Найбільш кровопролитні війни останнього десятиліття, що змінили світ

Sasapost
Sasapost

Єгипетська політична онлайн-газета. Позиціонує себе як незалежне видання

Збройний конфлікт на Донбасі, селище Широкіно, Фото - unian.net

Чотири масштабні військові конфлікти потрясли світ і назавжди змінили вигляд багатьох міст, залишивши за собою випалену землю і гори трупів. Голод, хвороби та відсутність інфраструктури для нормального існування змусили людей ставати мігрантами та біженцями. Все це може у найближче десятиліття змінити світ.

Про це пише Sasapost.

Нижче наведені лише деякі військові події, що відбулися в світі за останні роки, які допоможуть зрозуміти сучасну реальність.

1. Війна в Сирії. Чи дійсно Башар Асад переміг?

Збройний конфлікт у Сирії триває вже більше восьми років, ставши головною трагедією XXI століття. Чинний президент країни Башар Асад виграв війну, але після перемоги він став президентом руїн. Більше половини сирійців втекли від війни в інші країни, а самому Асаду знадобиться кілька десятиліть, щоб відновити те, що було зруйновано війною. За даними ООН, число сирійців, які залишили країну за час конфлікту перевищила п'ять мільйонів осіб, ще шість мільйонів осіб стали біженцями, не покидаючи меж Сирії, а загиблих налічується близько півмільйона людей. Ось вона - сирійська війна.

Війна в Сирії Фото з відкритих джерел

В Сирії давно припинилися збройні сутички, які інформаційні агентства протягом восьми років називали "сирійською кризою". Нагадаємо, що все почалося з антиурядових виступів на тлі "арабської весни" в березні 2011 року, а закінчилося широкомасштабної війною. Революція в Сирії, яка почалася так само мирно, як революції в Єгипті і Тунісі, поступово перетворилася в збройний заколот. На початку режим Асада намагався придушити антиурядові протести, переслідуючи організаторів, які піддавалися жорстоким тортурам у в'язницях. Зазначимо, що сірійська влада заарештувала понад 75 тисяч протестувальників, назвавши їх екстремістами.

Конфлікт в Сирії спалахнув із новою силою, коли сирійська влада випустила з в'язниць тисячі джихадистів. Пізніше більшість звільнених бойовиків приєдналися до терористичних угрупованнь "Джебхат ан-Нусра" та ІДІЛ. Ось тоді перед світом постав вибір: режим Асада або войовничі ісламісти.

На другий рік "сирійський криза" перетворився в громадянську війну. Колишній посол Франції в Дамаску Мішель Дюкло у книзі "Довга сирійська ніч" порівняв нинішній конфлікт в Сирії з громадянською війною в Іспанії у 30-ті роки минулого століття. За його словами, картина португальського художника Васко Гаргало "Алеппоніка", що зображає місто Алеппо після бомбардування російськими літаками, мало чим відрізняється від картини Пабло Пікассо "Герніка", написаної в травні 1937 року, на якій зображене бомбардування іспанського міста Герніка нацистськими літаками.

Сирійський режим уклав союз з Іраном і Росією, в рамках якого режим Асада отримував необхідну економічну допомогу для протистояння санкціям і війні. Тегеран і Москва також надавали Дамаску військову допомогу: зброю, військових радників, іноземні збройні формування на чолі з ліванською "Хезболлою" і в разі потреби – пряме військове втручання. У 2015 році Росія надала сирійському режиму військові літаки, а натомість стала господинею сирійських земель.

Тим часом Катар, Саудівська Аравія і Туреччина підтримували опозиційні сили у Сирії. На початку опозиційні угруповання були роз'єднані через ідеологічні розбіжності, поки збройне формування ІДІЛ не взяло гору над помірною та світською опозицією.

На початку США ратували за нейтралітет і невтручання у сирійський конфлікт, за винятком боротьби з терористичними організаціями. Однак американці неодноразово завдавали удари по сирійських військових об'єктах у відповідь на застосування хімічної зброї проти мирних жителів у захоплених опозицією містах. У вересні 2018 року американські літаки F-15 завдали авіаудару по Дейр-ез-Зору із застосуванням фосфорних запалювальних боєприпасів. Про це повідомив аналітичний центр "Катехон", що належить російському мільярдерові Костянтину Малофєєву.

В останні роки Сирія стала ареною для з'ясування стосунків між світовими і регіональними державами. За словами Мішеля Дюкло, в сирійському конфлікті беруть участь Іран, Ізраїль, Росія, США і Туреччина, а також різні терористичні організації. У 2018 році було оголошено, що війна в Сирії завершилася перемогою Башара Асада, але у країні дотепер відбуваються невеликі військові зіткнення.

В липні 2019 року в американському журналі Foreign Policy з'явилася велика стаття під заголовком "Башар Асад нічого не виграв". На думку автора, Асад – головний програвший у сирійській війні, так як країна перебуває у руїнах, а на її відновлення знадобляться десятиліття. Крім того, Асад втратив контроль навіть над територіями, які раніше перебували під контролем сирійського режиму, так як автор вважає, що тепер вони управляються Москвою.

