Світовій організації торгівлі - 25 років: Криза під егідою США

Deutsche Welle
Deutsche Welle

Німецька міжнародна громадська телерадіокомпанія

Штаб-квартира СОТ Фото - frontnews.eu

У свій ювілей Всесвітня торгова організація зіткнулася c найсерйознішою кризою за всю свою історію. Навіть президент США Дональд Трамп звинуватив організацію в лобіюванні інтересів однієї із сторін під час міжнародних торгових спорів і пригрозив, що США вийде з СОТ.

Про це пише Deutsche Welle.

США протягом двох років блокують процедуру призначення суддів у постійний апеляційний орган організації - Арбітражний суд СОТ. 10 грудня закінчився мандат двох із трьох членів цієї групи. Робота суду фактично заблокована. Як це сталося і до чого призведе?

Трамп незадоволений СОТ. Чому?

Рік тому, в січні 2019 року Вашингтон відкинув пропозицію СОТ як можна швидше почати процес вибору засідателів у її апеляційний орган. До складу Арбітражного суду СОТ входять три засідателя, проте у двох з них у грудні 2019 року закінчився другий - і останній термін повноважень.

Раніше Трамп неодноразово нападав з критикою на штаб-квратиру СОТ, що базується в Женеві і навіть пригрозив, що США можуть вийти з неї. Глава Білого дому звинувачував організацію в тому, що у торгових суперечках вона часто діє в чиїх-небудь інтересах, наприклад Китаю або інших суперників США.

Розбіжності між Вашингтоном і СОТ існують вже давно. США, серед іншого, критикують Арбітражний суд організації за те, що він перевищує свої повноваження. У Вашингтоні, зокрема, вказують на те, що судді розширили торгове право без узгодження з країнами - членами СОТ. За словами Трампа, США програли майже всі спірні справи, які розглядала ця судова інстанція. 

Трамп робить упор на те, що відповідно до американської конституції жодний міжнародний суд не може замінити американський. У Вашингтоні вважають, що судді Арбітражного суду СОТ отримують занадто високу зарплату, а судові процеси тривають занадто довго. США погрожують заблокувати ухвалення бюджету торгової організації на наступний рік, проте підтримують компромісне рішення, в якому передбачено скорочення фінансування апеляційного органу СОТ.

Для чого потрібен постійний апеляційний орган СОТ?

Постійний апеляційний орган СОТ часто називають вищим судом, який розглядає справи, які стосуються міжнародної торгівлі. Кожен член СОТ може звернутися до цього суду, якщо вважає, що його права та інтереси ущемлені. Таким чином, навіть економічно слабкі країни мають шанс відстояти свої права у торговельних суперечках із сильними економічними державами.

Яку альтернативу пропонують США?

Президент США Дональд Трамп дотримується думки, що національним інтересам США більше відповідає укладення двосторонніх торговельних угод, а не правила та умови СОТ, вважають деякі економісти. За словами Мартіна Брамля (Martin Braml), експерта мюнхенського Інституту економічних досліджень ifo, "США більше зацікавлені в боротьбі за владу, ніж у тому, щоб слідувати міжнародним правилам".

Що означає блокада Арбітражного суду СОТ

Зараз важко сказати, як довго триватиме цей конфлікт між США і СОТ, говорить Брамль. За його словами, "постійний апеляційний орган може бути заблокованим протягом декількох місяців". Поточні справи нинішні судді можуть довести до кінця, але через вимушену паузу кількість нерозглянутих справ може збільшитися.

Крім того, в цій ситуації країни можуть почати ігнорувати правила СОТ, знаючи, що їм не загрожує штраф або інше покарання. Наслідком цього може стати тенденція до протекціонізму. Незважаючи на кризу навколо Арбітражного суду, країни-члени СОТ як і раніше будуть мати можливість звертатися зі скаргами до суду. Але країни, які незадоволені винесеними рішеннями, можуть затягувати термін їх вступу в силу, подаючи скарги в фактично недієздатний апеляційний орган СОТ.

Ніколас Мартін, Наталя Позднякова

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...