live

Будуть нові компромати і скандали: Спроби прибрати Гончарука триватимуть і надалі

Гужва Ігор
Гужва Ігор

Журналіст, політолог

Прем'єр-міністр Олексій Гончарук Фото - kmu.gov.ua

Спроби скинути з посади прем'єр-міністра України Олексія Гончарука будуть продовжуватися і надалі. І шанси на відставку не нульові. При якомусь черговому резонансі прем'єр може стати дуже токсичним для Зеленського.

Про це пише Ігор Гужва на своїй сторінці в Facebook.

Ще раз про відставку Гончарука, яка не сталася.

1. Прем'єра намагається збити широка коаліція сил, що представляють великі українські ФПГ і групи впливу. Президент Зеленський, з яким багато з них мали давні стосунки, віддав формування уряду на відкуп тим силам, які зараз прийнято називати "соросятами", що діють під контролем і в інтересах глобального Заходу. Це викликало у впливових людей, які не бажають нікому віддавати командні висоти в українській економіці, чимале здивування та роздратування. Звідси й атака на уряд. В реальності картина більш складна – не всі олігархи воюють з урядом і не всі прозахідні сили його підтримують. Але в загальних рисах мотивація сторін приблизно така.

2. Історія з прослуховуванням Гончарука і "наїзд" з цього приводу на прем'єра з боку "антисоросятної" коаліції стали зручним приводом для Заходу показати, хто в домі господар. Гончарук публічно оголосив про свою відставку, причому заявив про це президенту, а не Раді (як це потрібно було б за Конституцією). Тобто це був явний політичний демарш. Був він заздалегідь узгоджений з президентом чи Зеленського поставили перед фактом – у цьому разі вже не суть важливо. Важливий сенс цього кроку – показати, що президент не може прибрати прем'єра, за якого вписуються сили значно впливовіші, аніж Коломойський.

3. Це не означає, що коаліція припинить спроби відправити Гончарука та уряд у відставку. Вони, безумовно, продовжаться. І шанси на відставку не нульові. При якомусь черговому "зашкварі" це можливо - якщо прем'єр стане вже дуже токсичний для Зеленського. Тим більше що і президенту з наближенням місцевих виборів буде вигідно оновити команду, щоб дати людям передвиборчу надію на зміни. Як мінімум, не виключене часткове оновлення Кабміну, про що вже дав зрозуміти Зе під час розмови з прем'єром.

4. Проблема в тому, що при нинішніх розкладах навіть у разі відставки уряду Гончарука на його місце прийдуть приблизно ті ж кадри. Головних базових моментів тут два. Перший – позиція самого Зеленського. Судячи з усього, президент не дуже впевнений, що з погляду його політичних і особистих інтересів йому слід йти всупереч побажанням американського посольства і МВФ. Можливо, йому здається, що куди більш вигідно і безпечно рухатися магістральною лінією, яку йому намалювали на Заході. Нехай це і загрожує поступовим перетворенням на "англійську королеву" і втратою довіри значної частини виборців. Другий – геополітичне становище України: важкі стосунки з Росією і сильна залежність у зв'язку з цим від Заходу. Поки зберігається таке становище, вплив Заходу на всі процеси в Україні буде залишатися визначальним.

5. Ситуацію могла б змінити нормалізація відносин з Росією і відновлення багатовекторності у зовнішній політиці. А у внутрішній політиці – проведення дострокових виборів Ради і посилення позицій сил, ворожих до "соросят". Але поки що і те, і інше – це гіпотетична ймовірність.

Ігор ГужваLoading...
Loading...

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...