Високі зарплати vs гроші у конвертах: Скільки мають отримувати українські чиновники

ZIK
ZIK
Засідання уряду фото - kmu.gov.ua

Більше, ніж власні зарплати, українців, напевно, хвилюють лише зарплати чиновників. З приходом нової влади тенденція обурення громадян щодо доходів держслужбовців не зникла. Навпаки, народний гнів навіть зріс. Наша журналістка розібралася, скільки сьогодні отримують топ-чиновники України, чим вони це обґрунтовують та що з цього приводу думають експерти.

Розміри зарплат

В новому Кабінеті міністрів найбільшу зарплату отримує міністр закордонних справ Вадим Пристайко — 234 тисячі гривень. Не особливо відстають від нього міністр юстиції Денис Малюська та міністр економіки Тимофій Милованов — 226 і 222 тисячі гривень відповідно. Останні у п'ятірці лідерів міністерка соцполітики Юлія Соколовська та міністерка у справах ветеранів Оксана Коляда з зарплатами у 217 та 159 тисяч гривень.

Та найбільше українців обурила заробітна плата голови "Укрпошти" Ігоря Смілянського на 2020 рік — майже два мільйона гривень. А точніше — 1 886 808 гривень.

Зарплата чиновників

ZIK

Зарплата чиновників

ZIK

Це при тому, що посадові оклади міністрів варіюються від 3 до 16 тисяч гривень, усе інше — надбавки та премії. 

Водночас Кабмін призначив зарплати не лише собі. Так, згідно з постановою уряду, у 2020 році заробітна плата керівників державних органів, таких як Офіс президента та Рада національної безпеки і оборони, має складати 37,8 тисяч гривень. Але варто пам'ятати, що це лише сума окладу, скільки ж вони отримують направду — невідомо.

Виправдання чиновників

Зарплатою Смілянського не на жарт почали перейматися користувачі соцмереж, запитуючи, як в Україні можна отримувати 2 млн, якщо таких зарплат не мають навіть держчиновники у США. На своє виправдання голова "Укрпошти" заявив, що 50% грошей він віддає державі.

"20% в Україні і 25% в США і з тих грошей йде допомога української армії", — сказав він.

У свою чергу голова уряду Олексій Гончарук заявив, що зарплати його міністрів виправдані, оскільки вони не отримують грошей у конвертах від реалізації тіньових схем та відкатів. При цьому він зазначив, що такі високі цифри пов'язані з тим, що багато хто з міністрів отримав кошти за кілька попередніх місяців.

"Припинивши схематоз та зробивши міністрам білі високі зарплати, ми долаємо корупційну практику у владі. Міністри - державні топ-менеджери, їхня робота має відповідно винагороджуватися та, безумовно, на них покладена велика відповідальність за результати їх роботи", - сказав він.

Міністр же юстиції Денис Малюська на своїй сторінці у фейсбуці взагалі поскаржився, що після оприлюднення цифр у ЗМІ, йому довелося виправдовуватися перед дружиною, мовляв "де гроші?". За його словами, ці цифри маніпулятивні і 226 тисяч він не отримував, бо цю цифру треба зменшувати на розмір податків та враховувати, що це надбавка сплачена у різні дні одразу за кілька місяців роботи.

"Але якщо відійти від особистого і перейти до суті, то висока зарплата чиновників – це професійна необхідність. Про термінове відрядження за кордон можна дізнатися за кілька годин до відльоту і летіти у такому випадку доведеться власним коштом (якщо пощастить, потім компенсують). (...) Більше того, потрапляння на політичну посаду (як от моя) робить з людини politically exposed person (політичного діяча), і її протягом кількох років після звільнення не візьме на роботу жодна пристойна міжнародна компанія чи організація. Я, наприклад, після закінчення політичної кар’єри не зможу повернутися до своєї попередньої роботи, якою займався майже 10 років. Тому критично важливо не повністю витратити усі попередні накопичення, але й залишити хоч трохи на потім", — зазначив Малюська.

