"Захистіть фермерів": Як під Радою розпочали безстроковий протест проти ринку землі

Катерина Чернявська
Катерина Чернявська

Журналістка, кореспондентка, блогерка

Мітинг проти ринку землі біля Верховної Ради

 
ZIK

У вівторок, 14  січня, у перший день роботи Верховної Ради після новорічних свят до будівлі парламенту на безстрокову акцію прийшли протестувальники проти відкриття ринку землі в Україні. Активісти та фермери прийшли з плакатами "Ні продажу землі", "Не торгуйте нашою землею" та "Продати землю — втратити державу".

Наша кореспондентка поспілкувалася під час акції з головою Асоціації фермерів Полтавщини Віктором Галичем, він розказав, у чому недоліки законопроєкту 2178-10, та які шляхи вирішення проблеми пропонують самі фермери.

Перш за все, на думку, фермера, законопроєкт 2178-10, який поданий до Ради, треба відкликати і розробити новий спільно з аграріями. 

"У ньому немає ні обґрунтування, ні ідеї — навіщо продаж землі. Навіщо фермер купує землю? Одна лише причина — для стабільності, щоб було почуття, що завтра ця земля буде його. І це почуття стабільності коштує великих грошей. Але мені, щоб почуття стабільності дати, необов'язково землю купувати, достатньо прибрати корупційну складову", — заявив Галич.

Також на його думку, це проєкт закону не про вільний ринок землі, а про монополізацію цього ринку. Бо на сьогодні агромонополії обробляють 20% землі в Україні, а фермери і господарства — 80%. І тенденція рухається до того, що відсоток агропонополій зменшується.

"Вони бачать цю загрозу і вирішили її позбутися через продаж землі. Бо поки земля в оренді, після її закінчення фермер землю може забрати, а продану землю уже не забереш. Я вважаю, що тут зібрали просто великі корупційні капітали, які нова влада накрала, і хочуть їх легалізувати через продаж землі. І перетворити папір сумнівного походження на землю. А наш народ, доведений до зубожіння, і продасть її за невеликі кошти", — каже фермер.

До введення ринку землі в Україні у фермерів є кілька вимог — три "ні" і чотири "за".

"Перше ні — ні продажу іноземцям. Не обговорюється", — зазначає Віктор Галич.

Далі фермери та аграрії вимагають заборонити продаж державної землі. 

"Оцим мудрагелям, — показує на Верховну Раду, —  паї ті бабусині не потрібні, вони хочуть продати державну землю і отримати корупційні зиски собі".

І третьою вимогою фермери хочуть недопущення продажу землі юридичним особам. На їхню думку, з тим рівнем корупції, який є в Україні, продаж землі юрособам дорівнює продажу іноземцям.

Мітинг проти ринку землі біля Верховної Ради

 
ZIK

Мітинг проти ринку землі біля Верховної Ради

 
ZIK

Щодо чотирьох "за", перш за все, вони вимагають повернути землі в розпорядження місцевим громадам та ліквідувати Держгеокадастр.

"Друге — перевернути податкову піраміду, щоб найбільші агрохолдинги платили найбільші податки, а найменші фермери — найменші. Бо на сьогодні агрохолдинги взагалі не платять податки, а фермери платять тричі. У нас парадоксальна ситуація — власник паю не може свій пай чесно обробляти, тому що в нього немає статуту виробника і він не може свою продукцію продати. Нонсенс — людина не може на своїй землі працювати, змоги такої немає, законодавчого забезпечення. А продати землю — будь ласка", — розказує голова Асоціації фермерів Полтавщини. 

Водночас фермери таки хочуть дати можливість пайовикам продавати землю, але виключно громаді.

Мітинг проти ринку землі біля Верховної Ради

 
ZIK

"Можна знайти фінансування, знайти механізми, хай викупляє громада. А громада здаватиме в оренду і отримає від цього зиск", — зазначив фермер.

І насамкінець, фермери вимагають від влади не ухвалювати жодних рішень, що стосуються сільського господарства та аграрної складової, без консультацій з громадською спільнотою та профільними асоціаціями.

Катерина Чернявська

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...