Відставка Гончарука та епопея з "плівками": Хто і коли вирішить долю Кабміну

Топ-новина
Топ-новина

Олексій Гончарук 

delo.ua

Гончарук не почав виправдовуватися чи ігнорувати скандал – він, безумовно, вчинив розумно та якоюсь мірою шляхетно

Прем’єр-міністра Олексій Гончарук написав заяву про відставку і подав її президентові. Далі ми розповідаємо, що спровокувало таке бажання і спробуємо спрогнозувати, як розгортатимуться події після заяви Гончарука з проханням про власну відставку.

Що сталося

За останні два дні скандал, що безпосередньо торкнувся прем’єра Гончарука, встиг розгорітися у справжню епопею і дати перші "плоди". Головний наслідок оприлюднення стенограми розмови прем’єра з кількома високопосадовцями – бажання Гончарука піти у відставку та оперативно подана заява з цього приводу.

І от рано-вранці у п’ятницю 17 січня український прем’єр-міністр Олексій Гончарук написав заяву про відставку та подав її президентові з правом внесення в Парламент.

В Офісі Президента повідомили, що Володимир Зеленський отримав подане прем’єр-міністром прохання про відставку, розгляне цю заяву та повідомить про результати розгляду.

У своєму дописі у Facebook Гончарук пояснює скандал двох останніх днів, апелюючи головним чином до успіхів своєї команди та наводячи факти, що можуть про це свідчити. Проте він констатує – тіньові розпорядники кримінальних схем та груп впливу докладають максимум зусиль, аби знищити віру українців у нову владу.

Гончарук стверджує, що оприлюдненні у мережі файли є несправжніми записами, а змонтованими з фрагментів записів нарад в Уряді. Тож, як констатує прем’єр, спроби маніпуляторів зробити так, аби здавалося, що Гончарук і команда не поважають президента, вдалися.

Далі Гончарук зізнається президентові, що поважає його та вважає взірцем та з легким сумом повідомляє про бажання піти у відставку.

Головне у "плівках Гончарука"

15 січня в мережі інтернет на YouTube-каналі "Обдури президента" було опубліковано аудіозаписи, де звучать голоси, схожі на голоси Олексія Гончарука та кількох топ-чиновників: міністерки фінансів Оксани Маркарової, заступників голови НБУ Катерини Рожкової та Дмитра Сологуба, головного економіста Мінфіну Олександри Бетлій, голови НБУ Якова Смолія та міністра економіки Тимофія Милованова.

У першій частині аудіозапису, перед нарадою у президента, нібито Гончарук каже про примітивне розуміння економіки у Зеленського та визнає себе профаном в економіці. Також нібито прем’єр радився з присутніми про те, як пояснити президенту економічну ситуацію в Україні та багатомільярдну "дірку" у бюджеті.

У другій та третій частинах стенограми розмови Гончарука йшлося про ревальвацію гривні, економічну стратегію розвитку України та максимально спрощене пояснення Зеленському цих процесів.

Одразу після оприлюднення записів у пресслужбі Кабміна заявили, що не знають, чи є записи справжніми. А сам прем’єр записав відеозвернення, у якому заявив про медіатаку проти нього і всього уряду.

Цікаво, що гучний скандал, відповідальність та громадський і політичний осуд торкнувся саме Гончарука, незважаючи на те, що на записах звучить не лише його голос.

Так, вірогідно, це сталося через те, що саме Гончарук прямо визнав, що він профан в економіці та дозволив собі неоднозначно і фамільярно висловлюватися про президента Володимира Зеленського. Правда, його співрозмовники Оксана Маркарова, Тимофій Милованов та Катерина Рожкова не заперечували його слів. Чи то їм було ніяково і зіграв авторитет Гончарука як очільника уряду, чи то вони погоджувалися з його словами та думкою, зокрема, стосовно президента та економіки в Україні.

Хто оприлюднив запис розмови невідомо. Є версії, що кабінет прем'єра "слухають" спецслужби або розмову записав один з її учасників на мобільний телефон або на смарт-годинник.

Щодо версії про спецслужби: прослуховувати перших осіб держави можна лише після дозволу на це суду у рамках відкритого кримінального провадження, де фігурував би прем'єр. Тож, прослуховування прем'єра будь-ким без санкції є незаконним і має розслідуватися як шпигунство.

При цьому Управління державної охорони України заявляє, що непричетне ані до прослуховування вищих посадових осіб, ані до "зливу" аудіозапису з наради Гончарука.

