Пожежі в Австралії очима місцевого жителя - постійний запах гару і не видно сонця

Будкін Сергій
Будкін Сергій

Фрілансер

Лісові пожежі в Австралії, фото - facebook.com/sergey.budkin

В Австралії почалися масштабні лісові пожежі. Цю тему не обійшло, мабуть, жодне світове ЗМІ, розповідаючи про мільйони загиблих тварин і десятки людських жертв. Проте як ця руйнівна стихія позначається на жителів великих австралійських міст, де про пожежі на континенті люди дізнаються тільки з екранів ТВ і на шпальтах газет.

Про це пише Сергій Будкін на своїй сторінці в Facebook.

Лонгрід про пожежі в Австралії від жителя Сіднея.

Я, напевно, буду останнім, хто напише про те, що відбувається в середовищі, що мене оточює в Австралії. Тому постараюся компенсувати це враженнями очевидця (насамперед – очевидця новинного циклу, пов'язаного з пожежами, і тільки в другу чергу – очевидця, власне, того, що відбувається з пожежами навколо Сіднея), а також дати додаткову інформацію всім тим, кому це цікаво, про причини і те, чим це загрожує (або не загрожує) Австралії.

По-перше, велике спасибі всім друзям і знайомим, які написали мені в усі можливі засоби комунікації з питаннями, що варіюються від "Ну як там у вас, ще не згоріли?" до "Вас вже евакуювали чи ще ні?". Я (без найменшого перебільшення) вдячний всім, хто у зв'язку з Австралією і не тільки згадує про мене турбується. У нас, як і у більш ніж 95% австралійців, присутність пожеж в життя зводиться лише час від часу налітаючому на місто змогу, дивним жовтим небом над головою, постійному запаху гару й сажі, що осіла на всіх горизонтальних поверхнях.

Смог від лісових пожеж в Сіднеї, Австралія, фото - facebook.com/sergey.budkin

Щоб зрозуміти те, наскільки впливають пожежі на повсякденне життя в Австралії, потрібно пам'ятати два факти – по-перше, Австралія – величезна країна. Завдяки меркаторовой проекції традиційної карти, до якої ми всі звикли, вона не здається такою великою, але її розміри приблизно рівні Європі (одна з улюблених місцевих листівок – силует Австралії, накладений на Європу, при цьому австралійський континент "починається" в Ла Манші, а закінчується за Тбілісі, а з-під нього "висовуються" трохи Греції, Італія і шматок Скандинавії) або континентальним США (без Аляски). Тому те, що відбувається в одному кінці континенту, як правило, не має ніякого впливу на те, що відбувається на іншому кінці континенту.

Смог від лісових пожеж в Сіднеї, Австралія, фото - facebook.com/sergey.budkin

Приблизно так само, як палаючі в Португалії в 2017 році ліси (а це теж безпосередньо пов'язано з Австралією, але про це нижче) не чинили ніякого впливу на те, що відбувалося в Стокгольмі, Києві або Афінах. По-друге, незважаючи на обширність, Австралія є однією з найбільш урбанізованих країн світу. Половина населення живе лише в трьох містах (Сідней, Мельбурн і Брісбен), а 90% населення живе в 20 населених пунктах (деякі з них називаються містами, але населений пункт в 50 тисяч жителів для мене є містом з великою натяжкою), які сукупно займають 0.22% всієї території країни. При цьому чи то 75, чи то 80% населення живуть не далі 50 кілометрів від берега океану. Тобто все те, що відбувається за сто або далі кілометрах від берега, знаходиться поза зоною життєдіяльності абсолютної більшості населення, яка дізнається про те, що відбувається в лісах, з такою ж ТБ-зображення, як і у вас в телевізорі.

