Чому норми температури людського тіла поступово змінюються, - дослідження

Helsingin Sanomat
Helsingin Sanomat

Найбільша газета Фінляндії, виходить щодня

170 років тому 37 градусів вважалися нормальною температурою тіла Imago images/Panthermedia/Legion-media.ru

Група дослідників Стенфордського університету вивчила великий матеріал і дійшла висновку, що в останні роки температура людського тіла значно знизилася. З чим пов’язаний цей процес?

Про це пише Helsingin Sanomat.

У Великій Британії нормальну температуру людського тіла, виміряною орально, визнали 36,6 градусів. Можливо, раніше до підвищення температури тіла приводили запальні процеси. Ймовірно, обмін речовин у людини теж сповільнився.

Раніше нормальною температурою тіла вважали 37 градусів, однак зараз цей показник змінився.

37 градусів вважалися нормальною температурою тіла 170 років тому. У 1851 році німецький лікар Карл Вундерліх (Carl Wunderlich) заміряв температуру в пахвовій западині у 25 тисяч осіб.

За результатами досліджень лікаря, нормальною температурою тіла було визнано показник 37 градусів — діапазон варіювався від 36,2 до 37,5 градусів.

Результати нових досліджень ставлять під сумнів усталені норми. У Великій Британії дослідники заміряли температуру орально у 35 тисяч людей і прийшли до висновку, що середньостатистична температура людини становить 36,6 градусів.

У 2002 році шведські дослідники також дійшли висновку, що тепер норма температури людського тіла нижча за показники Вундерліха. Показники нормальної температури людського тіла, заміряній в пахвовій западині, варіюються в діапазоні 35,5 — 37 градусів.

Нещодавно група дослідників Стенфордського університету вивчили великий матеріал і прийшли до висновку, що в останні роки температура людського тіла значно знизилася.

"Температура нашого тіла — вже не та, до якої ми звикли. 37 градусів — це застаріла норма", — говорить один з учасників дослідження, професор медицини Жюлі Парсоне (Julie Parsonnet).

Дослідники повідомили в журналі Elifesciences, що починаючи з 1860-х років температура тіла американців знижувалася на 0,03 градуси щодесятиліття.

У розпорядженні дослідників були різні матеріали, в яких були зафіксовані результати вимірів. Заміряли температуру переважно орально.

В цілому було проаналізовано 670 тисяч вимірів температури, зроблених протягом 157 років.

Найбільш ранні температурні виміри були проведені у ветеранів громадянської війни (1861-1865). Таким чином, у новому дослідженні використовувалися показники людей, які народилися на початку XIX століття.

Дослідники вивели формулу поступової зміни температури тіла. Вона діє і в сучасних реаліях.

Згідно з дослідженням, температура тіла чоловіків, народжених на початку XIX століття, була на 0,59 градуси вище, ніж у чоловіків, що народилися на початку XXI століття.

Температура змінювалася в тому ж темпі і у жінок. Температура тіла сучасних жінок на 0,32 градуси нижча, ніж у 1890-ті роки.

Дослідники впевнені, що зниження температури пов'язано з фізіологічними змінами в тілі людини, а не у зміні методів виміру температури.

Температура людського тіла говорить про зміни в процесі метаболізму. Дослідники припускають, що температура людського тіла знизилася у зв'язку з уповільненням метаболізму.

Найбільш вірогідна причина уповільнення метаболізму — поліпшення здоров'я людини, пишуть дослідники. Раніше запальні процеси виникали у людини значно частіше.

"Запальні процеси сприяють виробленню протеїнів і цитокінів, які прискорюють обмін речовин і підвищують температуру тіла", — пояснює дослідник.

У людей попередніх поколінь запальні процеси могли протікати частіше і в зв'язку з поширеністю туберкульозу. Згідно зі статистичними даними, в XIX столітті туберкульозом хворіли 3% американців.

Жителі сучасного Пакистану часто хворіють на туберкульоз. Середньостатистичні показники температури тіла в цій країні досягають 37 градусів, тобто відповідають статистиці, представленій Вундерліхом.

Зниження температури тіла можна частково пояснити тим, що зараз ми живемо в середовищі з більш збалансованим кліматом.

На підтримку температури тіла при зміні температури довкілля іде 50-60% енергії організму. Якщо зовнішня температура часто змінюється, витрата енергії і обмін речовин прискорюються.

Завдяки опаленню і системі кондиціонування в сучасних будинках можна підтримувати приблизно однакову температуру. Сучасна людина не має справи з різкою зміною температур.

"Середовище нашого життя змінюється, включаючи температуру в наших будинках, контакти з мікробами і уживану нами їжу. Все це означає, що сучасна людина сильно змінилася. Наша фізіологія змінюється", — говорить Парсоне.

Фінських досліджень про можливі зміни температури людського тіла немає, повідомляє почесний професор фізіології Гельсінського університету Анссі Совіярві (Anssi Sovijärvi).

"Цікаве явище. Якщо це правда", — говорить Совіярві.

На його думку, серед факторів, що впливають на температуру людського тіла, можуть бути не тільки такі хронічні хвороби, як туберкульоз, але і гінгівіт. Раніше запалення ротової порожнини лікували гірше.

Совіярві припускає, що на зниження температури тіла людини може вплинути і зміна клімату.

"Організм пристосовується до навколишнього середовища. Зниження температури тіла може бути спробою пристосуватися до потепління клімату, навіть якщо ми живемо в містах".

Професор фізіології Університету Східної Фінляндії Тімо Лаккі (Timo Lakka) говорить, що частка м'язової маси тіла людини зменшилася. Це теж може бути однією з причин зниження температури тіла.

"М'язи відіграють важливу роль в метаболізмі. Чим більше м'язова маса, тим інтенсивніше проходить процес обміну речовин", — говорить Лаккі.

Харчування теж впливає на температуру тіла, вважає професор.

У цьому випадку йдеться про так званий термічний вплив.

"Процес обміну речовин після вживання жирної їжі повільніший, ніж після вживання їжі з високим вмістом протеїну. Зараз ми їмо більш жирну їжу, ніж раніше, і це могло уповільнити процес обміну речовин".

Мікко Путтонен

За матеріалами: ІноЗМІ

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...