live
Новини » Політика 236 Читать эту новость на русском

Авіакатастрофа в Ірані: Що реально відбувається за ширмою протестів

Ілія Куса
Ілія Куса Експерт з питань міжнародної політики та Близького Сходу Українського інституту майбутнього
фото - з відкритих джерел Масові протести в Ірані після аварії МАУ,
загрузка...
загрузка...

В Ірані після того, як влада офіційно визнала свою провину за збиття літака "МАУ" зі 176 людьми на борту, почалися масові антиурядові протести, супроводжувані насильством і жертвами. Чого насправді домагаються організатори цих протестів?

Про це пише Ілія Куса на своїй сторінці в Facebook.

А тепер кілька слів про те, що реально відбувається в Ірані за лаштунками всіх цих протестів,  що нібито уособлюють бажання іранців скинути нарешті ярмо "божевільного режиму".

Якщо відкинути всю цю помпезність про прогресивне студентство і зняти верхній шар інформаційно-пропагандистських гойдалок з усіх боків (і іранського теж), то перед нами - черговий етап внутрішньополітичних конфліктів.

Аварія українського пасажирського авіалайнера стала приводом для загострення протистояння всередині іранських еліт між помірно-реформістським і консервативним крилом істеблішменту.

Корпус вартових ісламської революції (КВІР) намагається провину за авіакатастрофу поширити і на місцеві столичні влади (ставленики президента), і на адміністрацію президента Роухані, і на керівництво аеропорту ім. Імама Хомейні.

До того ж уже кілька разів КВІР акуратно дорікали Збройним силам, чий оператор ЗРК і збив літак. Мовляв, ми беремо відповідальність, але ви до них теж придивіться.

КВІР і Армія - це конкуруючі структури, що всім давно відомо. Аварія Боїнга через некомпетентність оператора ЗРК і/або збій в якийсь там системі кидає тінь на КВІР, які повинні бути прикладами професіоналізму, будучи військово-політичною елітою Ірану.

Ясна річ, що постановка питання про "дефекти" в оборонних системах, якими командує КВІР, про що говорив президент Роухані (так, треба уважно читати його заяви), може раптом викликати непотрібні питання з приводу того, як витрачаються $4 млрд, які щорічно виділяють в бюджет КВІР, тоді як на армію йде в 10 разів менше.

У грудні 2019 року, коли затверджувався оборонний бюджет Ірану, то там страшно порізали витрати на Міноборони, Генштаб і військову розвідку, проте збільшили бюджет на КВІР до $4,8 млрд.

Контроль над потоками і економікою - ось це основа політичних гойдалок в Ірані між помірно-реформістським крилом і силовиками КВІР, а десь між ними стоїть духовенство на чолі з аятоллою Алі Хаменеї.

Я нагадаю, що політичний тиск на КВІР і їх поступове витіснення з економіки почалися в 2017 році саме за ініціативою Хассана Роухані, який тоді з тріумфом переміг на виборах президента, посилені, в тому числі ядерною угодою 2015 року, що працювала, дали йому купу політичних балів і легітимність, в тому числі зовнішню, чим КВІР похвалитися не міг і не може.

Роухані тоді обговорив цю ситуацію з Хаменеї, якому сказав, що високий рівень корупції і надмірний контроль КВІР над цілими галузями економіки - це дно в умовах санкцій і ліберальних реформ, які його уряд повинен був розпочати після ослаблення санкційного тиску.

Відтоді КВІР були змушені відмовитися від частини активів, а деякі їхні члени були заарештовані і кинуті за ґрати.

Зараз, користуючись патріотичною екзальтацією іранського суспільства через вбивство Сулеймані, загострення регіональної обстановки і авіакатастрофи "Боїнга", вони спробують повернути собі контроль.

Взагалі Дональд Трамп, в односторонньому порядку залишивши "ядерну угоду" в травні 2018 року, зробив їм величезний подарунок, послабивши вплив помірних на чолі з Роухані, які були архітекторами договору. Тоді і почався "наїзд" на адміністрацію президента і його Кабмін.

Коротше, ось вам і вся політична математика, яка відбувається в Ірані.

В основі всього, як завжди це буває - бабло, потоки, вплив і влада. А український літак і жалісливі ахи і охи протестів - це суто тимчасовий фон, яким користуються всі, кому не лінь.

Ілія Куса

Loading...
Loading...

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...