Високі зарплати для чиновників і депутатів, або Виплати у конвертах?

Сергій Фурса
Сергій Фурса

Інвестбанкір, спеціаліст відділу продажів боргових інструментів в інвестиційній компанії "Dragon Capital"

Перше засідання Верховної Ради IX скликання, 31 серпня 2019 року Zoya Shu/112.ua

Є необхідна умова, щоб чиновники й депутати не крали та не приймали рішення на користь впливових бізнес-груп. Якщо вона не буде виконана, то українське суспільство втратить набагато більше через корупційні схеми і махінації з бюджетними коштами. На яке непопулярне рішення повинна піти влада?

Про це пише Сергій Фурса на своїй сторінці в Facebook.

Людям так не подобаються високі зарплати для чиновників і депутатів, створюється враження, що всі хочуть, щоб депутати і чиновники продовжували отримувати виплати у конверті.

Правда така – або високі зарплати від держави або конверти. Третього не дано.

Так, хтось може поєднувати конверти і високі зарплати. Безумовно. Але це буде частина людей. А якщо зарплати будуть маленькі – то в конвертах буде отримувати переважна більшість чиновників і депутатів.
А далі – хто депутату платить, той його і танцює. Якщо депутат отримує гроші від українських платників податків – то він буде відстоювати інтереси платника податків. Якщо він отримує виплати в конверті, то політику буде визначати той, хто цей конверт дає.

Є необхідна і достатня умова. Проста математика. Логіка. Немає достатніх умов, щоб чиновники чи депутати не крали. Хіба що 100% покарання. Але воно недосяжне. Але є необхідна умова, щоб вони не крали. Це – якість людей. І якщо ви хочете, щоб у вас були якісні люди, то ви повинні їм платити. Тоді є шанс, що ви наберете критичну більшість людей, з правильними цінностями. Які будуть приходити щось міняти, а не красти. Якщо необхідна умова не виконана – то будуть приходити в основному ті, хто хоче красти. І вони коштуватимуть нам всім набагато дорожче, ніж високі зарплати.

Перше рішення цього парламенту мало б бути - високий рівень зарплат собі і уряду. Вони його не взяли. Тому що популізм. Тому що це не популярно. Але це важливо.

Але нерозумно очікувати, що ви наймете якісних людей для роботи в столиці, і при цьому будете їм платити як молодшому айтишніку. За такі гроші до вас прийдуть або ідіоти, або сволота. Або іноді ті й інші одночасно. Які будуть вигравати в лотерею постійно. І боротися з рептилоїдами за рідну землю, радуючи всіх стражденних своєю засмагою.

І так, зарплати вчителям теж мають бути високими. Але грошей на це немає. А щоб гроші для цього були, спочатку депутати і чиновники мають прийняти рішення. В інтересах держави. І тільки потім з'явиться ресурс. Якщо ж рішення будуть визначатися на користь тих, хто наповнює конверти, то ймовірність того факту, що вистачить ресурсів для підняття зарплат вчителям буде маленька. Швидше, в такому разі, вистачить грошей для зарплат бразильським футболістам.

І некоректно порівнювати зарплати депутатів і вчителів. Це маніпуляція. Тому що ви, наймаючи депутата, не конкуруєте зі школою. Ви конкуруєте з приватним бізнесом. А там платять набагато більше. І не важливо, скільки платять вчителю, якщо вам потрібен адвокат. Скажіть юристу, який вам знадобився, що будете платити йому тільки нарівні з вчителем. В результаті у вас не буде юриста. Скажіть вашому програмісту, що будете платити йому як вчителю. І у вас не буде програміста. Скажіть потенційному депутату, що будете платити йому як вчителю. І отримаєте в депутатах натовп корупціонерів. Які знають, що видали значок, а зарплата не важлива. Крутись як хочеш.

Світ цинічний. І висока зарплата депутата або міністра – це угода. Для українця вигідніше, щоб депутат отримував багато. Бо тоді такий депутат принесе в бюджет набагато більшу суму, а не винесе відти.

Люди, що живуть у Кончі-Заспі, виступають проти високих зарплат. Але, думається, їх витрати істотно перевищують будь-які доходи високооплачуваних чиновників. Звідки ж ці гроші? Це те, що не отримав бюджет або те, що звідти пішло не за призначенням. Так от, такі дешеві політики коштують нам всім набагато дорожче. Набагато. І нерозумно скупитися з зарплатою, коли низькі зарплати призводять до набагато більших втрат. Просто можна витрачати на чиновників частину бюджету із зарплат, а можна в сотні разів більше, за рахунок корупції тих, хто не хоче високих зарплат.

І мені подобається, що депутати і міністри хочуть отримувати високі доходи. Офіційно. Це означає, що вони хочуть працювати чесно. Той депутат, хто скаже, що йому не потрібна висока зарплата, не викликає у мене довіри. Тому що я розумію, що депутатство йому потрібно щоб отримати доступ до ресурсу і заробляти набагато більше. Той міністр, хто не хоче отримувати на рівні досвідченого менеджера приватного сектора не викликає у мене довіри. Бо я розумію, що він буде використовувати свою посаду для того, щоб заробляти в десятки разів більше. Якщо ви вважаєте, що депутат не гідний отримувати великі гроші – не вибирайте такого депутата. Якщо ви вважаєте, що міністр не гідний високих доходів – це означає, що у вас поганий міністр. Але тоді найміть хорошого, а не платіть копійки поганому.

Сергій Фурса

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...