Перевірка вчителів: Чому потрібна сертифікація та як вона буде проходити

Топ-новина
Топ-новина
Сертифікація вчителів початкових класів Фото з відкритих джерел

У січні відбудеться реєстрація вчителів на сертифікацію. Цього року сертифікація проводитиметься вдруге. Успішне проходження дозволить вчителям отримати надбавку до заробітної плати

Розповідаємо, як буде проходити сертифікація вчителів в 2020 році.

Умови сертифікації вчителів 2020 року

Цього року реєстрація на цьогорічну сертифікацію вчителів початкових класів стартує 15 січня. Заявки прийматимуть до 31 січня. У пілотній сертифікації-2020 можуть взяти участь лише вчителі початкових класів.

У 2020 року вирішили змінити порядок етапів і встановити відсіювання після кожного з них. До кожного наступного етапу переходитимуть ті учасники, які вдало пройшли попередній. Також як і раніше, педагог може добровільно відмовитись від сертифікації на будь-якому її етапі.

До того ж збільшений ліміт кількості учасників удвічі – тепер ще більше вчителів мають можливість отримати сертифікат, а з ним – доплату до зарплати та зарахування атестації.

Зазначається, що успішне проходження сертифікації дозволяє отримувати надбавку в 20% до зарплати й може зараховуватись як проходження чергової (позачергової) атестації. Сертифікат дійсний три роки.

Щоб охопити всі регіони України, МОН визначило максимальний обсяг заяв, які можуть подати вчителі від кожної з областей. Обсяг визначено на пропорційних засадах – залежно від кількості початкових класів у області.

Так, найменшу кількість заяв – 29 – можуть подати вчителі з Луганської області. Найбільшу – 140 – педагоги Дніпропетровської області.

Етапи сертифікації

Цього року першим етапом проведення сертифікації педагогічних працівників буде незалежне тестування.

Тест міститиме 100 завдань з вибором однієї правильної відповіді. На виконання тесту передбачено 180 хвилин.

Результати незалежного тестування визначатимуться на підставі набраної учасником сертифікації кількості балів за виконання тестових завдань.

Результати оприлюднять не пізніше ніж через 18 календарних днів із дня його проведення в кабінетах учасників сертифікації на сайті Українського центру оцінювання якості освіти.

Учасники сертифікації, які за підсумками проходження незалежного тестування наберуть менше ніж 60 % від максимальної кількості тестових балів, не зможуть взяти участь у наступному етапі сертифікації.

Другий етап сертифікації - самооцінювання учасниками сертифікації власної педагогічної майстерності. Вивчати рішення учасників та вирішувати, хто буде допущений до наступного етапу буде Державна служба якості освіти.

Третій етап - вивчення практичного досвіду роботи учасників сертифікації.

Фото: МОН

Цей етап організовує Державна служба якості освіти та/або установа, що належить до сфери її управління. Спочатку буде затверджена та оприлюднена методика оцінювання.

Чи варто проводити сертифікацію вчителів

Торік вперше проводилась сертифікація вчителів – із 857 педагогів початкової школи 705 пройшли її успішно.

За словами міністерки освіти і науки Ганни Новосад, пілотна сертифікація допомогла вдосконалити її механізм. Загалом і в міністерстві задоволені першими результатами. За словами ексміністра освіти Лілії Гриневич, через механізм сертифікації чиновники хочуть віднайти найкращих провідників Нової української школи, агентів змін, які готові ділитися та поширювати сучасні методики навчання.

Підтримують ідею сертифікації і освітяни. Так, експерт напрямку "Освіта" Українського інституту майбутнього Микола Скиба переконаний, що "ЗНО – хороша ініціатива, яка змінює застарілу і дискредитовану атестацію. Справді, сьогодні потрібен зовнішній погляд на роботу вчителя. Водночас, якщо ця зовнішня функція закріпиться за Державною службою якості освіти, є загроза, що скоро вона перетвориться на інспекцію. Тому, в інтересах цієї служби, аби вчителі самоорганізовувались у асоціації і теж долучались до сертифікації", - цитує експерта 24tv.ua.

А вчителька початкових класів Хмельницької спеціалізованої школи №8 Ірина Бігус розповіла, що її стимулом пройти сертифікацію минулого року був "спортивний інтерес": "Цікаво оцінити свої знання, спробувати власні сили. Пішла не заради доплати 20%, тому що це, звичайно, кошти, але не великі", - зазначила вона.

На її думку, у такому тестуванні важливий досвід — отримати оцінку роботи від експертів, які бачать вчителя вперше.

 

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...