Закон про середню освіту: Як зміниться життя учнів і вчителів уже у 2020-му

Топ-новина
Топ-новина
Середню освіту в Україні вирішили реформувати Фото з відкритих джерел

Майже одразу після прийняття закону про вищу освіту парламентарі ухвалили ще й закон про середню освіту, який торкнеться як вчителів, так і учнів

Народні депутати 16 січня 327-ма голосами ухвалили законопроєкт №0901 "Про повну загальну середню освіту". Тож далі розповідаємо, про що йдеться у новому законі та як він вплине на освітній процес України вже з наступного навчального року.

Що передбачає новий закон

Мета та цілі закону про загальну середню освіту, без сумніву, шляхетні. Документ регулює порядок зарахування дітей до початкових шкіл без жодних конкурсів, якими могло апелювати керівництво таких навчальних закладів. До того ж, відповідно до закону, школа має бути територіально доступною для будь-якої дитини незалежно від її соціального статусу або місця народження.

Далі ми окреслили найголовніші вектори закону про загальну середню освіту.

Для учнів більше прав. Учні зможуть самостійно на власний розсуд обрати шкільні предмети та матимуть право на учнівське самоврядування. Зокрема, керівник учнівського самоврядування зможе прийти на невідкладний прийом до директора школа та взяти участь у засіданнях педагогічної ради.

Більше контролю батькам. Відтепер батьки зможуть приходити на навчання разом з дитиною, якщо вона має особливі освітні потреби. До того ж батьки матимуть право у будь-який момент ініціювати проведення перевірки освітнього закладу, в якому навчається їхня дитина.

Навчання за індивідуальним планом за необхідності. Діти, які перебувають на тривалому стаціонарному лікуванні, зможуть навчатися у цей час безпосередньо у медичних закладах. Аби здобувати освіту у лікарні за індивідуальною програмою, учень (або його батьки) має звернутися з відповідною заявою до школи, у якій він навчався до хвороби. Керівництво школи за участі вчителів-предметників, самого учня та його батьків має створити для дитини індивідуальний навчальний план та затвердити його. Аби підтвердити свої знання, учень має скласти звичайне річне оцінювання або державну підсумкову атестацію – все, як в школі. До речі, такі індивідуальні програми будуть оплачуватися за рахунок держави – жодних "пожертвувань" та благодійності з боку батьків. Це безпрецедентне для України явище і поки не відомо, як його можна бути реалізувати на практиці.

Нова градація класів. Вказаний закон передбачає три адаптаційні цикли навчання: 1-2 класи, 5-6 класи та 10 клас.

Мовне питання. До того ж у законі йдеться про три моделі вивчення української мови у школах. Перша модель розроблюватиметься для корінних народів України, які проте не мешкають у мовному середовищі своєї мови і не мають держави, яка цю мову захищала б та розвивала. Ця програма здебільшого буде розрахована на кримських татар. Вони навчатимуться мовою свого народу з 1 до 11 (12) класу, а паралельно ґрунтовно вивчатимуть й українську.

Друга модель розрахована на учнів шкіл, де навчають мовою національних меншин, мови яких належать до мов Євросоюзу.

Залежно від мовної групи, використання такої ґрунтуватиметься на таких засадах:

  • навчання вестиметься материнською мовою у початковій школі, разом з тим учні вивчатимуть і державну мову;
  • викладання у 5 класі не менше 20% річного обсягу навчального часу українською мовою та поступове збільшення її обсягу. Таким чином у 9 класі учні мають вивчати державною мовою не менше 40% предметів;
  • викладання у старшій школі державною мовою не менше 60% річного обсягу навчального часу.

Третю модель підготують для усіх інших учнів-представників національних громад України: нацменшин, мова яких належить до однієї з українською мовної сім’ї, а також що проживають переважно в середовищі власної мови. Це стосується російськомовних учнів. У них початкова школа також буде мовою меншини разом із вивченням української, а з 5 класу не менше 80% навчального часу викладатимуть українською.

Вчителям – надбавки і наставники. Під час першого року роботи у навчальному закладі кожен молодий вчитель повинен буде пройти так звану педагогічну інтернатуру. Це значить, що він отримає наставника з-поміж досвідчених вчителів, і той консультуватиме молодого колегу, ділячись досвідом та професійними лайфхаками. Таке нововведення направлене на покращення якості професійної підготовки вчителів – мовляв, маючи наставника, молодий спеціаліст швидше адаптується до роботи та краще викладатиме матеріал. До речі, за наставництво досвідчені вчителі отримуватимуть додаткову 20% надбавку до зарплатні.

Також педагоги зможуть заробити більше (на 10 - 20%) завдяки завідуванню ресурсними кімнатами, кабінетами інформатики та спортзалами.

Вчителі зможуть самостійно розробляти власні системи оцінювання учнів. До того ж вони матимуть змогу на власний розсуд обирати та відвідувати різноманітні курси підвищення кваліфікації, зокрема у недержавних організаціях, тоді як раніше навчали вчителів лише інститути післядипломної педагогічної освіти. При цьому оплачуватиме такі курси держава.

У законі йдеться про обов’язкове переведення вчителів-пенсіонерів на строкові контракти до 1 липня 2020 року та обов’язкове знання надання домедичної допомоги.

Нововведення торкнуться і безпосередньо директорів шкіл. Вони зможуть обіймати таку посаду не більше двох термінів по 6 років поспіль в одній школі. Аби обрати директора, тепер доведеться зібрати незалежну комісію та провести конкурс за участі колективу школи та батьків. А самим кандидатам у директори, аби виграти конкурс, потрібно буде скласти власний стратегічний план розвитку школу.

І наостанок: законом вводиться досі небачена норма – відтепер вчителем зможе стати людина з будь-якою освітою, а не лише з педагогічною. Головне – знання предмету та фаховість у тій чи іншій галузі. При цьому особам, котрі вчинили злочин проти статевої свободи чи статевої недоторканності, заборонять навчати дітей.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...