Уряд Росії йде у відставку: У чому Медведєв категорично не згоден з Путіним

Топ-новина
Топ-новина
Медведєв більше не прем'єр Сайт Кремля

Відставка уряду стала достатньо несподіваною, принаймні так стверджують "зверху"

Незважаючи на те, що вірогідність відставки російського уряду була прогнозована політологами, ця новина все ж стала неочікуваним фактом. Російський президент прийняв відставку Дмитра Медведєва та його міністрів, а ми тим часом розповідаємо чому так сталося.

Чому російський уряд йде

Сьогодні, 15 січня, пообіді прем’єр-міністр Російської Федерації Дмитро Медведєв офіційно повідомив, що уряд у повному складі йде у відставку. Цікаво, що це сталося одразу після того, як Володимир Путін запропонував внести зміни до Конституції РФ, – прямо на зустрічі президента з кабінетом міністрів.

Головний аргументом у рішенні уряду піти були якраз запропоновані Путіним зміни до Конституції. На думку Медведєва, вони змінять баланс виконавчої, законодавчої та судової гілок влади.

Саме це сприймається як головний камінь спотикання, котрий призвів до розбіжностей у поглядах президента та уряду на майбутнє Росії. Відтак, путінська точка зору, з якою не згоден Медведєв та міністри, і призвела до відставки уряду за власним бажанням.

Що пропонує Путін

Про свої плани змінити Конституцію Володимир Путін повідомив також сьогодні, 15 січня, – під час оголошення послання Федеральним зборам РФ. До переліку анонсованих конституційних поправок мають увійти такі норми та правила:

  • на території Росії Конституція фактично повинна мати пріоритет над міжнародним правом;
  • для осіб, котрі займають "критично важливі для забезпечення безпеки країни" посади (голови суб'єктів федерації, члени Ради федерації, депутати Державної думи, голова уряду, його заступники, федеральні міністри, керівники інших федеральних органів, а також судді) може бути закріплена норма про те, що вони не можуть мати іноземне громадянство, вид на проживання чи інший документ, який дозволив би їм постійно мешкати в іншій державі;
  • для потенційних кандидатів у президенти РФ пропонується закріпити вимогу проживати на Росії не менше 25-ти років, відсутність іноземного громадянства або дозволу на проживання в іншій державі не лише під час президентської кампанії, а й будь-коли раніше;
  • прем'єр-міністра Російської Федерації має призначати Державна дума, але звільняти прем’єра, його заступників і федеральних міністрів може президент. Також президент повинен мати право визначати завдання і пріоритети уряду;
  • російський президентом має безпосередньо керувати збройними силами та правоохоронною системою, погоджуючи з Радою федерацій кандидатури керівників силових відомств і прокурорів регіонів.

"Вважаю, що настав час внести в основний закон країни деякі зміни, які прямо гарантують пріоритет конституції РФ в нашому правовому просторі. Це означає, що вимоги міжнародного законодавства і договорів, а також рішення міжнародних органів можуть діяти на території Росії тільки в тій частині, в якій не тягнуть за собою обмеження прав і свобод людини і громадянина та не суперечать нашій Конституції", - сказав Путін, зазначивши, що ці заплановані зміни будуть винесені на всенародне обговорення і голосування.

Що каже Медведєв

З такими змінами, які, вірогідно, будуть втілені в життя у будь-якому випадку, незалежно від обставин, категорично не погоджується весь кабінет російських міністрів.

Правда, цікаво, чому лояльний до президента уряд і Медведєв, як його голова, який, до речі свого часу мінявся посадами та кріслами з Путіним, раптом не погодився з главою держави та відмовився піти на компроміс.

"У цьому контексті очевидно, що ми, як уряд Російської Федерації, повинні надати президенту нашої країни можливість приймати всі необхідні рішення і в цих умовах, я вважаю, що було правильним відповідно до статті 117 Конституції РФ, що уряд Російської Федерації в нинішньому складі подав у відставку", – сказав Медведєв, так аргументуючи рішення уряду та особисто своє.

При цьому повідомляється, що до того, як буде сформований новий російський уряд, Медведєв буде виконувати обов'язки прем'єр-міністра країни. А після цього він може стати заступником голови Ради безпеки – принаймні поки таку посаду йому пропонує Путін.

Тим часом станом на 18:00 (15 січня) лідери фракцій "Справедливая Россия" та ЛДПР Сергій Міронов та Володимир Жириновський відповідно вважають, що новим очільником уряду можуть стати чинний голова Рахункової палати Олексій Кудрін, перший віцепрем'єр Антон Силуанов або гендиректор корпорації "Ростех" Сергій Чемезов.

"Несподівана" відставка

Надзвичайно цікавим видається те, що одразу після виступу Володимира Путіна на Федеральних зборах, на офіційному сайті Кремля було опубліковано новину, датовану 15:10 (за московським часом) про зустріч Путіна та Медведєва, але не вказується про відставку. При цьому перші згадки про це з’явилися в інтернеті о 16:30 (мск) під час спільної прес-конференції Путіна і Медведєва.

При цьому джерела ВВС в урядових колах заявили, що відставка стала для них "повною неочікуваністю", мовляв, ніхто не очікував такого повороту подій. Однак цьому очевидно суперечать новини у мережі інтернет. Так, федеральне агентство новин ТАСС публікує "несподівану" новину разом з даними про відставку уряду за 11 годин до її офіційного оприлюднення.

Скріншот зроблено о 18:00 (за київським часом), а це значить, що ТАСС опублікували новину ще вранці 15 січня - задовго до офіційної заяви Медведєва Скріншот ZIK

Ретроспектива уряду Медведєва

Дмитро Медведєв разом з Володимиром Путіним пропрацювали разом на перших керівних посадах у Росії протягом 12-ти років – з 2008 року. При цьому за цей час не було помітних розбіжностей у рішеннях чи конфліктів між прем’єром та президентом.

Коли Путін не міг обіймати посаду глави держави після свого чергового президентського терміну 2008 року, партія "Єдина Росія" запропонувала у президенти лояльного Медведєва, який і став наступником Путіна.

Після своєї перемоги Дмитро Медведєв призначив Путіна прем’єр-міністром. До речі, у тому ж році Держдума Росії змінила Конституцію, збільшивши президентський термін з чотирьох до шести років. А вже у 2012 році цей "рух посад по колу" продовжився: Путін-президент і Медведєв-прем’єр.

************* 

А поки ми писали цю статтю, у Росії вже обрали нового прем'єра – Путін запропонував цю посаду голові Федеральної податкової служби Михайлу Мішустіну, і той погодився.Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...