Кожного літа в Австралії відбувається сезон пожеж, який так і називається bushfire season. Зазвичай ліси починають горіти в кінці грудня і горять з більшою або меншою інтенсивністю приблизно до кінця літа - початку осені. Самі по собі пожежі є звичним явищем для всіх, від місцевих жителів до місцевої ж флори і фауни. Для багатьох дерев пожежа є нормальною частиною біологічного циклу – шишки місцевого дерева банксія, наприклад, щільно заклеєні резиноподібною смолою, яка не випускає насіння назовні. При пожежі смола плавиться, випускаючи насіння назовні і даючи можливість дереву розмножуватися. Приблизно те ж саме є в деяких евкаліптів. У евкаліптів ж є спеціальні регенераційні бруньки, які ховаються всередині стовбура або під корою, і активуються високою температурою навколишнього середовища. Справа в тому, що в результаті пожежі в евкаліпта обгорають гілки, а стовбур залишається стояти. Тому для максимально швидкої регенерації після пожежі дерево викидає нові пагони з цих бруньок, дуже швидко вирощуючи нові пагони і даючи можливість дереву вижити. На відміну від листяних або хвойних лісів, до яких ми всі звикли, евкаліптовий ліс дуже швидко відновлюється після пожежі. Негайно після проходження фронту вогню ліс виглядає як купа обгорілих стовбурів без листя і гілок. Через три місяці на них вже є нові тонкі гілки з листям, через рік це вже практично нормальні дерева з обпаленим стовбуром, а через три роки слідів пожежі вже взагалі не видно. Ми колись жили в Канберрі, і їздили повз вигорілого у пожежі лісу – швидкість регенерації його дивувала, практично на очах з'являлися нові зелені гілки.

Лісові пожежі в Австралії, фото з відкритих джерел

Разом з тим у цьому році сезон пожеж проходить значно важче, ніж зазвичай. По-перше, він почався в середині весни, на два місяці раніше норми – ліси зайнялися ще в жовтні. По-друге, він проходить на тлі того, що серйозних пожеж навколо Сіднея не було вже років шість або сім. Причиною тому – висока ефективність превентивної боротьби з пожежною небезпекою, а також те, що в 2012-2016 роки опадів було більше норми, в 2017 році – практично в нормі і тільки останні два роки штат Новий Південний Уельс сильно недобирає опадів. В результаті в лісі накопичилося аномально висока кількість сухих гілок і листя, що призвело до збільшення площ і інтенсивності пожеж, переплетених на довгий період посухи. По-третє, сказати, що погодні умови цього року сприяють пожежам – це не сказати нічого. Засуха (за півтора місяці до Нового Року випало всього 1.2 мм опадів при місячній нормі в листопаді-грудні близько 160 мм), майже ураганні вітри (я пишу це, дивлячись на пальми, які гніт постійний вітер у 40 км/год з поривами до 60 км/ч – це щось на зразок звичної погоди останніх кількох місяців), а також аномально високі температури. У Західному Сіднеї кілька днів тому було 49 градусів в тіні. Підвищення температури експоненціально збільшує ризик пожежі – при 20 градусах евкаліпт не виділяє ефірні масла, при 35 градусах евкаліптовий ліс зверху виглядає покритим маревом від щільної ефірно-олійної суміші в повітрі над ним, і цієї суміші досить мінімальної іскри, щоб ліс загорівся.

Ось він і горить. Станом на сьогоднішній день в Австралії (в штатах Новий Південний Уельс, Вікторія і Квінсленд) вигоріла площа перевищила вже 9 млн гектарів. Це – територія, рівна Київській, Житомирській, Рівненській і Волинській областях, разом узятим. Типова лісова пожежа виглядає як фронт вогню від декількох сотень метрів до кілометра по фронту, який має температуру на поверхні горіння близько 300-400 градусів (в епіцентрі може досягати 1100 градусів, тобто температури, при якій розм'якшується сталь) і рухається зі швидкістю пішохода, близько 5 км/год. Зараз навколо Сіднея і на кордоні штатів Новий Південний Уельс і Вікторія горять кілька мегапожарів – це фронти шириною або периметром в кілька кілометрів або кілька десятків кілометрів, які через свої розміри починають створювати місцеві погодні аномалії. Найінтенсивніша пожежа на кордоні Нового Південного Уельсу і Вікторії генерувала стовп диму заввишки більше двох кілометрів і була настільки сильною, що призвела до утворення вогняного торнадо, воронки з полум'я і диму діаметром в півтори сотні метрів, яка розігнала повітря у своїй околиці до ураганних швидкостей. Один з пожежників загинув через те, що його джип знесло з дороги цим торнадо і кинуло на дерева на узбіччі з такою силою, що кабіну просто зім'яло.

