live
Новини » Події Читать эту новость на русском

Кіборги: Як українські військові 242 дні тримали оборону Донецького аеропорту

Чернявська Катерина
Чернявська Катерина

Журналістка, кореспондентка, блогерка

Метеовежа стала символом оборони Донецького аеропорту Sergei Loiko / Los Angeles Times

Так довго тримати оборону вдалося через те, що в аеропорту лишали тільки добровольців

Україна вшановує пам'ять полеглих героїв у боях за Донецький аеропорт.

Бої за аеропорт тривали 242 дні — з 26 травня 2014 року до 22 січня 2015 року. Закінчилися вони лише після повної руйнації старого та нового терміналів аеропорту. Саме тому про кіборгів говорять, що вони витримали — не витримав бетон.

Бойовики "ДНР" підняли свій прапор над аеропортом буквально за кілька днів після початку АТО, проте деякий час — до 25 травня, аеропорт продовжував приймати літаки. Але 25 травня до аеропорту увійшли бойовики батальону "Восток". Але вже наступного дня Збройні сили України провели одну з найбільш успішних спецоперацій за усі роки збройного конфлікту. Бійці третього полку спецназу з Кропивницького за підтримки штурмової авіації за кілька годин взяли аеропорт. Так розпочалась оборона ДАПу.

Після цього українські військові усе літо успішно утримували аеропорт, але в серпні 2014 року бойовики отримали велику кількість російських "Градів" та почали перші обстріли аеропорту.

Вони витримали - не витримав бетон Sergei Loiko / Los Angeles Times

Увесь вересень бойовики майже щодня обстрілювали аеропорт, заявляючи, що він ось-ось будет під контролем "ДНР". Але українські військові успішно відбивали усі атаки.
Саме тоді вперше прозвучало слово "кіборги" щодо захисників ДАПу. Так їх назвали самі ж бойовики.

"Я, блін, не знаю, хто захищає Донецький аеропорт, але ми їх три місяці вибити не можемо. Намагалися штурмувати — нам таких вломили — ми відійшли. Почали накривати градами — вони пірнають в підземні колектори каналізації… Я, каже, не знаю, хто там сидить, але це не люди — це кіборги", — написав у фейсбуці один з бойовиків.

Легенда про кіборгів швидко стала вірусною. За кілька днів це слово в своїй промові вжив тодішній президент Петро Порошенко. Після чого слово "кіборги" підхопили українські ЗМІ та користувачі соцмереж. На сьогодні ледь не кожен українець при слові "кіборг" перш за все згадає про захисників Донецького аеропорту.

Битва кіборгів за Донецький аеропорт

Sergei Loiko / Los Angeles Times

30 вересня бойовики заявили про встановлення їхнього контролю над аеропортом. Те саме вони повторили третього і п'ятого жовтня. Але над аеропортом досі майорів синьо-жовтий прапор. За місяць запеклих боїв бойовики змогли просунутися лише на 500 метрів.

"У район аеропорту я потрапив у складі зведеного загону Повітряних Сил. Зайняли позицію "Зеніт" неподалік ДАПу. Поруч – селище Спартак, в якому перебувало чимало бойовиків. Ми утримували стратегічну висоту, а для проросійських бандформувань стали кісткою в горлі. Для нас вони не шкодували мін та снарядів", — згадує старший сержант Максим Мироненко.

У грудні 2014 року після 36-годинного бою кіборги вимушені були залишити старий термінал та відступити в новий. Наступного дня бойовики намагалися здійснити лобову атаку, однак це намагання не увінчалося успіхом.
Станом на восьме грудня обидва термінали були майже повністю зруйновані, проте українські військові продовжувати тримати оборону.

Після Нового року ситуація загострилася. Попри те, що кіборги продовжували тримати оборону аеропорту, евакуювати поранених та доставляти туди продовольство та боєприпаси стало можливо тільки вночі. Вдень дорога від Пісків до ДАПу обстрілювалась бойовиками.

Зранку 13 січня бойовики висунули ультиматум, що українські військові мають залишити аеропорт або будуть знищені. У відповідь військові попросили у командування підкріплення та підтримку артилерії. В той же день після кількох місяців щоденних обстрілів впала вежа Донецького аеропорту.

15 січня розпочалась нова хвиля штурму аеропорту — бойовики намагалися відтіснити кіборгів за допомогою "Градів". Проте в аеропорт з боєм прорвалося підкріплення і українські військові вибили бойовиків з другого поверху нового терміналу. Наступного дня кіборги заявили, що частина терміналу захоплена проросійськими бойовиками, які пускають невідомий газ.

17 січня вдень у прес-центрі АТО повідомили, що в Донецькому аеропорту тривають запеклі бої. У повідомленні зазначалось, що українські військові проводять заходи по вогневому блокуванню противника з метою евакуації поранених із нового терміналу. Бойовики ж у свою чергу просять "кіборгів" припинити вогонь, щоби забрати своїх "200-их" та "300-их".

19 грудня бойовики підірвали перекриття між поверхами терміналу і захисники лишилися на невеликому квадраті між двома перекриттями. Після цього бойовики розпочали газову атаку. На ранок наступного дня, після невеликого затишшя, бойовики знову підривають термінал.

"Хто лежав скраю, лишився згори, а хто був в центрі — поруч з "300-ми" та "200-ми" — усі пішли під завал. Живих — дев'ять чоловік", — згадує про цей день кіборг Юрій Сова з 80-ї бригади.

У ніч з 20 на 21 січня, завдяки сильному туману пораненим, які були в змозі рухатися самостійно, вдалося вибратися у Піски. Водночас повз блокаду до аеропорту виїхав бронетранспортер за іншими пораненими. Попри те, що в машину потрапив снаряд гранатомету, вдалося вивезти 15 людей.

В ніч з 20 на 21 січня, поранені, які були в змозі рухатися самостійно, вдалося вибратися в Піски Sergei Loiko / Los Angeles Times

На цей момент у кіборгів майже не лишається зброї. 22 січня 2015 року вцілілі захисники вийшли з терміналу, проте багато поранених і контужених українських бійців потрапили в полон.

За 242 дні оборони аеропорту загинули понад 200 українських захисників, поранено було ще понад 500. Найбільші втрати українська сторона понесла з 18 до 21 січня — після підриву терміналу загинули 58 кіборгів.

У різні часи до оборони аеропорту були залучені і Збройні сили, і добровольчі батальйони. Проте вважається, що так довго тримати оборону вдалося саме через ефективне командування і те, що в аеропорту лишали тільки добровольців.

"Хлопці в Донецькому аеропорту перебували в повному оточенні. Адже на верхньому поверсі й у підвалах були вороги. Усю навколишню територію прострілювали снайпери. Це важко усвідомити, що відступити нікуди. Коли заїхав в аеропорт під шквальним вогнем, одразу зрозумів: "Якщо буде найжорсткіший сценарій, відступити не зможемо". Ми всі усвідомили: треба стояти до останнього набою", — згадує події в ДАП солдат 95-ї аеромобільної бригади Сергій Галян.

Екатерина ЧернявскаяLoading...
Loading...

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...