Зеленського спочатку обрали в США, а потім в Україні

Андрій Головачов
Андрій Головачов

Економічний експерт, аналітик

Володимир Зеленський під час інавгураційної промови president.gov.ua

Кожен серйозний претендент на президентське крісло в Україні повинен попередньо отримати дозвіл в США, без якого ні у кого немає шансів виграти президентські перегони. В кінці 2018 року такий дозвіл від США отримав і Володимир Зеленський, після чого він тріумфально виграв вибори. Але чому американці погодилися на шоумена?

Про це пише Андрій Головачов на своїй сторінці в Facebook.

Чому американці дали "добро" Зеленському?

Ні для кого не секрет, що будь-який серйозний претендент на президентських виборах в Україні повинен попередньо отримати "добро" в США. Без такого "добро" ні у кого немає жодних шансів. У свій час таке "добро" отримували і Тимошенко, і Янукович, і Порошенко тощо. В кінці 2018 року таке "добро" від США отримав і Зеленський, після чого він тріумфально виграв вибори.

Але чому американці погодилися на Зеленського? Адже перед ними був звичайний клоун, український містер Бін!

Це вимагає докладного пояснення.

Найбільшою прикрістю для США і Заходу в цілому виявився той факт, що за п'ять років, що минули після перемоги Евромайдана, українське суспільство абсолютно не зпрогресувало з точки зору своєї політичної культури. Воно, суспільство, як і раніше відчужено від політики й не бажає брати участь у реформуванні своєї країни, воно політично індиферентно, соціально пасивне, не хоче контролювати владу, не створює загальнонаціональні політичні партії, байдуже до фактів кричущої корупції влади тощо.

Простіше кажучи, українське суспільство так і не стало політичним гравцем. Воно не суб'єкт політики, а як і раніше – беззахисний і безсловесний об'єкт маніпулювання олігархічними кланами.

Захід з жахом спостерігав, що президентські вибори в Україні в кінці кінців можуть звестися знову до вибору між Порошенком і Тимошенко. Два, на мій погляд, найбільш огидних і найбільш шкідливих для суспільства представника старої прогнилої корупційної еліти ще кучмівського розливу! Будь-який з них означав ще п'ять втрачених для реформ років, втрата яких для України означала би провал всього! Гіршого варіанту Захід навіть і уявити собі не міг!

Але що Захід міг вдіяти? За п'ять минулих років українське суспільство так і не змогло видавити з себе нічого кращого, ніж клептоманів Порошенка і Тимошенко. Навіщо ж тоді було змітати Януковича з усією його камарильєю, віддавати сотні життів, перепсувати відносини з Росією, обрушити економіку, втратити частину території, щоб через п'ять років знову приводити до влади клонів Януковича?

А де ж молоді проєвропейські реформатори? Де випускники Гарвардів і Кембриджів? Де, на худий кінець, обласкані Заходом сергії і мустафи? Питання, звісно, риторичне. Автор ставить їх з легким серцем, можливо навіть з іронічною посмішкою, тому що неодноразово попереджав відразу після перемоги Евромайдана, що саме так і буде. Щоб Захід, так би мовити, особливо не розкачував губи. Хто стежить за моїми постами, той пам'ятає.

Ситуація була похмурою і здавалося безпросвітною. Але, Захід радісно стрепенувся, коли "добро" балотуватися попросив Зеленський. З'явилася надія. Ось він молодий, не пов'язаний зі старою корупційної елітою, сучасно мислячий реформатор! І в кіно показав яким має бути новий президент. І вже має другий рейтинг! І добре що єврей – значить немає в країні антисемітизму та націоналізму, як стверджує Росія. Значить не все так безнадійно для України! Добре б щоб ще Вакарчук підтримав колегу по цеху – дивись творча парочка і зламає хребет корупції в Україні і попруть довгоочікувані реформи.