Що після заяви Гончарука?

Незважаючи на те, що найвища посада у державі – президент, він не може самостійно, навіть користуючись повнотою влади, вирішувати питання відставки уряду та прем’єра. Власне, правильний порядок реалізації відставки – це подання заяви не президентові, а парламенту, котрий, у свою чергу має проголосувати, підтримавши або не підтримавши відставку.

Гончарук чи то не знав, чи то проігнорував такий алгоритм, прописаний у статті 15 ЗУ "Про Кабінет міністрів". У ній стверджується, що прем’єр-міністр має право заявити про свою відставку Верховній Раді України. Далі Рада має розглянути це питання не пізніше, ніж на десятий день після надходження заяви, якщо вона надійшла під час чергової сесії Верховної Ради і не пізніше першого пленарного тижня наступної сесії, якщо вона надійшла у міжсесійний період.

Якщо народні депутати погодять відставку прем’єра, усі чинні міністри, котрі, до речі, працюють всього п’ятий місяць, стануть тимчасовими виконувачами обов’язків, доки не буде призначено нового главу уряду та Кабмін.

При цьому, як зазначила народна депутатка від "Слуги народу" Ірина Верещук, наразі прем'єр все ще має "річний імунітет" через затвердження плану дій уряду і бюджету. Тобто виходить, що навіть теоретично відправити його та Кабмін у відставку не є можливим.

Через несподіване рішення Гончарука про відставку, Верховна Рада скасувала заплановану годину запитань до уряду. До речі, 17 січня проходить останнє пленарне засідання другої сесії парламенту, а наступного тижня парламентарі працюватимуть з виборцями. Тож, коли Рада розглядатиме заяву прем’єра, поки невідомо.

Реакція політикуму

Давид Арахамія, голова фракції "Слуга народу" вважає, що позиція прем’єра стосовно заяви про відставку – правильна і сильна та підкреслює командність. "Якщо президент підтримає ідею його відставки, я вам гарантую, що ми це зробимо за один день. Якщо не підтримає, то все буде нормально, будемо працювати далі", – зазначив Арахамія.

Міністр енергетики Олексій Оржель підтримав рішення Гончарука, закликавши не звертати увагу на провокації.

"З початку нашої роботи проти команди Уряду та президента працювало багато людей. Людей, які не хочуть змін в Україні, яких все влаштовує, вони хочуть і надалі сидіти на потоках та красти майбутнє у наших дітей. Якщо ми хочемо щось змінити, жити краще — повинні разом важко працювати, а не реагувати на провокації", - написав міністр у Facebook.

Міністр цифрової трансформації Михайло Федоров написав, що не тримається за посаду, і певен, що, аби зробити все, потрібна максимальна довіра всіх партнерів. Міністерка у справах ветеранів Оксана Коляда заявила, що політичні ігрища довкола Уряду останнім часом розцінює, як намагання нав’язати команді технократів якусь дивну політичну позицію. Солідарні з прем’єром також міністерка освіти Анна Новосад, міністр культури, молоді та спорту Володимир Бородянський, віцепрем'єр з євроінтеграції Дмитро Кулеба та міністерка розвитку соціальної політики Юлія Соколовська.

Замість епілогу

Поки невідомо, чи буде відставка Гончарука реальною або парламент, де, до речі, конституційну більшість формує пропрезидентська "Слуга народу", не підтримає його рішення і він працюватиме далі з усвідомленням того, що парламент йому довіряє і не бачить приводів для звільнення. Це буде ще одна перевага у "скарбничку" його авторитету та політичного імунітету. Мовляв, дивіться – скандал був і я був готовий піти з посади, не виправдовуючись та не викручуючись, але Рада не готова мене відпустити, бо моя команда є цінною для країни.

Насправді, Гончарук не казав нічого провокативного, відверто образливого про президента або такого, що дискредитувало б главу держави. Ймовірно й те, що з усіх високопосадовців не лише Гончарук у приватних розмовах висловлюється про президента подібним чином. Проте лише його слова потрапили на перші шпальти і спричинили бурхливу реакцію.

До того ж, ніхто досі достеменно не знає про справжність скандальних плівок. Вони можуть бути як справжніми, так і "склеєними". Якщо запис реальний, це значить, що рішення Гончарука про відставку є певним чином навіть похвальним. Якщо розмова "склеєна", не виключено, що скандальне оприлюднення "плівок" – це провокація, котра має на меті посадити у крісло прем’єра іншу людину – можливо, вже вирішено яку.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...