Обряди та традиції відзначення Водохресного Святвечора в Україні

Топ-новина
Топ-новина
На Святвечір готують голодну кутю Фото з відкритих джерел

У Святвечір прийнято їсти голодну кутю, але спершу випивши свяченої води

Водохресний святвечір — це вечір-приготування перед великим православним святом, яке називається Водохреща — хрещення Ісуса Христа Іоанном Предтечею у ріці Йордан. Водохреща завершує новорічно-різдвяний період свят. Цього дня українці традиційно святять воду.

Освячення води

На Святвечір перед Водохреща у храмах відбуваються літургії. Після них урочисто здійснюється велике освячення води. Хрещенське водоосвячення може проводиться двічі – як у Водохресний святвечір, так і в саме свято Хрещення Господнього.

Цією водою православні кропили свої будинки та двори, промовляючи молитву. Свячену воду вживали протягом усього року невеликими ковтками натщесерце. Вважалося, що це дарує здоров'я та силу. Водохресну воду також додавали у звичайну воду, яка використовувалася для приготування їжі.

Освячення води Фото з відкритих джерел

Освячена вода вважається церковною святинею, яка вимагає побожного відношення.

Також прийнято окунатися в ополонку зі свяченою водою – це очистить душу від гріхів, а тіло від хвороб. Ті, хто не наважується окунутися в воду, зранку вмиваються свяченою водою. Краще такий обряд провести на Святвечір перед Водохреща.

Традиційна вечеря у Святвечір напередодні Водохреща

Напередодні Водохреща віряни тримають строгий піст – забороняється вживати їжу до появи вечірньої зорі. Тільки тоді родина сідала за стіл. Спершу потрібно було випити ковток свяченої води, а потім уже вживати їжу.

Головною стравою Водохресного Святвечора є голодна кутя. Її відмінність від різдвяної в тому, що до каші можна приправляти тільки маком та медом. Інші страви на столі теж мають бути пісними – узвар, смажена риба, вареники. Після вечері всі кладуть свої ложки в одну миску, а зверху — хлібину, "щоб хліб родився".

Варто пам’ятати, що у Святвечір перед Водохреща заборонено ставити парну кількість страв – частіше обмежуються 7-ма чи 9-ма.

Обряди у Святвечір

Господині присвячували день перед Хрещенням прибиранню, оскільки зустрічати його в безладі вважалося поганою прикметою. Проте забороняється виконувати важку роботу. Галасливі гуляння або чвари в день посту не вітаються.
За народним повір'ям, людина, яку хрестять в цей день, буде щасливою усе життя.

Хрещення дитини Pixabay

Доброю прикметою вважалося зробити пропозицію про весілля у Водохресний вечір: "Хрещенське рукобиття – до щасливої сім'ї".

Якщо під час великого освячення води йшов сніг, то у новому році можна чекати багатого врожаю.

Повний місяць у Святвечір віщував великий весняний розлив річок.

Святвечір варто провести в спокої і гармонії, не сваритися і не ображатися. Вважається, що пролиті сльози можуть накликати біду на весь рік. У свято не прийнято згадувати померлих.

 

 

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...