live
Новини » Політика 149 Читать эту новость на русском

Людина з трьома іменами: Хто така Жанара Ахметова і чому Казахстан просить Україну її екстрадувати

Ткачук Сергій
Ткачук Сергій

Політолог, публіцист

фото - з відкритих джерел Підозрюючи у шахрайстві в Казахстані Жанара Ахметова,
загрузка...
загрузка...

У Києві 14 січня відновиться суд у справі Жанари Ахметової – казахської журналістки і блогерки, яка на батьківщині проходить за статтею про шахрайство в особливо великих розмірах, а в Україні намагається отримати політичний притулок, називаючи кримінальні справи проти себе "політичним переслідуванням".

Казахстан зробив запит на її екстрадицію, Україна не поспішає видавати Ахметову, продовжуючи розглядати її справу. Судячи з усього, судове засідання 14 січня і стане ключовим, визначивши подальше майбутнє Ахметової: політичний притулок в Україні або екстрадиція в Казахстан, де її повернення очікують обдурені нею люди. Багато з них через дії Ахметової залишилися без засобів для існування, а деякі – навіть без своїх осель.

Незважаючи на те, що запит Казахстану щодо екстрадиції стосується саме справи про шахрайство, Жанара Ахметова продовжує наполягати на тому, що причина – це її опозиційна діяльність.

Що цікаво, "опозиційною діяльністю" Ахметова зацікавилася вже після вироку за ст. 177 ч. 3 КК РК (шахрайство), який вона отримала в Казахстані в 2009 році. Тоді суд засудив її до 7 років позбавлення волі, однак у серпні 2010 року Ахметову випустили. Їй, керуючись ст. 72 КК РК, була надана відтермінування покарання до досягнення дитиною 14-річного віку – тобто до листопада 2021 року.

Після того, як Ахметову випустили, вона втекла в Україну. Мабуть, вважаючи, що це найкраща країна для того, щоб "розіграти опозиційну карту" - скористатися довірою і врятуватися від справедливого покарання на батьківщині, представивши все як "переслідування опозиції". Хоча факти говорять про інше.

За що засудили Ахметову

За даними МВС Казахстану, тільки з березня 2005 року по жовтень 2008 року Ахметова (Бота) заволоділа грошима ошуканих громадян на суму понад 50 млн тенге (понад 132 тис. доларів). Обіцяючи повернути їх з відсотками. 

При цьому, як пишуть казахські ЗМІ, Ахметова в свій час "працювала" і з юридичними особами. Так, у 2016 році юридичним управлінням АТ "Форте банк" порушено виконавче провадження щодо Жанари Ахметової з питання повернення заборгованості в 230 млн тенге (майже 608 тис. доларів).

Постраждалі від дій Ахметової були змушені збирати цілі пресконференції, щоб донести масштаби шахрайства "опозиціонерки". 

Наприклад, Світлана Пашаєва і Райхан Айтпаєва розповідали, що Ахметова представлялася їм співробітницею банку і обіцяла домогтися для них рефінансування кредиту. Отримавши від жінок 20 тисяч доларів, вона зникла.

В результаті Світлана Пашаєва втратила свій будинок і живе в орендованому житлі. За словами Айтпаєвої, загалом Ахметова (Бота) ошукала понад 20 осіб, виманивши у них 167 тисяч доларів.

Зараз ошукані Ахметовою люди очікують її екстрадиції до Казахстану, сама Ахметова (Бота), будучи вже в Україні, визнає, що цивільні позови проти неї ще не закриті, однак продовжує стверджувати, що справа в політичних переслідуваннях.

Хоча. Є кілька важливих деталей. 

По-перше, після втечі в Україну Ахметову оголосили в міжнародний розшук по лінії Інтерполу. А в цій організації, як відомо, дуже скрупульозно перевіряють, чи є у справі політичні мотиви, перед тим як вирішити, чи запускати процедуру розшуку, чи ні.

