Реєстр педофілів: Як збираються боротися із сексуальними злочинами щодо дітей

Топ-новина
Топ-новина

Ілюстративне фото

Фото з відкритих джерел

Реєстр педофілів міститиме всю інформацію про особу, яка вчинила злочин проти статевої свободи неповнолітнього

Президент України Володимир Зеленський підписав закон України, яким передбачено створення реєстру педофілів.

Розповідаємо, чи допоможе новий закон зменшити кількість злочинів проти статевої свободи неповнолітніх та як борються з педофілією в інших країнах.

Основні положення реєстру педофілів

Створення реєстру осіб, засуджених за злочини проти статевої свободи та статевої недоторканості, передбачено законом №0887 від 29.08.2019.

Впровадження такого реєстру має на меті зменшити вірогідність повторення статевих злочинів проти неповнолітніх.

Розробляти та вести реєстр буде Міністерство юстицій України. До реєстру внесуть таку інформацію про засудженого:

- прізвище, ім’я, по батькові засудженого;
- дата народження;
- місце проживання чи перебування,
- злочин, за який його було засуджено,
- вид кримінального покарання, який до нього був застосований,
- інформація про фактично відбуте ним покарання, а також про порушення правил адміністративного нагляду.

Вказані відомості будуть внесені в реєстр на підставі вироку суду, який набрав законної сили. Якщо обвинувальний вирок буде скасовано, інформацію про особу із реєстру видалять.

В законі передбачено, що інформація про засуджених за статеві злочини проти неповнолітніх буде закритою. Доступ до неї забезпечать:

- керівникам прокуратур та органів досудового розслідування;
- прокурорам;
- слідчим та іншим уповноваженим особам Національної поліції України та Державного бюро розслідувань.

Також отримати інформацію з реєстру можуть:

- представники органів державної влади та місцевого самоврядування – про осіб, які влаштовуються на посаду керівника та працюватимуть з малолітніми;
- керівники закладів освіти, дошкільної освіти, охорони здоров’я (де перебувають малолітні) тощо задля перевірки осіб, які влаштовуються на роботу;
- фізична особа, яка хоче отримати інформацію про себе чи іншу особу, якщо остання надала нотаріально завірену згоду.

Відкритий чи закритий реєстр

Стосовно запровадження реєстру особливих дискусій не було. Його розглядають як спосіб зменшити вірогідність вчинення злочинів сексуального характеру проти малолітніх. А ось питання, чи варто відкривати реєстр для загального доступу, обговорювалось досить гостро.

Одні експерти говорять, що реєстр потрібно відкрити, інші – що це призведе до переслідувань та цькування засуджених.

Проте ще у 2018 році тодішній начальник департаменту боротьби зі злочинами, пов'язаними з торгівлею людьми, Нацполіції Артем Крищенко висловив переконання, що відкритий реєстр допоможе попередити "багато злочинів" проти дітей.

"Я вважаю, що ми повинні ввести в Україні відкритий реєстр педофілів - такий, як у багатьох європейських країнах. За кордоном такі люди ніколи не зможуть влаштуватися на державну службу, в престижну фірму. Їм навіть заборонили в'їзд в будь-яку країну [...] Введення такого реєстру в нашій країні дозволить запобігти багатьом злочини стосовно дітей", - зазначив Крищенко.

Як вирішують проблему педофілії у світі

Злочини проти статевої свободи дітей трапляються не тільки в Україні – з такою проблемою борються і в інших країнах. Одним із найпоширеніших методів боротьби є так звана хімічна кастрація. Вона полягає в застосуванні певного препарату, що пригнічує сексуальний потяг (лібідо) та сексуальну активність.

Щонайменше 48 штатів у США (Каліфорнія, Флорида, Джорджія, Айова, Луїзіана, Монтана, Орегон, Техас, Вісконсін та інші) у різний час застосовували такий спосіб.

Медикаментозну профілактику статевих злочинів використовують в багатьох європейських державах (Велика Британія, Франція, Німеччина, Данія, Швеція, Польща, Норвегія, Естонія) та в інших країнах, таких як Канада, Ізраїль.

Застосування примусової хімічної кастрації також були закріплено на законодавчому рівні в Російській Федерації та в Республіці Казахстан.

За даними Великої Британії, дія урядової програми щодо надання засудженим особам (педофілам) препаратів, які пригнічують лібідо та сексуальну активність, скоротила рецидиви статевих злочинів з 40% до 5%, а у Німеччині з 80 % до 3%.

"Хімічну кастрацію" не можна назвати панацеєю, проте вона може допомогти в боротьбі з педофілією.

В Україні від застосування "хімічної кастрації" відмовились – виключивши такий пункт з законопроєкту.

Також в деяких країнах інформація про педофілів відкрита. Приміром, в Польщі з 1 січня 2018 року відкрили доступ до онлайн-ресурсу педофілів та небезпечних ґвалтівників. На переконання міністра юстицій Польщі Збігнева Зебро, злочинець має перебувати під постійним контролем, а всі мають знати, хто живе поруч.

Було оприлюднено імена та фотографії 768 педофілів, жертвами яких стали діти до 15 років.

Чиновник Польщі переконаний, що влада має захищати дітей, а не злочинців. І якщо останні вчинили протиправні дії – мають зіткнутися з серйозними наслідками.

 

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...