live

Хто може замінити Гончарука на посаді прем'єра

Антон Візковський
Антон Візковський
Кабінет Міністрів України Марія Бєляєва/5.UA

17 січня стало відомо, що прем'єр-міністр України Олексій Гончарук написав на ім'я президента заяву про свою відставку. В медіа і соціальних мережах виникли бурхливі обговорення того, хто стане майбутнім главою уряду. Було запропоновано багато теорій, але ми розглянемо найбільш ймовірні з них.

Арсен Аваков

Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков Сергій Долженко/ТАСС

Розмови про прем'єрство міністра МВС Арсена Авакова велися тривалий час в акурат перед "Гончарук-гейтом". І виникли вони не на порожньому місці. Останні події в країні вказували на те, що Аваков збільшує свій політичний капітал.

По-перше, Аваков прибув разом з Володимиром Зеленським на паризький саміт "нормандської четвірки". Він прокоментував журналістам закулісні інтриги і навіть встиг посваритися з помічником Путіна Владиславом Сурковим.

По-друге, перші результати розслідування справи щодо вбивства Шеремета стали, мабуть, найбільш обговорюваною і важливою подією минулого року. Аваков вплутався в досить небезпечну гру, вручивши підозри українським військовим і волонтерам: одні хвалили його за цей крок, інші - лаяли, не вірячи жодному слову. Одне можна сказати точно - Аваков замигтів в інформаційному просторі з небувалою інтенсивністю.

Головним аргументом на користь цієї теорії є те, що організувати прослуховування міністрів без підтримки правоохоронних структур було б складно. Однак існує і немало контраргументів. Прем'єрство для Авакова - це зайвий вантаж у вигляді відповідальності за вирішення нагальних проблем в країні, яких з кожним днем стає все більше. Більш того, для Зеленського важливо, щоб Арсен Борисович залишався на своєму місці, і це показали протестні події, що пройшли. Коли невдоволення громадян наростає, поліція є найкращим інструментом для ОП по утриманню влади.

Більш того, Аваков бажає зберегти свої бізнес-інтереси, пов'язані з роботою в правоохоронних структурах. 

Юрій Вітренко

Головний комерційний директор НАК "Нафтогаз України" Юрій Вітренко Василий Артюшенко/ZN.UA

Джерела в парламенті повідомляють, що прослуховування, якщо не організував, то точно ними скористався Ігор Коломойський з метою поставити виконавчого директора "Нафтогазу" Юрія Вітренка біля керма уряду, щоб згодом через нього захистити свої бізнес-інтереси в рамках "ситуаційного перемир'я".

Юрія Вітренка вважають креатурою Ігоря Коломойського. Адже саме за нього український олігарх ратував перед призначенням прем'єр-міністра. І хоча між Коломойським і Вітренком існує конфлікт з 2014 року, напруження між ними стало спадати останнім часом. Юрій навіть заявив, що з Коломойським у нього "конструктивні" відносини.

А от з Гончаруком у Ігоря Валерійовича не склалося. Прем'єр-міністра критикували на підконтрольних бізнесменові медіа, а також досить часто його державні рішення засуджувалися в відеоблогах народного депутата Олександра Дубінського, якого пов'язують з Коломойським.

Саме Дубінський разом з Максимом Бужанським активно підбивали своїх колег на засіданні фракції "Слуга народу" 16 січня висловити недовіру Гончаруку. 

Варто відзначити, що інформаційні атаки посилилися після заяви Гончарука, що "Приватбанк" Коломойському не повернуть.

"Слід Коломойського" угледів і депутат з фракції "Голос" Ярослав Юрчишин.

"Якщо подивитися, кого записували - людей, пов'язаних з Нацбанком, - то я можу допускати, що це середовище близьке до Коломойського (злило запис, - Ред.). Також вказує на це, як синхронно запис з'явився перед засіданням фракції СН і які персонажі почали розганяти питання відставки уряду за персональну образу президента".

Також Порошенко в кулуарах Верховної Ради натякнув, що атаки на уряд організували неукраїнські сили і вперше вони з'явилися на каналі одного відомого олігарха, який бажає повернути націоналізований найбільший національний банк.

Тому цілком ймовірно, що олігарх захотів з допомогою публікації прослушки "прибрати" Гончарука і поставити більш лояльну фігуру у вигляді Юрія Вітренка. 