2. Війна в Ємені. Смерть, голод і холера

В 2018 році інформаційне агентство Defense One опублікувало статтю Бена Уотсона "Тисяча днів єменської війни", в якій говориться, що щасливий Ємен став однією з найнебезпечних країн у світі. Автор статті навів думки експертів, журналістів та інших людей, хто уважно стежив за тим, як в Ємені розгортається найбільша гуманітарна катастрофа на планеті.

Війна у Ємені, Фото з відкритих джерел

В останні кілька років ви, можливо, натикалися на такі заголовки, як "Епідемія холери захоплює Ємен", "Більше мільйона єменців страждають від холери", "Голод вбиває єменців", "Діти Ємену вмирають від голоду" і так далі. Холера, голод і смерть – страшні трагедії, які відбулися в щасливому Ємені з того часу, як Саудівська Аравія оголосила війну хуситам в березні 2015 року.

Саудівська Аравія та її союзники, разом з США та Великобританією почали військову операцію проти хуситів в Ємені під назвою "Рішучий шторм". Міжнародна коаліція під чолі з Саудівської Аравії хотіла очистити Ємен від бойовиків-хуситів, що становлять загрозу для безпеки королівства і сусідніх країн, тому відправила в єменські порти більше 12 військових кораблів. До речі, військово-морська блокада Ємену тривала кілька тижнів, у протягом яких об'єднані сили Саудівської Аравії і ОАЕ повільно просувалися до міста Аден.

Конфлікт в Ємені спалахнув з новою силою, коли міжнародна коаліція на чолі із Саудівською Аравією завдала авіаударів по позиціях хуситів на заході країни. Згідно статті "Тисяча днів єменської війни", збройний конфлікт в Ємені призвів до посилення "Аль-Каїди", тому що міжнародна коаліція використовувала бойовиків організації в боротьбі проти хуситів.

Саудівська Аравія завдавала удари з метою перерізати головну лінію постачання єменців, хоча вона не була в списку військових цілей. У статті наголошується, що третина авіаударів була завдана по невійськових об'єктах: продовольчих сховищах, станціях водопостачання та електропостачання, ринках, лікарнях та медичних центрах. Мета полягала в тому, щоб знищити інфраструктуру єменської держави, що в результаті призвело до голоду та епідемій.

Варто відзначити, що з березня 2018 року йдуть розмови про мирне врегулювання, яке задовольнить як хуситів, так і Саудівську Аравію, і призведе до закінчення війни в Ємені. У серпні 2019 року США закликали сторони конфлікту в Ємені відновити перемир'я і взяти участь в переговорах з врегулювання кризи. Але в вересні 2019 року хусити завдали удару по об'єктах саудівської нафтової компанії Aramco, після чого вони заявили про готовність припинити атаки на об'єкти Саудівської Аравії за умови, що королівство відповість тим же, так як ніхто не зацікавлений у продовження війни.

Нещодавно Саудівська Аравія погодилася на часткове припинення вогню в Ємені, а хусити закликали міжнародну коаліцію звільнити полонених і ув'язнених, що є наріжним каменем переговорів між сторонами конфлікту в Ємені. Чи можна вже говорити про швидке закінчення війни в Ємені?

3. Війна в Україні. Війни після "холодної війни"

Збройний конфлікт в Україні триває вже більше п'яти років, розпочавшись з антиукраїнських виступів на Донбасі на сході України. Зазначимо, що він став найкривавішим конфліктом в Європі в XXI столітті. За неофіційними даними, конфлікт в Україні забрав понад 13 тисяч життів, а два мільйони людей були змушені покинути свої домівки.

Москва всіма силами прагнула повернути ситуацію в мирне русло, але в лютому 2014 року протестувальники повалили проросійського президента України Віктора Януковича, який користувався підтримкою Кремля. У відповідь Росія захопила український Крим, спішно провівши референдум. У березні 2014 року Росія офіційно оголосила про приєднання Криму, що викликало осуд з боку світової громадськості.

Конфлікт на Донбасі

фото з відкритих джерел

За місяць після того, як Україна втратила Крим, на сході країни спалахнув збройний конфлікт. До речі, так звані "сепаратисти" отримували допомогу, зброю і боєприпаси безпосередньо з Москви. Вони намагалися захопити Донбас, але українські війська цього разу дали їм відсіч.

До серпня 2014 року українська армія повернула більшість районів, які раніше перебували під контролем "сепаратистів". Треба було пряме втручання російських військ, які прагнули запобігти поразки [сепаратистів]. Це стало початком російсько-української війни. В лютому 2015 року Франція і Німеччина виступили посередниками в справі врегулювання конфлікту між Росією та Україною. Вони наполягали на введенні режиму припинення вогню, виведенні важких озброєнь обома сторонами конфлікту, обміні полоненими та проведенні місцевих виборів для нормалізації ситуації в регіоні.

