Винищувач, створений в СРСР, вже 50 років найшвидший у світі

Yahoo News Japan
Yahoo News Japan

Один з найбільших інтернет-порталів в Японії

Міг-25 - радянський надзвуковий висотний дводвигуновий винищувач-перехоплювач 3-го покоління wikipedia.org

Серед швидкісних військових винищувачів досі "номером один" у світі залишається МіГ-25, створений ОКБ А. Мікояна в часи колишнього СРСР. Практична швидкість цієї машини досягала 3,2 Маха, як приклад, швидкість новітнього винищувача японських ВПС F-35A становить 1,6 Маха. Скільки ще триватиме історія легенди?

Про це пише Yahoo News Japan.

Вже півстоліття цей винищувач носить горде ім'я "найшвидший у світі".

Якщо ми говоримо про швидкий транспортний засіб, то в голову, звичайно, приходить літак. І, зрозуміло, реактивний літак. А якщо мова йде про військові літаки, то це швидкісні винищувачі, завданням яких є переслідування і знищення літаків противника. Тут програє той, хто повільніше. Саме тому військові літаки останнього часу, за рідкісним винятком спеціальних машин, літають зі швидкістю, що перевищує швидкість звуку (1224 км/год, яке ще називається число Маха).

Серед швидкісних військових винищувачів досі "номером один" у світі залишається МіГ-25, створений ОКБ А. Мікояна в часи колишнього Радянського Союзу. В Японії на аеродромі міста Муроран (острів Хоккайдо) він опинився 6 вересня 1976 року в результаті викрадення.

Практична швидкість цієї машини досягала 3,2 Маха. (Це у розвідувальних літаків цієї серії без озброєння). У 1962 році МіГ-25 поставив світовий рекорд, досягнувши середньої годинної швидкості 2981,5 км на 500-кілометровому маршруті з радіусом в 80 кілометрів. Цей рекорд не побитий досі. Швидкість новітнього винищувача японських ВПС F-35A становить 1,6 Маха. Це в два рази менше тих неймовірних 3,2 Маха, які показував МіГ-25.

Мета створення в СРСР такого швидкого винищувача полягала в отриманні зброї протидії військовим літакам так званого "класу 3М", що з'явилися в 1960-х роках у США. До них відносились літак-розвідник А-12 (SR-71 Blackbird) і стратегічний бомбардувальник ХВ-70.

Однак, досягнення швидкостей, які втричі перевищують швидкість звуку, було дуже складною інженерною задачею. Головна проблема полягала в "температурній стіні".

Занадто висока швидкість загрожує літаку розплавленням фюзеляжу! Як з цим боролися на МіГ-25?

При швидкості в 3 Маха повітря перед літаком стискається настільки, що породжує виникненню надзвичайно високих температур. У чомусь це схоже на те, як космічний корабель з безповітряного простору знову входить в земну атмосферу. "Температурна стіна" ставала нездоланною проблемою для надзвукових літаків. Її жар був здатний розплавляти алюмінієві сплави, з яких у ті роки в основному будувалися літаки. Алюміній був міцним, дешевим і легким в обробці матеріалом. Однак МіГ-25, перед якими були поставлені досягнення найвищих швидкостей, виготовлятися з алюмінієвих сплавів не МіГ. Для нього були створені спеціальні сталеві сплави, які, володіючи величезною стійкістю до температур і міцністю, були все ж майже в два рази важче алюмінію. Це сильно обтяжує машину. Існував навіть жарт: "як ця залізна штуковина взагалі здатна літати?". Зрозуміло, сталь використовувалася не у всіх конструкціях літака, а тільки в найбільш чутливих до температурного впливу.

В кінцевому рахунку, проблема "стіни жару" щодо МіГ-25 була вирішена. Цей винищувач був розрахований на швидкий підйом у високі розряджені шари атмосфери і розгортання своїх операцій в основному там. Це була велика машина зі злітною вагою до 40 тонн. Два її двигуни були створені спеціально під неї. Витрата палива на них був дуже високою. І все ж, незважаючи на велику злітну вагу, в якому 14 тонн припадало на паливо (а це було в три рази більше, ніж брав на борт американський F-15 Eagle), МіГ-25 лише трохи поступався F-15 максимальною дальністю польоту в 2575 кілометрів.

50 років на троні найшвидшого літака в світі. Скільки ще триватиме легенда?

Крім іншого, на МіГ-25 встановлений також і рекорд скоропідйомності. На максимальній тязі висоти 35000 метрів літак досяг за 4 хвилини 11 секунд. На ньому був встановлений великий радар і чотири ракети з дальністю до 80 кілометрів. В цілому це був один з кращих в світі винищувачів-перехоплювачів. В радянські війська надійшла велика кількість цих машин. Багато їх було поставлено на експорт.

Винищувачі МіГ-25 активно брав участь у реальних бойових діях. У 1971 році в Єгипті дебютував розвідувальний варіант машини МіГ-25R. Він справив шок, розвиваючи швидкість до 3,2 Маха, і навіть будучи виявленим радарами, залишався недосяжним для винищувачів і ракет ППО супротивника. Під час війни в Перській Затоці в 1991 році літак МіГ-25 збив американський F/A-18. У боях винищувачів це була перша поразка американців з часів війни у В'єтнамі.

Однак у другій половині 1970-х років тактико-технічні вимоги до винищувачів стали змінюватися. Їх високі швидкості, крім створення проблеми "температурної стіни", створювали проблему надзвичайно високої витрати палива, що скорочувало радіус бойової дії машин. Серед конструкторів стала переважати концепція високих літаків, які тільки в разі необхідності могли б розвивати швидкість, які лише трохи перевершують швидкість звуку. Таким чином, волею долі, останній переможець з плеяди швидкісних надзвукових літаків — МіГ-25 — вже протягом 50 років гордо займає найвищу сходинку п'єдесталу пошани в якості "короля швидкості".

З появою нових конструкторських підходів до навколозвукових швидкостей і упором на економічність винищувачів, на базі МіГ-25 вже в сучасній Росії створена нова машина МіГ-31. Вона ж, у свою чергу, послужила прототипом для здійснюваного зараз в Росії проєкту винищувача-перехоплювача п'ятого покоління МіГ-41, який успадкував кращі якості свого попередника. Слід зазначити, що при цьому МіГ-41 все ж здатний розвивати високі швидкості, і вже не в три, а навіть в чотири Маха.

Отже, чи з'явиться в Росії новітній винищувач, який втілить у собі всі кращі традиції МіГ-25? Експерти з увагою стежать за розвитком подій.

Морі Кентаро

За матеріалами: ІноЗМІ

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.Loading...