Пожежники взагалі – це окрема історія. Місцеві пожежники діляться на професійні, що працюють у містах, та волонтерські пожежні бригади в сільській місцевості. При цьому, за зрозумілих причин, нестачі у волонтерах немає. За законом за волонтерами-пожежниками, які пішли боротися з вогнем, зберігається робоче місце, але багато з них – власники своїх маленьких бізнесів в селах та селищах і тому самі собі платять зарплату. Якщо в попередні роки пожежники, як правило, відволікалися на гасіння на кілька тижнів на рік, коли пік сезону пожеж припадав на їх місцевість, то через тривалі і масштабні пожежі цього року вони практично нон-стоп знаходяться на фронті боротьби з вогнем з жовтня. Вся система виявилася не дуже готовою до цього, тому що люди, природно, втрачають доходи і багато з них скаржаться, що їм просто не немає на що жити. Питання компенсації пожежникам (чи то шляхом податкових послаблень, то шляхом прямих монетарних виплат) зараз дуже активно обговорюється.

З погляду містянина, пожежі приносять незручність тільки катастрофічно зниженою якістю повітря. Як я вже писав, постійно пахне гаром, повітря – сизого кольору, через яке ледь-ледь пробивається сонце, а попіл від пожеж засипає всі горизонтальні поверхні. Бігати по вулиці неможливо, займатися будь-якою фізкультурою – теж. Поза тим будь-яких змін у повсякденному житті обивателя не відбувається. Хочеться, звичайно, написати щось у традиціях листів з Радянської Армії коханим дівчатам (в стилі "люба, вибач за почерк, пишу тобі на чоботі тільки що загиблого товариша"), але це буде сильним перебільшенням. Пожежі – це перші шпальти новин місцевих газет і ТБ, це – головна тема small talk в перукарнях і магазинах, але реального впливу на життя переважної більшості австралійських громадян вони не роблять.

До Європи все, що відбувається тут має безпосереднє відношення. Ви пам'ятаєте пожежі в Іспанії та Португалії в 2017-2018 роках, коли згоріло кілька селищ і загинуло кілька десятків людей? Справа в тому, що вони загинули через те, що європейські пожежники виявилися повністю не готовими до того, щоб гасити евкаліптові ліси. На початку десятих років папероробна промисловість Європи почала активно висаджувати евкаліпти на півдні Європи. Справа в тому, що типова сосна доростає до товарного стану для переробки її на пульпу для виробництва паперу приблизно на дванадцятий рік. Евкаліпт же доростає до товарного стану на п'ятий. Тому там, де клімат схожий на австралійський (на Піренеях) почали активно висаджувати евкаліпти для їх переробки на папір. Проблема була в тому, що дерева і арбористов імпортували, а пожежників - ні. Тому перша ж пожежа в Португалії виявила, що і фронт вогню в евкаліптовому лісі поширюється набагато швидше, ніж у змішаному або хвойному, і що температура горіння значно вище (і в результаті потрібні термозахисні костюми більш високої марки, інакше пожежник просто не може підійти на необхідну відстань), але найголовніше - що звичні просіки не рятують, так як гарячий евкаліпт стріляє палаючими вугіллями на всі боки, воно може летіти на відстань до 400 метрів. При інтенсивній пожежі буває просто дощ із вогню з неба, що і призвело до того, що кілька селищ у Португалії просто згоріли дотла.

Сергій Будкін

 

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.Loading...