Які перспективи розв’язання конфлікту на Донбасі, - головне з інтерв'ю Мартіна Сайдіка

ZIK
ZIK
Експредставник голови ОБСЄ у Тристоронній контактній групі Мартін Сайдік ТАСС

Є вірогідність, що конфлікт на Донбасі буде заморожений до стану Придністров'я

Експредставник голови ОБСЄ в Тристоронній контактній групі Мартін Сайдік розповів про перспективи врегулювання конфлікту на Донбасі й можливості повернення так званих ЛДНР до складу України.

Переказуємо головне із інтерв'ю Мартіна Сайдіка газеті Коммерсантъ.

Врегулювання конфлікту на Донбасі

Мінські домовленості треба втілювати в життя, але це не локальний конфлікт, тому в реалізації угод присутні нераціональні елементи, які зупиняють процес. По факту сторонами конфлікту є Україна і Росія, а ОБСЄ виступає в ролі посередника.

Проте в Росії не визнають себе стороною конфлікту, а позиціонують себе у якості посередника, роль якого не виконують.

Москва і Київ звинувачуюють один одного у невиконанні домовленостей, але і ті,  і інші не виконують взяті на себе зобов'язання.

Особливий статус Донбасу в складі України має сенс, але немає жодної ознаки того, що керівники так званих ЛДНР на це погодяться. Але й українська влада не спішить закріплювати особливий статус в Конституції, адже немає відповідей на інші важливі питання. Зокрема, відповідно до формули Штайнмайєра, особливий статус набирає чинності на постійній основі після виборів, а в мінських угодах на наступний день. Потім повинен розпочатися процес відновлення Україною контролю над кордоном, але не зрозуміло, як це буде відбуватися.

Тому треба все виконувати в одному пакеті, а угоди повинні бути ратифіковані, можливо, через "нормандський формат". І якщо їх послідовно виконувати, то спочатку має бути вирішене питання безпеки: встановлення режиму тиші й проведення розведення сил і засобів на лінії зіткнення.

В цілому, Росія не виносить на обговорення те, як буде відбуватися відновлення територіальної цілісності України відповідно до мінських угод. І в них немає пункту про надання автономії Донбасу, але є  положення про особливий статус ОРДЛО в межах української децентралізації.

Внутрішньополітичні фактори блокування у виконанні мінських угод

Внутрішньополітичні фактори, яки вливають на процес пошуку миру на Донбасі присутні як в Україні, так і в Росії. В Україні потенційно гальмуючий фактор - це націоналістичні сили, в Росії також є певні сили, які мають свої інтереси щодо врегулювання конфлікту. Наприклад, помічник президента РФ Владислав Сурков після нормандського саміту зустрівся з "Союзом добровольців Донбасу", що говорить про наявність зацікавлених сторін.

Приднестровізація Донбасу

Наразі є певна схожість ситуації на Донбасі з Придністров'ям, але ні Україні, ні Росії це не вигідно, адже територія набагато більша і її підтримка коштує великих грошей. Але прийде час і треба буде вкласти туди великі гроші на відновлення інфраструктури та промисловості, чи готова Росія піти на це - питання відкрите.

Але є вірогідність, що конфлікт на Донбасі буде заморожений до стану Придністров'я, а на мирне врегулювання підуть десятки років.

Повне інтерв'ю на Коммерсантъ.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...