І хоча переговори допомогли відкрити постійний канал зв'язку між конфліктуючими сторонами, вони не змогли покласти край перекиданню важких озброєнь або ввести режим безстрокового припинення вогню. П'ять років війни запустили процес становлення української національної ідентичності та посилили бажання українців остаточно приєднатися до Європи. Зі свого боку, Росія прагнула зберегти Україну як союзну державу через політичний контроль навіть після того, як вона отримала незалежність від Радянського Союзу в 1991 році. Тим не менш, збройний конфлікт на Донбасі зрештою підірвав всі починання Кремля.

У грудні 2019 року президент Франції Еммануель Макрон провів паризький саміт, метою якого було остаточно врегулювати російсько-українську кризу. Сторони конфлікту, президент України Володимир Зеленський і його російський колега Володимир Путін домовилися про розведення сил на всій лінії зіткнення. Чи допоможуть нові домовленості принести мир на схід України?

4. Війна ІДІЛ. Зліт і падіння терористичної організації

У 2011 році, коли тільки зароджувалися революції "арабської весни", світ вперше почув про "Ісламську державу Іраку і Леванту" (ІДІЛ). На початку 2013 року ІДІЛ тільки починала наступ на Мосул в Іраку, а після - вже взяла під свій контроль весь правий берег річки Тигр. У червні 2014 року в мечеті ан-Нурі у Мосулі лідер організації Абу Бакр аль-Багдаді оголосив про створення "халіфату", чиї кордони будуть простягатися від Алеппо в Сирії до іракської провінції Діяла.

Терористи ІДІЛ, фото з відкритих джерел

На початку ІДІЛ взяла під контроль Фаллуджу в Іраку і Ракку в Сирії. Тисячі єзидів були вбиті в Синджарі, більше 7 тисяч жінок і дівчат були відправлені в сексуальне рабство, а всі іноземні заручники були обезголовлені. У 2015 році багато збройних угрупованнь в різних частинах світу присягнули на вірність ІДІЛ. Таким чином, прихильники терористичної організації з'явилися в Лівії, де вони стратили сотні християн. Крім того, ІДІЛ взяло під контроль Пальміру в Сирії та Ер-Рамаді в Іраку.

Починаючи із серпня 2014 року США рамках "війни з тероризмом" почали завдавати авіаудари по позиціях бойовиків у Іраку, а потім переключилися на Сирію. Тільки за 2015 рік американці завдали понад 8 тисяч авіаударів, які призвели до тяжких втрат у бойовиків.

Тим часом діяльність ІДІЛ не обмежувалася кордонами "халіфату", так як бойовики взяли на себе відповідальність за безліч терористичних актів по всьому світу. Терористи ІДІЛ взяли на себе відповідальність за аварію російського лайнера в Єгипті в жовтні 2015 року, яка призвела до загибелі 224 осіб. Також вони взяли на себе відповідальність за серію терактів у Парижі: збройний напад на офіс сатиричної газети Charlie Hebdo та магазин кошерної їжі. У червні 2016 року сталося масове вбивство в нічному клубі в Орландо (штат Флорида). Озброєний чоловік поклявся у вірності ІДІЛ і відкрив вогонь з вогнепальної зброї, що призвело до загибелі 50 осіб.

В 2016 році "халіфат" почав зазнавати поразку за поразкою. Сирійська армія разом із курдськими "Загонами народної самооборони" почала зачищати Кобани, а іракські сили разом із США почали відновлювати контроль над багатьма районами, які раніше перебували під контролем ІДІЛ. Бойовикам довелося відступити із сирійських міст Манбидж і Кобани, розташованих на турецько-сирійському кордоні, а тим часом іракські сили взяли під контроль Фаллуджу. У 2017 році ІДІЛ зазнало кілька поразок, внаслідок яких терористи втратили 95% займаних ними територій в Сирії та Іраку. Найважливіше для бойовиків місто Мосул капітулювало після декількох місяців запеклих боїв, після чого іракська влада оголосила про ліквідацію "халіфату" в Іраку.

В Сирії бойові дії тривали до 23 березня 2019 року. Тоді "Сирійські демократичні сили", що складаються з бійців курдських "Загонів народної самооборони", оголосили про знищення "халіфату" після ліквідації останнього оплоту терористів ІДІЛ у містечку Аль-Багхуз.

В 2017-2018 роках ІДІЛ займався зміцненням своїх позицій, так як сирійська армія за підтримки Росії та Ірану захопила провінцію Дейр-ез-Зор. Так сирійський режим встановив контроль над регіоном Євфрату. У той же час "Сирійські демократичні сили" за підтримки США взяли під свій контроль місто Ракка на півночі Сирії, а у грудні 2018 року бойовики ІДІЛ втратили останній серйозний оплот - місто Хаджин. До речі, на березі Євфрату залишалося ще кілька невеликих населених пунктів під контролем терористичної організації, включаючи Аль-Багхуз.

Слід нагадати, що лідер організації ІДІЛ Абу Бакр аль-Багдаді був убитий під час операції американського спецназу на північному сході Сирії, яка була проведена 26 жовтня 2019 року. Чи означає це кінець десятирічної епохи ісламського "халіфату"?

За матеріалами ІноЗМІ.

 

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...