live

Титанова галузь може стати ключовим драйвером української економіки

Анатолій Амелін
Анатолій Амелін
Фото: Олексій Кунилов Високотехнологічні титанові деталі і вузли для корпорацій Airbus і Boeing

Україна є однією з п'яти країн-виробників концентратів титанових руд у світі. У нашій країни – величезні запаси діоксиду титану. Титанова галузь, хоч і вимагає значних інвестицій у видобуток, може стати одним із потужних драйверів зростання економіки.

Про це пише Анатолій Амелін на своїй сторінці в Facebook.

Цікава цифра.

Запаси діоксиду титану (TiO2) в Україні оцінюють в 184 млн тонн. що у вартості кінцевої продукції оцінюється понад $300 млрд!

Так, наші запаси не ідеальні, для видобутку потрібні пристойні (десятки - сотні млн дол) інвестиції в будівництво кар'єрів, збагачувальних потужностей.

Але зараз Україна є однією з п'яти країн-виробників концентратів титанових руд у світі. На її території зосереджено 20% світових запасів і видобутку ільменіту, включаючи 40 титанових родовищ (з яких: 1 – унікальне, 13 – великих, 12 – розвіданих, 5 – розробляються). У колишньому СРСР частка України у виробництві ільменітових концентратів становила 90%.

При цьому:

Довгострокове зростання попиту на TiO 2 за останні 40 років у середньому становить 3,05% в рік.

Світова лакофарбова промисловість спожила майже 3,5 мільйона тонн TiO 2 в 2019 році, що становить 55% від загального світового споживання.

Споживання TiO 2

Існує широкий розкид цін на TiO2.

Якщо брати китайські ціни, то тонна коштує від $1700.

У чому прикол, титанова індустрія оперує відразу декількома паралельними, а не вертикальними сходами технологічного переділу:

  • від діоксиду-відбілювача, титанового шлаку і губки до лиття з прокатом і потім до найдорожчих ступень;
  • 3D друку з титанового порошку і прецизійного кування несучих корпусних елементів авіатехніки і ракет.

До речі, українська компанія Велта (яка з нуля створила сучасний бізнес) днями уклала контракт з американцями на 100 млн дол на поставку їм українського діоксиду титану.

Титанова галузь може стати одним із потужних драйверів зростання економіки, але, на жаль, в коридорах влади немає розуміння пріоритетів, стратегії, а головне, не знають, що робити з Фірташем, який за гроші Газпрому монополізував сектор, скупивши приватизовані титанові потужності... і Мартиненком, який після того сів на потоки.

Анатолій Амелін

Loading...
Loading...

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...