По-друге, вже, будучи в Україні, Ахметова звернулася до Міграційної служби із запитом про політичний притулок, але там їй відмовили, не помітивши жодного політичного мотиву в її переслідуванні.

По-третє, запит про екстрадицію, який відправив Казахстан в Україну після її затримання у жовтні 2017 року, як уже згадувалося, прямо стосується справи про шахрайство Ахметової. І це визнає сама "опозиціонерка". 

Ну і по-четверте. Вже будучи в Україні Ахметова встигла запам'ятатися низкою шахрайських дій.

Наприклад, вона вирішила спробувати "відмити" свою репутацію в очах українців, замовивши про себе фільм, основним гаслом якого повинна була стати її нібито опозиційна боротьба. 

Замовила вона цей фільм журналістці Ользі Курносовій. Яка в підсумку розповіла, що не отримала від Ахметової обіцяний гонорар у розмірі 4,5 тисяч доларів. І, більш того, за словами Курносової, Ахметова (Бота), щоб не виплачувати борг, зробила спробу вбити журналістку.

Соратниця Аблязова

Вся "опозиційна" діяльність Ахметової ґрунтується на зв'язку з олігархом-втікачем Мухтаром Аблязовим, який, судячи з усього, і є її "покровителем". Аблязов, як ніхто інший, зацікавлений в тому, щоб його соратницю Ахметову не видали Казахстану. І ось чому.

Як відомо, в Казахстані Аблязов був засуджений за розкрадання в особливо великих розмірах і заочно засуджений до довічного ув'язнення за вбивство свого бізнес-партнера Ержана Татішева. Тому, від Ахметової слідство, цілком можливо, отримає нові свідчення, які можуть допомогти краще розкрити суть його злочинів. 

Від дій Аблязова і його соратників постраждав не тільки Казахстан, але й інші країни. В тому числі і Україна. Справа в тому, що Мухтар Аблязов – саме той чоловік, який незаконним шляхом вивів близько 7 мільярдів доларів з БТА-банку, від чого постраждали і вкладники української "доньки" банку.

Ось так, по суті, українські вкладники, як і потерпілі в інших країнах, проспонсорували "опозиційну діяльність" Аблязова і Ахметової.

Один з прикладів. Частиною незаконних дій Аблязова в Україні були махінації з фармкомпанією "Макс-Велл".

Всього сума виведених з банку коштів, легалізованих шляхом фінансування будівництва і реконструкції фармзавода, як пише "Інтерфакс-Україна", оцінювалася в 2 млрд грн.

Ще 4 січня 2011 року Україна оголосила Аблязова в міжнародний розшук за звинуваченням у шахрайстві, здійсненому в особливо великих розмірах. Україна, як і Казахстан, домагалася у Франції видачі Аблязова, але безуспішно.

Аблязов осів у Франції та почав кар'єру опозиційного відеоблогера. Власне, у схожому ключі веде свою "опозиційну" діяльність і Ахметова.

Що говорить сама Ахметова?

Найцікавіше, що вона, по суті, і не заперечувала ситуацію з позовами від постраждалих на батьківщині.

"У кожної людини є проблеми, у мене в тому числі. Вирок 2009 року був дуже важкий і по суті залишив мене банкрутом. Залишилися люди, яким я ще не до кінця відшкодувала цивільні позови. На жаль, у мене все конфіскували, а цивільні позови не закрили. Ненормально, коли тебе переслідують за невеликі суми і роздувають з цього цілу піар-компанію…" - цитує її слова LB.ua.

При цьому вона каже, що в разі екстрадиції проти неї "відкриють кілька справ з неполітичних мотивів, щоб утримувати під вартою якомога довше…". Судячи з усього, "справи по неполітичних мотивах", у розумінні Ахметової, і є справи, пов'язані з постраждалими від її дій людьми.

Яким буде підсумок цієї історії і чи залишить у себе Україна людину, що проходить у справі про шахрайство, попутно ризикуючи серйозно посваритися з Казахстаном, – дізнаємося зовсім скоро.

Сергій Ткачук

Loading...
Loading...

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...