Свято Маланки: Традиції, прикмети та ворожіння

Катерина Чернявська
Катерина Чернявська

Журналістка, кореспондентка, блогерка

У цей день дівчата-підлітки поодинці чи гуртом оббігають сусідів, щоб защедрувати, фото з відкритих джерел

Більшість знає 13-14 січня як дуже незрозуміле для іноземців свято — старий Новий рік. Але в Україні цей день здавна святкують як свято Маланки. Наша журналістка розібралася, що це за свято, звідки воно бере витоки та як його треба святкувати.

Витоки

Також це свято ще називають Щедрий вечір. Коли саме почали його святкувати, достеменно не відомо, скоріше за все, ще з дохристиянських часів. За християнським же календарем 13 січня — це день Преподобної Меланії, а 14 — день Василя. Вважається, що Меланка-Вода приходить на Щедрий вечір разом із Василем-Місяцем сповістити господарів про подальші урочистості. За багато років християнська і дохристиянська традиції змішалися і так з'явилося свято Маланки.

Традиції Маланки

На свято Маланки прийнято щедрувати та ходити з вертепом. Вертеп — це святкове карнавальне дійство з перевдяганням у тварин та різних фольклорних персонажів. 

У Чернівцях влаштували масштабний "Маланка-фест", фото з відкритих джерел

Також є традиція "водити Меланку" — неодружений хлопець переодягається у жіночу сукню і сам стає Маланкою, а незаміжня дівчина в чоловічий одяг і стає Василем. Обов'язковими персонажами цього дійства є дід, баба, циган, циганка, коза та чорт.

Таким складом щедрувальники ходять від будинку до будинку, співають та танцюють, розважаючи перехожих.

Увечері на Маланку дівчата ворожать, частіше за все на судженого. Наприклад, лягаючи спати, кладуть гребінець під подушку, примовляючи "Суджений-ряджений, розчеши мені голову", і хто насниться у ту ніч, з тим дівчині і випаде одружитися. Ще один спосіб ворожіння — вийти після заходу сонця на вулицю: яка тварина зустрінеться першою, таким і буде чоловік та майбутнє подружнє життя.

Водночас, за старим звичаєм, поки дівчина ворожить, хлопці крадуть у неї ворота або двері. Для того, щоб їх повернути, батько дівчини мусить виставити так званий могорич.

Окрім ворожінь, раніше люди намагалися в цей день шукати прикмети і передбачити врожай та погоду на рік. Ось деякі з них: якщо іній рясно вкриває всі дерева, буде врожай на зернові та гарний медозбір; якщо падає м'який сніг, — на врожай, а коли тепло, то літо буде дощовим; якщо на Меланії відлига, то чекали теплого літа.

На ранок після Меланії за давніми традиціями хлопці ідуть посівати — спочатку в своїй хаті, потім по хатах сусідів, хрещених батьків і родичів. Посіваючи, у хаті розкидають зерно з побажаннями господарям дому. Вважається, що на Василя, 14 січня, першим переступити поріг дому має саме хлопець або чоловік, тоді в домі буде достаток та щастя.

Святкові страви

У Щедрий вечір прийнято готувати другу кутю. У деяких селах готують традиційну святкову страву — кров'янку, яку так і називають, Маланка. Крім того, на святковому столі обов'язково мають бути пироги, вареники, страви зі свинини, млинці та ковбаси. І взагалі стіл має бути накритий щедро. Вважається, що це забезпечить господарю добробут на весь рік. За стіл прийнято сідати усією сім'єю.

Де в Україні на сьогодні збереглися традиції

Найбільш яскраві святкування на сьогодні збереглися в Чернівецькій області. Взагалі на Буковині це свято вважається важливішим навіть за Новий рік. І готуються до нього заздалегідь. 

В самих Чернівцях щорічно відбувається масштабний Маланка-фест, куди з'їжджаються учасники з усієї України та з-за кордону, аби взяти участь у святковій ході.

У Чернівцях влаштували масштабний "Маланка-фест", фото з відкритих джерел

Найбільш видовищною вважають святкування Маланки в селі Чернівецької області Красноїльську. Там влаштовують справжній карнавал. Село зберегло усі українські традиції навіть в радянські роки, попри заборони тодішньої влади, частково завдяки тому, що воно розташоване на кордону з Румунією. Про святкування Маланки у Красноїльську навіть знятий документальний фільм — "Красна Маланка".

В цілому, щоб потрапити на справжнє святкування Маланки, можна поїхати в будь-яке село Чернівецької області.

Святкування "Маланка-фест" у Чернівцях, фото з відкритих джерел

Навіщо святкувати Маланку

Більшість маланкових традицій уже застарілі: емансипація призвела до того, що дівчата більше не вважають найбільшим благом вийти заміж, відповідно і майже не ворожать на судженого, а синоптики прогнозують погоду та урожай набагато краще прикмет.

Проте святкування Маланки — це, по-перше, данина суто українським традиціям, які є невід'ємною частиною історії та національної ідентичності. А по-друге, іще один привід зібратися усією сім'єю та подивитися або взяти участь у видовищному карнавалі ніколи не буде зайвим.

Катерина Чернявська

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...