Водночас він додав, що підвищувати рівень соціального забезпечення потрібно усім, не тільки топ-чиновникам.

А уже за кілька днів після ажіотажу навколо зарплат міністрів Дмитро Дубілет заявив, що відтепер Кабмін щомісяця публікуватиме зарплати міністрів та їхніх заступників.

Що думають експерти

Не лише користувачі соцмереж порівнюють українські зарплати з американськими. Журналіст-міжнародник Дмитро Антоненко зазначив, що у США у всіх чиновників першої категорії заробітна плата приблизно однакова-близько 210 тисяч доларів на рік, тобто щомісяця на руки вони отримують близько 11 тисяч з урахуванням податків. У перерахунку на гривні виходить близько 260 тисяч гривень на місяць.

"І тут питання: з яким обличчям американському міністру чи керівнику важливого департаменту із США розмовляти про фінансову допомогу Києву із українським колегою-чиновником, коли у того тільки посадовий оклад (я тут про Укрпошту, наприклад, згадую) - утричі більше, не кажучи вже про премії... Трамп так і зовсім залишає собі всього один доллар зарплати - решту кожні 6 місяців перераховує якійсь державній установі, кому більш потрібно. Ось службі національних парків нещодавно віддав. В штатах так прийнято - якщо ти не бідна людина, не тягни з держави! Але це не те, в чому українські бюрократи хочуть наслідувати американський досвід", — зазначив він.

Схожу думку поділяє кандидат економічних наук Олександр Хмелевський. За його словами, багато українських чиновників прийшли до політики з бізнесу і намагаються зберегти свій стиль життя, тож і встановлюють собі такі ж зарплати на держслужбі.

"Проте, на відміну від бізнесу, який заробляє прибутки і може собі дозволити отримувати частину цих прибутків, державні службовці прибутків не заробляють, а отримують зарплати за кошт платників податків. Тому, отримуючи високі зарплати, вони фактично позбавляють коштів пенсіонерів та соціально незахищених людей. Деякі з наших можновладців отримують зарплати навіть вищі за зарплати чиновників в ЄС чи США, які займають аналогічні посади. Дехто обгрунтовує високі зарплати високою кваліфікацією цих чиновників, проте більшість з них проявили свою некомпетентність. У бізнесу і держслужбовців зовсім інші завдання, тому не дивно, що часто представники бізнесу не справляються з роботою на державних посадах", — каже економіст.

Аргумент, що зниження зарплат призведе до масового звільнення чиновників є непереконливим, на його думку. Експерт вважає, що в нашій країні багато людей, готових працювати на благо країни за нижчі зарплати. 

"Високі зарплати жодним чином не запобігають від корупції. Якщо людина морально готова порушувати закон, то вона буде красти, скільки б їй не платили. У важкі часи для країни влада має розділити негаразди разом з народом. Інакше ні на яку підтримку вона не може розраховувати. Тому зарплати топ-чиновників мають бути обмежені. Наприклад, встановити максимальну зарплату держслужбовців на рівні 10 мінімальних зарплат. Тоді у влади буде стимул турбуватися про народ та піднімати мінімальну зарплату", — підрезюмував експерт.

Проте інвестбанкір Сергій Фурса вважає, що є лише два варіанти — або високі зарплати у чиновників і депутатів, або корупційні виплати у конвертах.Третього не дано. 

"Так, хтось може поєднувати конверти і високі зарплати. Безумовно. Але це буде частина людей. А якщо зарплати будуть маленькі – то в конвертах буде отримувати переважна більшість чиновників і депутатів. А далі – хто депутату платить, той його і танцює. Якщо депутат отримує гроші від українських платників податків – то він буде відстоювати інтереси платника податків. Якщо він отримує виплати в конверті, то політику буде визначати той, хто цей конверт дає", — вважає Фурса. 

За його словами, єдина умова для того, щоб чиновники не крали — якість людей. А щоб люди були якісні, їм необхідно платити.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...