live

IBAN: У 2020 році лише міжнародний стандарт банківських рахунків

Топ-новина
Топ-новина
ZIK.UA IBAN в Україні обов'язковий з 12 січня 2020 року
загрузка...
загрузка...

У 2020 рік Україна входить з фінансовою системою, у якій вже укорінено стандарт IBAN

Банківська система України розпочинає 2020 рік з повністю інтегрованою новою системою IBAN. Незважаючи на те, що спеціальний код на банківських рахунках IBAN працює уже п’ять місяців, не всі власники рахунків достеменно збагнули, навіщо було щось змінювати у старому порядку оформлення реквізитів.

До того ж, у неділю, 12 січня, Україна остаточно перейшла на користування новими банківськими реквізитами, а старі повністю скасовано. Тож, далі ми нагадаємо, що таке IBAN, і як нова система працюватиме в Україні у 2020 році.

Коли IBAN увійшов в Україну

IBAN (з англ.: International Bank Account Number) – по суті є міжнародним стандартом, який визначає, як має виглядати код банківського рахунку, себто його реквізити. До того ж це один з етапів модернізації банківської системи України, який ототожнює її з європейськими аналогами. Власне, система IBAN розроблена та реалізується задля того, аби стандартизувати міжбанківські платежі у країнах Європейського Союзу.

Україна увійшла до числа країн, в яких впроваджено код IBAN, 5 серпня 2019 року. Тоді процес впровадження міжнародного номера банківського рахунку IBAN для клієнтів банків тільки розпочався. А з 1 листопада 2019 року використання коду IBAN стало обов’язковим для клієнтів усіх без виключення банків при переказі коштів у гривні та в іноземній валюті.

Процес введення в Україні IBAN регламентується постановою Національного банку України № 162 "Про запровадження міжнародного номера банківського рахунку (IBAN) в Україні".

Отож, з 5 серпня минулого року українські банки почали відкривати своїм клієнтам нові рахунки відповідно до вимог міжнародного стандарту IBAN. Колишні номери рахунків фінустанови змінювали згідно з вимогами такого стандарту. А 1 листопада рахунки за новим взірцем стали обов’язковими, хоча дозвіл на користування старими реквізитами було продовжено до 12 січня 2020 року.

Як виглядає IBAN

Код відповідно до міжнародного стандарту IBAN об’єднує у собі МФО банку та номер банківського рахунку. Виходить, що разом вони формують єдиний новий, дещо довший за старий, банківський номер.

Якщо до серпня 2019 року номери банківських рахунків складалися з 14-ти символів, а код банку вказувався окремо, то тепер дві цифри було об’єднано в один код. Це, за задумкою розробників та фінансистів, мало б спростити оформлення розрахункових документів.

Стандарт IBAN передбачає, що банківські рахунки мають складатися з 29-ти буквено-цифрових символів (проте не більше 34-х символів). Ось як розшифровується значення цих цифр та літер:

  • 1-2 символи – буквений код країни, де знаходиться банк отримувача;
  • 3-4 символи – контрольне унікальне число IBAN для перевірки правдивості рахунку та захисту інформації від системних помилок;
  • 5-10 – ідентифікаційний код МФО банку;
  • 11-29 – безпосередньо номер рахунку клієнта банку.

Що зміниться для користувачів карток

З 1 жовтня 2019 року Державна податкова служба змінила номери рахунків Державної казначейської служби для сплати податків і зборів та перевела їх на обслуговування відповідно до IBAN.

А уже з 1 листопада минулого року в реквізиті розрахункового документа "Рахунок" клієнти почали вказувати номер рахунку платника/отримувача лише за стандартом IBAN. У свою чергу з цього дня банки відкривають рахунки (поточні та депозитні), рахунки умовного зберігання (ескроу) тільки за IBAN-стандартом.

Також з 1 листопада переказ коштів як у гривні, так і в іноземних валютах (зокрема під час транскордонних переказів) здійснюється лише з використанням IBAN.

До речі, користувачам карток варто запам’ятати, що переходячи на номер рахунку за IBAN-стандартом, не потрібно змінювати старі рахунки на нові, корегувати положення договору чи укладати нові договори між банком та клієнтом (аби переоформити довіреність на розпорядження рахунками).

Що дасть Україні перехід на IBAN

Унікальний код IBAN виконуватиме кілька функцій: допоможе клієнтам банків максимально швидко ідентифікувати платника, отримувача коштів та український банк, який їх обслуговує; не помилятися у реквізитах рахунків; зручніше та швидше оформлювати розрахункові документи та швидше переказувати / отримувати кошти.

Також IBAN дозволить українським банкам урівняти вітчизняний платіжний простір з європейським та модернізувати систему електронних платежів Нацбанку.

Незважаючи на певну революційність, котру внесе IBAN в український фінпростір, функції та можливості платіжних карток не зміняться, залишившись платіжними інструментами для переказу коштів з банківських рахунків.

Loading...
Loading...

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...