просто в парламенті, тому що всіх поділили на фракції і всі протиріччя були назовні. А тертя в межах однієї монокоаліції до кінця не виявлено, і виявителем цього якраз і виступають телеграм-канали", – вважає Карасьов.

І додає: "Чому в Америці, в інших країнах не спостерігається такого захоплення телеграм-каналами? Там що, технологій бракує? Чому ще рік тому такого не було? Тому що в парламенті було шість фракцій. Телеграм піде з інформаційного ринку тільки-но завершаться підкилимні ігри. Поки що це так, передвесняне загострення".

З Карасьовим погоджується й Андрій Золотарьов: "Телеграм-канали створюють ілюзію великої політичної гри, але розплата до них прийде на виборах", – переконаний експерт.

Про кота і тушонку

А от Кирило Сазонов не вважає, що розмноження телеграм-каналів впирається у кількість парламентських фракцій: "За останній рік нічого суттєвого не змінилося. Просто джерела інформації змінюються, і ще кілька років тому було складно уявити, що Фейсбук чи Ютюб стануть тим джерелом інформації, якими вони є сьогодні, і що молоде покоління політиків будуть залюбки "піліть відосікі". Ви можете собі уявити за подібним заняттям, скажімо, Віктора Януковича?".

"Час мине, і за два-три роки ми побачимо щось нове, а поки що всі хочуть відірватися від Фейсбука та його політики – не завжди логічної та зрозумілої, коли проукраїнських блогерів буває забанено без пояснення причин. З телеграмом таке неможливо, але, з іншого боку, телеграм – це Росія, це Дуров і ФСБ", – нагадує Сазонов.

"Мода на телеграм протримається, доки не виникне цікавіша альтернатива, – продовжує він. – Але поки міністр Бородянський тішить нас новим медіакодексом, де буде прописано неугодних експертів, яких не можна запрошувати на ефіри, народ намагається піти від турботливої руки влади на власному горлі".

Про новий медіакодекс, згадуваний Сазоновим, ми вже писали раніше. Одна з його новел передбачає знак рівності між ТГ та звичайними медіа. Якщо ця норма пройде парламент, то Телеграм-канали будуть зобов’язанні розкривати структуру власності. От тільки як влада планує домогтися цього на практиці?

"Як то кажуть, кіт може зжерти кілограм тушонки, але хто ж йому дасть цей кілограм? – жартує Сазонов. – Бородянський та Ткаченко, як головні ідеологи "виховання" ЗМІ, можуть використовувати свій кодекс виключно проти цілком легальних медіа, і насамперед – проти телекомпаній, маніпулюючи перевірками та ліцензіями, що "112" канал вже відчув на собі. Але що стосується телеграм-каналів, то тут діяти буде в рази складніше".

Власне кажучи, "розшифрувати" сили, що стоять за тими чи іншими ТГ-каналами, можна й нині. "Є ряд маркерів. Починаючи із семантики, тобто слів, які використовує автор, і закінчуючи темами, які висвітлюють на каналі. У світі, де є доступ до великих масивів даних, штучного інтелекту, анонімним на 100% бути неможливо", – зауважує директор Українського інституту аналізу та менеджменту політики Руслан Бортник.

Але справа не в анонімності. Просто з часом ТГ своє відживе. Андрій Золотарьов вважає, що особливої ваги в недалекому майбутньому набуде Твітер – улюблена мережа президента Трампа, а Богдан Петренко наполягає, що "з часом ТГ-канали будуть змінюватися. Ті, які подають інформацію правдиво, завжди будуть популярними".

Що ж, поживемо – побачимо, почитаємо – переконаємося.

Наталія Лебідь

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.Loading...