Відставка уряду Росії: Політична криза чи керована реорганізація?

ZIK
ZIK
Колишній прем'єр-міністр РФ Дмитро Медведєв і президент Росії Володимир Путін Олексій Дружинін/ТАСС

Нинішня конституційна перебудова робить російське державне керівництво більш інертним, але ризики для України залишаються незмінними

Уряд Російської Федерації на чолі з прем’єр-міністром Дмитром Медведєвим достроково склав свої повноваження. Президент Володимир Путін вніс на розгляд до Держдуми на посаду прем'єра кандидатуру Михайла Мішустіна, якого було затверджено переважною більшістю голосів. Як світова спільнота відреагувала на політичну реформу в Росії?

У середу 15 січня президент Російської Федерації звернувся з щорічним посланням до Федеральних Зборів РФ (парламенту), де запропонував внести зміни до Конституції, та винести їх на всеросійський референдум. Зокрема, мова йшла про те, щоб передати Держдумі владні повноваження затверджувати кандидатуру голови уряду і поданих ним віцепрем'єрів і міністрів, а також закріпити пріоритет Конституції РФ над міжнародними договорами і рішеннями.

В ході подальшої зустрічі президента Володимира Путіна з кабінетом міністрів, прем'єр Дмитро Медведєв оголосив, що уряд країни в повному складі йде у відставку відповідно до статті 117 Конституції РФ.

"У цьому контексті (змін до Конституції, - Ред.) очевидно, що ми, як уряд Російської Федерації, повинні надати президенту нашої країни можливість приймати всі необхідні рішення для цього", - заявив він.

Того ж дня президент РФ вніс на розгляд до Держдуми на посаду прем'єр-міністра кандидатуру Михайла Мішустіна, керівника Федеральної податкової служби, якого було затверджено 16 січня на засіданні нижньої палати парламенту, переважною більшістю голосів.

Світ шокований перебігом подій, що відбуваються в Росії

Глава пресслужби Держдепартаменту США Морган Ортагус заявила, що у неї поки що немає конкретної позиції з цього приводу, але вони уважно стежать за перебігом подій. Вона також підкреслила, що президент США Дональд Трамп неодноразово говорив, що хоче поліпшення відносин з РФ: "Ми сподіваємося, що хто б не був при владі в Росії, вони врахують наші вимоги зміни зовнішній політиці Кремля".

Схожу позицію висловив й міністр закордонних справ Литви Лінас Лінкявічюс, але без жодних сподівань й ілюзій на можливу зміну політику Кремля. "…я не вважаю, що дійсно щось зміниться: якщо не піраміда влади, то може, буде називатися іншою геометричною формою, але вона залишиться тією ж. Поки передумов для змін немає".

Американське інформаційне агентство Bloomberg відзначає, що новина про раптову відставку "одного з найбільш лояльних соратників Путіна, після майже 8-річного перебування при владі", "шокувала навіть деяких високопоставлених чиновників".

Видання цитує головного світового економіста "Ренесанс Капітал" Чарльза Робертсона, який стверджує, що "мова йде не про активізацію реформ, а перш за все про зміну правил, щоб Путін міг зберігати лідируючі позиції в країні в тій чи іншій ролі".

Президент Росії Володимир Путін з головою Китайської Народної Республіки Сі Цзіньпіном kremlin.ru

На противагу загальним занепокоєнням МЗС Китаю висловив чітку й впевнену позицію, підкресливши, що нічого суттєвого не відбулось й на стосунки між державами це ніяк не вплине.

"Відносини Китаю та Росії під керівництвом президента РФ Володимира Путіна і голови КНР і партнерство наших країн вступили в нову еру, стали більш зрілими, стійкими і стабільними, вони не схильні до впливу змін на міжнародній арені, або ж внутрішніх політичних процесів, що відбуваються в наших країнах",  - заявив представник МЗС КНР Ген Шуан.

Проте американська газета The New York Times не поспішає робити такі висновки, адже поки не ясно чи означає відставка уряду проблеми в російській еліті, або це частина координованого, але туманного плану Путіна зі зміни політичної системи.

У виданні підсумовують, що Путін відкрив ящик Пандори й виникаюча невизначеність виводить політичну еліту з рівноваги та сприяє тому, що він продовжує залишатися стрижнем навколо якого обертається країна.

Старший стратегічний аналітик щодо розвитку ринків в Bluebay Asset Management Тимоті Еш вважає, що таким чином Володимир Путін  зможе продати новий уряд західним країнам, як частину рестарту у відносинах, сподіваючись на пом'якшення санкцій.

Аналітикиня консалтингового підрозділу Economist Group Аделін ван Хутт заявила телеканалу CNBC, що Володимир Путін, ймовірно, готується стати прем’єр-міністром.

"Путін тепер зможе вибрати лояльних йому людей, яких він поставить на впливові позиції в його новому уряді, поки він, ймовірно, готується до переміщення на посаду прем'єра з розширеними повноваженнями в 2024 році".

Засновниця аналітичного центру R.Politik і науковий співробітник Московського центру Карнегі Тетяна Станова вважає, що "Зміна політичної влади в Росії сталася достроково" й "Путін намагається зробити цей перехід більш комфортним для себе, і тому йому необхідно було позбутися від Медведєва, який дратував і еліту, і народ ".

Отже, питання причин й можливих наслідків залишаються відкритими. Подальшу долю президента Росії, й вертикаль влади важко передбачити. Зміни до Конституції будуть дещо урівноважувати гілки влади. Можливо Путін оформляє свою політичну спадщину для наступного покоління політиків, а можливо готується до наступних президентських виборів, в яких він не має права брати участь, згідно Конституції РФ як кандидат у президенти.

Наслідки для України

Віцепрем'єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Дмитро Кулеба не бачить у відставці уряду Росії якоїсь несподіванки та можливої зміни політики Кремля. На його думку ця подія не є проявом реальної демократії, а є результатом домовленостей.

"Ми розуміємо: все, що відбувається в Росії на такому рівні - це добре зрежисовані спектаклі, це не є продуктом прямої, реальною і живої демократії. Я думаю, що вони там про все домовилися. Не дивуюся, що вже Дмитро Медведєв отримав гідну альтернативну посаду", -сказав урядовець.

Експерт Українського інституту аналізу та менеджменту політики Микола Спірідонов вважає, що ця подія була досить несподіваною, адже Дмитро Медведєв поступився президентським кріслом Володимиру Путіну й думалося, що він гарантував собі вічне прем’єрство. Експерт припускає, що Путін міг втратити надію знайти заступника й намагається створити баланс влади, посилюючі позиції прем’єра і Держдуми, не позбавляючи при цьому президента важелів впливу. Така політреформа може мати позитивні наслідки для України.

"Нинішня конституційна перебудова робить російського державне керівництво більш інертним. І різкі рішення одноосібно приймати вже не вийде, - підкреслює Спірідонов. - Це не означає, що ризики для України зникнуть. Але влаштувати нові загострення (вводити кудись війська, анексувати території) Москві буде складніше, ніж раніше", підсумовує експерт.

Відставка уряду Росії, фактично президентом Володимиром Путіним, безумовно буде мати вплив на міжнародну політику в цілому й, зокрема, на Україну.  Проте вагу цих подій можна буде оцінити тільки через призму історії й подальших кроків владної верхівки Росії. Тож уважно слідкуємо за подальшим перебігом подій.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.Loading...