На Заході стали всерйоз прогнозувати наслідки "походу Зеленського в політику", солідні think-tanks стали розміщувати аналітичні матеріали, присвячені Зеленському і його перспективі в українській політиці. Загальний сенс всієї аналітики в основному зводиться приблизно до наступних тез:

  • Зеленський це здорово, це свіжа хвиля, це сучасний, західно-мислячий self – made man. Є деякі проблеми, пов'язані з його зв'язками з одіозним Коломойським, але, даруйте, навіть на Сонці є плями.
  • У Зеленського ще мало політичного досвіду, немає своєї партії, своєї команди, тому він, швидше за все, програє Тимошенко і навіть Порошенко, але у нього величезні політичні перспективи попереду.
  • Незважаючи на ймовірний програш на президентських виборах, Зеленський стане все одно популярним політиком. Він неодмінно створить свою політичну партію і піде на парламентські вибори, забираючи голоси південно-східної частини України у колишніх лідерів Партії Регіонів. І це було б чудово!

Мабуть, найбільш виразно всі ці ідеї були виражені у статті відомого німецького політолога А. Умланда, який опублікував її в Atlantic Council.

Саме під впливом всіх цих ілюзій американці дали "добро" Зеленському піти у велику політику в Україні.

Тоді ж, рік тому я написав буквально наступне:

"Дуже не хочеться розчаровувати західних аналітиків, але розписувати довготривалі політичні перспективи Зеленського це непорозуміння. Зеленський – це типовий одноразовий прєкт, націлений тільки на президентські вибори і розкручуваний з цієї причини суворо за законами маніпулювання масовою свідомістю. Зеленський не збирається йти в політику, але він, разом з Коломойським, збираються використати слушну кон'юнктуру. Раптом вигорить!

Або принаймні раптом вийде не пустити "ПАПу" (Петра Порошенка, – Ред.) у другий тур, а з Юлею якось домовимося. Баба вона гнучка, здібна, вольова, може і Захід послати і згорнути всі його куці реформи.

У політику йдуть по іншому. Оголошують офіційно, що закінчують свою кар'єру в шоу-бізнесі, підводять риску і далі будуть займатися виключно політичною діяльністю, створювати партію, брати участь у всіх місцевих виборах і т. д.

Але Зеленський нічого цього не робить і робити не буде. Він хлопець виключно одного пострілу і чудово це розуміє! Вийде через три місяці на шару, малою кров'ю, виграти президентські вибори – відмінно, попрезидентствуєм, справа це в Україні перспективна, грошова. Не вийде, не біда!, повернемося в шоу-бізнес. А створювати партію і йти у ВР? Навіщо?!! Щоб сидіти там 5 років разом з Ляшком, Капліним та іншими бовдурами, протирати штани зі своїми 6-8%? І перестати на вимогу закону займатися творчим цікавим шоу-бізнесом?

Боже праведний! Так можуть думати тільки повні ідіоти, або наївні романтики! Але Зеленський не ідіот і не романтик. Він цинічний прагматик і як всякий прагматик він просто намагається використовувати шанс, що підвернувся, не ухиляючись від свого головного багатомільйонного заняття – шоу-бізнесу. Він там король!

Зрозуміти Захід не важко. Він збентежений тим, що вийшло в Україні. Замість політично активного демократичного суспільства, він отримав зростання дрімучого націоналізму, провал всіх своїх реформ і колишню холопську готовність суспільства голосувати за одні і ті ж олігархічні клани. В цих умовах Захід готовий хапатися за будь-яку соломинку. Навіть за Зеленського або Вакарчука! Як кажуть, на безриб'ї і Зеленський – риба!

Ляльководи, чиї вуха стирчать за шоуменами, прекрасно розуміють психологічний стан Заходу і вміло використовують це в своїх цілях, підсовуючи йому, Заходу, нові чисті обличчя. Все це несерйозно, все це політичні ігрища і рано чи пізно Заходу все одно доведеться поставити питання ребром:

"А що ж робити з цим чудовим українським світом, який не має майже нічого спільного із західним світом?"

Зараз, через рік, вже можна дати ясну відповідь:

"Якщо Захід серйозно не займеться Україною, то вона поступово повернеться в орбіту впливу Росії. І цей процес вже почався".

Андрій Головачов

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...