З цією думкою згоден політичний експерт Владислав Дзивідзинський. Він вважає, що атаку на Гончарука координував помічник Зеленського Андрій Єрмак в інтересах Вітренка.

Юрій Вітренко досить спірна фігура в українській політиці. Саме він разом з Андрієм Коболєвим посприяв перемозі "Нафтогазу" з російським "Газпромом" в Стокгольмському арбітражі. В результаті російська компанія зобов'язана виплатити нашій країні 2,9 мільярдів доларів.

З іншого боку, топ-менеджери "Нафтогазу" за виграш отримають 1% від суми позову, тобто 700 мільйонів гривень. Подібне рішення сподобалося не всім українцям, яких обурила така велика "премія". 

Владислав Рашкован

Представник України в МВФ Владислав Рашкован Скріншот з відео VoxUkraine

Також, за словами джерела в ВР, ще одним кандидатом на посаду прем'єр-міністра може бути представник України в МВФ Владислав Рашкован.

З 2014 по 2016 рік він виконував обов'язки заступника голови НБУ і відповідав за реформацію і трансформацію банку. Його активно просувають в медіа наші західні партнери. Наприклад, експерт Атлантичної ради Мелінда Герінг ще перед обранням Гончарука заявила "Голосу Америки", що Рашкован може стати новим главою уряду. Більше того, саме Рашкован був головним конкурентом Гончарука у боротьбі за прем'єрське місце.

Кандидатуру Рашкована відкинули в "Слузі народу" ще на початку прем'єрської "гонки" нібито через "непідконтрольність".

"Були чутки, що деякі з потенційних кандидатів, наприклад, Рашкован, вимагали багато повноважень для себе, а це не та ситуація. На посаді прем'єра потрібен скоріше виконавець, хоча і з широким колом обов'язків, тому що Зеленський не буде сам, на відміну від Порошенка, вникати в нюанси або конкурувати за славу з прем'єром з окремих рішень Кабміну. Але при цьому для прем'єра тут буде важливою відсутність самостійних амбіцій, і Гончарук тут ідеально підходить", — відзначає політолог Володимир Фесенко.

Міністр економіки України (1997-1998) Віктор Суслов уважає, що Володимир Рашкован не мав належного досвіду, щоб обійняти посаду прем'єр-міністра.

"Людині потрібен досвід, принаймні, для того, щоб кваліфіковано приймати рішення і представляти, як працює загальна система управління державою. Тому, якщо говорити саме про Рашкована, він не пройшов усіх ступенів, які хоча б раніше вважалися обов'язковими для того, щоб людина могла стати прем'єр-міністром", - візначив Віктор Суслов.

Владислав Рашкован, як політик, вважається досить вигідною фігурою для МВФ, видача фінансової допомоги яким повністю залежить від дій уряду. Адже будучи співробітником фонду, він зможе швидко провести необхідні економічні реформи, які "гальмуються" через погіршення соціально-політичної ситуації і відсутності у нинішньої влади будь-яких можливих стратегій її поліпшення, як ми могли дізнатися з прослушки Гончарука. 

В той же час Рашкован може значно погіршити політичні позиції Зеленського, оскільки будь-які починання в Україні, пов'язані з МВФ, досить негативно сприймаються громадянами. 

Однак наразі не помітно, щоб Рашкован намагався частіше бувати в медійному просторі, і його політичні амбіції жодним чином не проявляються. Тобто його, швидше за все, зараховують до можливих кандидатів "за інерцією", оскільки він колись був суперником Гончарука за крісло.

На даний момент повної інформації про те, чи позбудеться Гончарук своєї посади і хто стане його наступником - немає. Та й голосувати за його відставку будуть народні депутати і думка президента тут не грає ніякої ролі.

Можливо, що Гончарук подав заяву Зеленському як "публічне покаяння", розуміючи, що юридичної сили воно не має. І ми зараз спостерігаємо лише яскравий "спектакль".

Самі ж парламентарі, з якими вдалося поговорити, не до кінця розуміють ситуацію і можуть лише здогадуватися про те, хто і навіщо організував прослуховування.

На даний момент можна з упевненістю говорити, що Гончарук погано розбирається в юриспруденції, адже у нас парламентсько-президентська республіка, Кабінет міністрів обирається законодавчим органом влади, відповідно, заява подається на розгляд Верховній Раді, яка до лютого його точно не розгляне.

Антон ВізьковськийLoading...
Loading...

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...