Уповільнення інфляції, але зростання цін: Що насправді відбувається з економікою України

Олексій Кущ
Олексій Кущ

Економіст

В Україні зростають споживчі ціни, фото з відкритих джерел

Уповільнення інфляції в Україні, але одночасне зростання цін свідчить про пік короткострокового економічного сировинного циклу, який часто трапляється в світовій економіці і тягне за собою подальший економічний спад.

Про це пише Олексій Кущ на своїй сторінці в Facebook.

Вчора, відразу ж після оприлюднення цифр держстату щодо інфляції в 4,1%, пройшла низка коментарів. Спробую дати більш глибоку ретроспективу.

Показник інфляції в 4,1% - не єдиний, який характеризує цінову динаміку споживчих цін. Є ще ІСЦ (індекс споживчих цін - Ред.) за січень-грудень до аналогічного періоду минулого року. А він склав 7,9%, тобто середньорічний показник майже в два рази більше "фінального"! І він явно "повз" таргету НБУ в 5%. Такий розрив говорить про те, що економіку "поламали" десь з середини літа (червень-липень) в період "міжцарів'я", розгорнувши її "задом" до реального сектору і передом - до фінансових спекулянтів.

А тепер перейдемо до історичної ретроспективи та прогнозів. Багато  хто радіє з того, що НБУ найближчим часом знизить облікову ставку на 1,5%. А це не допоможе... Якщо не змінити загальну економічну парадигму, нас чекає уповільнення інфляції майже до нуля і таке ж зниження темпів економічного зростання. При цьому, облікова ставка дійсно може бути на мінімумі і гривня буде стабільною.

Тільки це не призведе до розблокування процесу кредитування підприємств. У нас вже був схожий період: дефляція в -0,5%, зростання ВВП на рівні 0%, облікова ставка НБУ на абсолютному історичному мінімумі - 6,5%, стабільна гривня. Це було в 2013-му році... Нічого не нагадує? Потім майдан, анексія Криму, війна на Донбасі.

До речі, протягом 2011-2012 років спостерігалися мінімальні цінові стрибки в "інфляційногенному" грудні - на рівні всього +0,2%. В цьому році, теж 0,2%, тільки зі знаком "мінус", чого не було вже десятки років!!! Дефляція взимку - це ознака небезпечної дефляційної пастки. І тут немає нічого дивного. Ми на вершині короткострокового економічного сировинного циклу, у світовій економіці вони відбуваються з періодизацією в 3-5 років і називаються циклами Китчена (динаміка виробничих запасів). Тобто вже незабаром можна їхати з ярмарку". На піку циклів завжди низька інфляція і стабільна валюта, потім на "стику" - уповільнення темпів економічного зростання.

Для чого потрібно порівняння з 2013-м роком? Просто історія повторюється двічі: один раз як трагедія, другий раз - як фарс.

Трагедія у нас вже була, на цей раз черга "трагікомедії". Цілком можливо, що в 2020-му ми побачимо результат "нових облич" з уряду. І якщо Україна в політичному тренді, який реалізується від Аргентини до Греції, то ми побачимо "традиційних" політиків, які зможуть перемогти тільки використовуючи якісні соціальні моделі розвитку економіки, тобто проповідуючи "людиноцентризм" замість "кредитороцентризма" та/або "олигархоцентризма".

Олексій Кущ

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...