live

Майбутнє тут: Топ-6 технологій десятиліття, без яких ми уже не зможемо

Топ-новина
Топ-новина
Найсучасніший високотехнологічний робот Софія Фото з відкритих джерел

З року в рік, цікавлячись та користуючись здобутками інженерів, розробників та програмістів, ми майже не помічаємо як швидко змінюється світ навколо. Але порівнюючи те, які гаджети ми мали у 2009 і що маємо зараз – бачимо шокуючу різницю. Отож, ми вирішили повернутися на десятиліття назад і пригадати, що тоді знав світ і порівняти з тим, що він знає зараз

Космос стає ближчим

Дослідження космосу не стоїть на місці. Цього року, приміром, Нобелівську премію з фізики присудили Джеймсу Піблзу за дослідження з фізичної космології та Мішелю Мейору і Дідьє Кело за відкриття екзопланети, яка обертається навколо зірки сонячного типу. Правда, Мейор та Кело відкрили перші екзопланети у 1992 та 1995 роках, а широко відомим це дослідження стало саме зараз. З дослідження астрофізиків випливає, що у Всесвіті лише 4% матерії, яку ми можемо осягнути оком, все інше надійно приховане і, скоріш за все, ми не побачимо цього ніколи. 

Чорна діра на відстані 500 квінтильйонів кілометрів від Землі. Фото: Твіттер

Ще одне неймовірне зрушення в астрономії належить вченим, котрі зробили перше фото чорної діри за допомогою восьми радіотелескопів. Знімали діру в центрі галактики Messier 87, у сузір'ї Діви з трьох континентів світу. Чорну діру вдалося зафіксувати на відстані 55 мільйонів світлових років від Землі. Вона – одна з найважчих серед відомих науці, вона важить у 6,5 мільярдів разів більше за Сонце і має діаметр 40 мільярдів кілометрів.

3D-друк: від канцелярії до мостів і будинків

Саме протягом десятиліття, що минає, набув поширення революційний 3D-друк, котрий, до речі, з’явився ще у 1990-х роках. Спершу він був просто смарт-винаходом, футуристичною забавкою людства, що прямує до високого майбутнього. Ця забавка спочатку була просто практичним втіленням неймовірного – виявляється, предмет можна не виплавити з металу або сконструювати з деталей, а надрукувати. Однак пізніше стало ясно – перспективи у винаходу надзвичайні. 

Пальми з сонячними батареями, надруковані на 3D принтері Фото з відкритих джерел

У 2009 році з’явився перший настільний 3D-принтер і їх почали виготовляти у всьому світі. Так, через ріст пропозиції вартість таких приладів різко впала і тепер його може собі дозволити представник середнього класу, заплативши до $2000. А вже цьогоріч за допомогою 3D-друку було створено першу повноцінну тверду річ – човен довжиною 7 метрів і вагою 2,2 тонни. Також у Китаї нещодавно створили 500-метрову стіну для захисту від повеней, котра вміє поглинати енергію хвиль. Деякі її деталі були надрукувані на 3D-принтері.

Після кількох випадків, котрі можна назвати переламними у традиційному будівництві, стає зрозумілим, що 3D-друк поступово наближує людство до повсюдного 3D-будівництва.

Небачені раніше гаджети

Смарт-гаджети. За останнє десятиліття світ почав користуватися надзвичайною кількістю предметів, що втілюють у собі високі технології: смартфони, айпади, смарт-годинники, бездротові навушники, ігрові приставки нового покоління.

Чимало компаній почали розробляти нові гаджети, що спрощують життя людини, оновлюючи свої продукти чи не щороку. Так, приміром, цьогоріч компанія Apple презентувала черговий iPhone – на цей раз одинадцятий з кількома надновими функціями.

Дрон завбільшки з відеокамеру

itc.ua

Дрони. Невеликий літачок, яким керує людина, стоячи на землі, є нічим іншим, як нащадком військових безпілотників. Їх почали конструювати ще під час Другої Світової війни, але лише нині технології дозволили "стиснути" класичний безпілотник до розміру бургера. Тепер ми можемо робити фото та відеозйомку з повітря та доставляти невеликі вантажі за допомогою компактних дронів.

А слідом за розвитком масового виробництва дронів з’явилася і ціла культура, пов’язана з ними. Це – ліга гонок на дронах і тоталізатор, де можна зробити ставку на першість того чи іншого дрона.

Соцмережі: від текстових повідомлень до торгівлі

За останнє десятиліття соціальні мережі, що насправді з’явилися ще у 1995 році, стали шалено популярнішими. Будучи спочатку лише майданчиком для спілкування за допомогою текстових повідомлень, тепер вони об’єднують десяток "гілок" суспільного життя. Загалом це – ціла субкультура: кінотеатр, музичний центр, стрімінговий майданчик, можливість прямого включення, повноцінні випуски новин, лотереї, ігри, торгові мережі. За останнє десятиліття шалено розвинулися мережі Yahoo, Linkedln, Foursquare, Instagram, Vkontakte і звісно Facebook.

Смарт-техніка для дому і голосовий помічник

Розумна побутова техніка вміє все. За останні кілька років популярними стали смарт-пилососи, пристрої для миття підлоги, мультиварки та системи підігріву. Існують комплексні системи для дому, якими можна керувати зі смартфона, а вони все робитимуть самі: готуватимуть, прибиратимуть, наповнять дім свіжими ароматами, ввімкнуть музику, відчинять вам ворота на парковку та двері до квартири.

Система "розумний дім" здатна максимально полегшити життя людини Фото з відкритих джерел

А ще тепер можна розмовляти з голосом неіснуючої людини – голосовим помічником. Його вбудовують у всі смартфони та смарт-пристрої для дому. І якщо спочатку він просто виконував команди, то тепер з ним можна поговорити як зі старим другом – розробники вчать його емпатії та вмінню демонструвати емоції.

Тотальне інтернет-покриття

Стали популярними інтернет-знайомства, виникають мережеві субкультури: різножанрові форуми, дошки оголошень, телеконференції, з’явився інтернет-тролінг, тобто саркастичні жарти, та булінг, тобто цькування. Саме у це десятиліття у медицині виникло нове поняття – "інтернет-залежність", тобто неможливість жити без віртуальної реальності. Люди не можуть перебувати off-line і не здатні знайти у собі сили, аби вийти з інтернету. Станом на 2019 рік інтернет-залежними є 10% користувачів інтернету у світі. 

А тим часом інтернет продовжує крокувати світом. Інтернет-покриття щокілька років оновлюється – від 2G до 6G. Наприклад, у жовтні Китай запустив 5G-зв’язок, покривши ним кілька районів найбільших міст. Одразу після цього китайські розробники оголосили, що вже працюють над мережею 6G. До речі, станом на липень 2019 року князівство Монако площею 2,6 квадратних кілометри стало першої країною, котру повністю покриває мережа 5G.

Правда, тотальне розповсюдження інтернету тягне за собою неабиякі виклики людству, приміром, незахищеність особистих даних та абсолютну відсутність таємниць будь-якого рівня шифрування. До того ж збільшення використання інтернету та різних гаджетів у всіх сферах життя змушує по-новому подивитися на споживання ресурсів, зокрема енергетичних. Loading...
Loading...

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...