Як змусити чиновників працювати в інтересах держави на прикладі торгівлі акціями

 Павло Вернівський
Павло Вернівський

Експерт Інституту суспільних досліджень, економіст

Засідання Кабінету міністрів України Фото - kmu.gov.ua

Підвищення зарплат українським чиновникам не завжди означає, що вони стануть працювати в інтересах держави. Два приклади, як це відбувалося в США.

Про це пише Павло Вернівський на своїй сторінці в Facebook.

Як у приватному бізнесі високі зарплати не вирішили проблеми, а самі стали джерелом проблеми.

Ще 15 років тому банки в США платили космічні зарплати. За рівнем зарплат жоден інший бізнес не міг з ними зрівнятися.

Бо всі молоді люди мріяли працювати в банках. Торгувати акціями, облігаціями та іншими цінними паперами. Попит на таку роботу був колосальним.

Оскільки попит (резюме) сильно перевищував пропозицію (вакансії), то банки могли відбирати собі найкращих, розумних і талановитих співробітників.

І до чого це все призвело? Ці найталановитіші та високооплачувані люди в світі мало не обрушили всю банківську систему США, а з нею всю економіку. Коли ж виникла проблема, то вони не знайшли кращого рішення, ніж бігти до уряду і просити про допомогу. Допомогу за наслідки своїх геніальних рішень, за які вони раніше отримували багатомільйонні бонуси.

А тепер друга історія.

Розвиток онлайн-торгівлі і пов'язане з цим зниження вартості транзакцій призвело до більш активної торгівлі акціями. Люди більше не дивилися на акції як на спосіб довгострокового інвестування. Якщо в 70-х середній термін володіння акцією одним акціонером становив 4,5 року, то в 2000-х - всього 6 місяців.

Така часта зміна акціонерів призвела до того, що частки акцій почали розмиватися серед величезної кількості невеликих акціонерів. А це в свою чергу призводило до втрати контролю акціонерів над компанією і перехід цього контролю до керуючим. Наглядова рада теж не вирішував проблему, як відстояти інтереси акціонерів.

Тому постало питання, як змусити найманих топ-менеджерів діяти в інтересах акціонерів? Рішення тут побачили у заміні високих зарплат топ-менеджменту компанії опціонами на акції. Курс акцій компанії зростає, якщо справи в компанії йдуть добре. А менеджер повинен отримувати вигоду від підвищення цього курсу. Якщо курс зростає, то менеджер реалізує опціон і отримує свій бонус.

Ніби ідея чудова. Проблема цієї ідеї стала помітна тільки в цьому десятилітті. Після кризи 2008 багато компаній втратили попередні можливості демонструвати хороші результати. Яким чином тоді забезпечити результат, щоб менеджери могли отримувати високі доходи від своїх опціонів? Виходом стала практика байбеків - коли компанія викуповує свої акції. Таким чином компанія штучно підвищувала попит на свої акції. Крім цього, використовуючи байбек, зменшується кількість акцій в обороті, що також призводить до зменшення пропозиції цих акцій. Цей бенкет триває по сьогоднішній день. Саме байбеки призвели до стрімкого зростання ринку акцій останні 10 років і вони можуть стати однією з причин чому станеться чергова криза і впаде ринок акцій.

Павло Вернівський

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.Loading...