Як Україна модернізувала свої танки для оборони на Донбасі

The National Interest
The National Interest

Американське аналітичне видання з військово-політичної тематики з друкованим журналом

Український основний бойовий танк Т-64БМ "Булат" wikipedia.org

Після розпаду Радянського Союзу Україна успадкувала сотні танків Т-64, а також Львівський танковий завод, де їх виробляли. Українська армія стала головним користувачем танків цього типу. З часом танк був модернізований й отримав нову броню, систему "активного захисту", сучасні тепловізори, надійну систему цифрового зв'язку і систему супутникової навігації.

Про це пише The National Interest.

Головна думка: Київ знайшов спосіб забезпечити свої старі танки набагато більш досконалою бронею.

Війна на сході України триває вже шостий рік, і уряд країни закуповує модернізовані моделі танка часів холодної війни в спробі отримати перевагу над ополченцями, яким Росія надає підтримку.

Як повідомляє "Радіо Вільна Європа", з 2018 року українська армія купила приблизно 150 танків Т-64 зразка 2017 року.

Танк Т-64 є унікальним серед інших танків радянської епохи. Коли він вперше з'явився на початку 1960-х років, він сильно відрізнявся від інших танків і був значно допрацьований порівняно з ними. Насправді Т-64 — це скоріше український танк, ніж російський. Львівський танковий завод, де виробляють танки Т-64, розташований в Україні. І сьогодні українська армія є головним користувачем танків цього типу.

Іншим основним користувачем цих танків є сили ополчення на сході України.

У процесі модернізації танк Т-64 дістав низку нових елементів, включаючи новий дизельний двигун. Крім того, тепер у нього встановлюється автоматичний пристрій для доставки снарядів у затворну частину, що дозволило скоротити екіпаж до трьох осіб і зменшити вагу танка. Т-64 став першим радянським танком, оснащеним стандартною 125-міліметровою гладкоствольною гарматою, яка у модернізованій версії Т-64Б здатна вести вогонь керованих ракет, що запускаються через її ствол.

Радянський Союз ніколи не експортував танк Т-64, вважаючи за краще продавати більш дешеві Т-55, Т-62 і Т-72. Протягом останніх десятиліть холодної війни на озброєнні радянської армії перебували тисячі танків Т-64, які повинні були взяти участь в апокаліптичній танковій війні з американськими М-1, німецькими "Леопардами" і британськими "Челленджерами".

Танки Т-64 були якомога кращими для виконання цього завдання. "Цей конкретний танк за деякими своїми можливостями перевершував танки НАТО, і ця перевага зберігалася протягом 15 або 16 років", - зазначив майор Армії США Джеймс Ворфорд (James Warford) у своїй роботі 1992 року.

Після розпаду Радянського Союзу Україна успадкувала сотні танків Т-64, а також завод, де вони вироблялися. Модернізований варіант Т-64БМ "Булат" отримав нову броню і так звану систему активного захисту, яка дозволяє стріляти снарядами для перехоплення наближення ракет. Танк Т-64 зразка 2017 року отримав також сучасні тепловізори, надійну систему цифрового зв'язку і систему супутникової навігації.

Коли в квітні 2014 року незаконні військові формування (НВФ) на сході України, — яких російські агенти озброювали, постачали і зміцнювали, — повстали, вимагаючи відокремлення від Києва і приєднання до Москви, Україна направила на боротьбу з ними танки Т-64.

Але завдяки Росії принаймні один підрозділ повстанців теж відправив ці танки в бій. У червні 2014 року НАТО опублікувала супутникові знімки, на яких, ймовірно, було видно, як танки Т-64 без розпізнавальних знаків перетинають кордон з Росії в Україну. Через шість днів користувач Твіттера з ніком @matyslav9 опублікував фотографії, на яких нібито зображено танк Т-64, що належить армії НВФ Донецької народної республіки.

Цілком можливо, саме Москва направила туди танки Т-64, тому що в такому випадку вона могла досить переконливо стверджувати, що ці танки з київських арсеналів, а не з Росії.

Щоб довести, що танки Т-64 не були викраденими українськими машинами, уряд у Києві продемонстрував захоплений у повстанців танк Т-64. "Танк Т-64БВ під цим серійним номером був вироблений в жовтні 1987 року на Харківському танковому заводі і направлений у військову частину, яка в той час перебувала на території Росії", - заявили представники Києва.

Український уряд також повідомив, що деякі нові деталі цього танка було виготовлено в Росії на заводі в Санкт-Петербурзі.

За даними журналу jane's, у розпорядженні повстанців було, принаймні, три таких танка, а також "двозначне число" танків Т-64. Однак журнал закликав не панікувати. "Наявність у ополченців [основних бойових танків], безсумнівно, являє собою небажаний факт для українських військових, проте їх практичне застосування може бути обмежене".

"За відсутності підтримки загальновійськових сил [основні бойові танки] можуть виявитися вкрай уразливими для атак з повітря, з боку піхоти, озброєної протитанковими керованими ракетами, та інших основних бойових танків, — підкреслювалося в журналі jane's. Крім того, вони вимагають наявності значної системи підтримки і обслуговування в польових умовах".

Оскільки танки потребують великої кількості палива, постійної заміни окремих деталей і ремонту, можна вважати цілком розумним кроком той факт, що Росія вирішила поставити своїм прихильникам саме танки Т-64, а не якісь інші моделі. Танк Т-64 більшою мірою, ніж інші, є українським танком, оскільки він виробляється саме в цій країні. В ополченців не повинно виникнути особливих проблем з пошуком місцевих, здатних допомогти в обслуговуванні техніки.

Однак після проведеної модернізації київські танки Т-64 стали значно більш сучасними і, можливо, більш надійними, ніж ті Т-64, які є в розпорядженні ополченців.

Девід Екс

За матеріалами: ІноЗМІ

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...