Головні виклики та загрози десятиліття: З чим доведеться боротися людству в майбутньому

Топ-новина
Топ-новина
Масштабна лісова пожежа у Каліфорнії Фото з відкритих джерел

Завершується чергове десятиліття і варто підбити підсумки – з якими викликами довелося зіткнутися людству і які проблеми доведеться вирішувати в майбутньому

В останнє десятиліття загострилося безліч проблем, які потребують якнайшвидшого вирішення. Причиною багатьох з них є діяльність людини та розвиток технічного прогресу. Сьогодні вже зрозуміло, що бездіяльність в деяких питаннях може призвести до незворотних наслідків.

Розповідаємо детальніше про найбільші виклики десятиліття та можливі шляхи їх подолання.

Зміни клімату та навколишнього середовища

Вчені довели, що зміна клімату на планеті відбувається шаленими темпами. За рік тане близько 335 млрд тонн льоду, що відповідає підвищенню рівня моря на 1 мм щороку. Зникнення льодовиків призводить до дефіциту води, виникнення ризику стихійних лих - зливових паводків на льодовикових озерах і пов'язаних з цим селевих потоків. Експерти ООН застерігають, що за наступні 30 років через глобальне потепління постраждає 1 млрд жителів нашої планети.

Зміна клімату призводить до масштабних пожеж, повенів, що шкодить екосистемі та призводить до великих збитків як матеріальних, так і природніх - як то зникнення популяцій звірів та птахів.

Шкодить екології і надзвичайно широке використання пластику та інших продуктів хімічної промисловості – забруднення водойм призводить до виникнення епідемій.

Кліматичний марш у Києві. Фото 350.org

В 2019 році питання збереження екосистеми постало особливо гостро. Питанню зміни клімату був присвячений цьогорічний саміт ООН. На засіданні виступила шведська активістка Ґрета Тунберґ, яка вже стала символом світового екологічного руху молоді.

Необхідність зменшувати вплив на екологію та використання енергоресурсів очевидна, проте деякі країни навпаки, не зважаючи на загрози, Індія і Китай нарощують виробничі потужності, що забруднюють довкілля.

Гендерна нерівність та насильство над жінками

За останнє десятиліття загострилася увага до питання прав жінок та гендерної нерівності. Загалом, це стало можливо тому, що жінки втомилися від ролі жертви і все частіше не хочуть терпіти приниження. Жінку як особистість принижують та обмежують майже з народження.

Ілюстративне фото

Фото з відкритих джерел

Так, з дитинства на дівчаток чатує небезпека як від рідних, так і сторонніх осіб - сексуальне насильство. В Нацполіції зазначили, щороку в Україні розслідується близько 400 справ. Проте це загальна цифра, жертвами стають як дівчата так і хлопці, проте дівчат все ж переважна більшість. 70% таких злочинів скоюються рідними, близькими чи знайомими жертви.

Понад 200 млн жінок в 30 країнах постраждали від жіночого обрізання., з них 44 млн - дівчата віком до 15 років.

Насильство супроводжує жінку майже все життя. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, у 2014 році кожна шоста жінка зазнала насильства в сім’ї. 62% убивств жінок у США було вчинено їхніми чоловіками. У Перу 70% усіх зареєстрованих злочинів становить фізичне насильство в сім’ї.

За даними Нацполіції за 2018 рік, в Україні кількість звернень із повідомленнями про домашнє насильство перевищила 115 тис. Фізичного та сексуального насильства в Україні щороку зазнає приблизно 1 мільйон жінок, при цьому звертаються до поліції максимум 10% із них.

В Україні з початку 2019 року домашнє насильство в широкому розумінні як вид правопорушення вважається в Україні кримінальним злочином і в квітні винесли перший вирок за домашнє насильство.

Проте в деяких країнах, таких як Афганістан, Гвінея домашнє насильство лишається нормою життя.

Гендерна нерівність полягає й у ранніх шлюбах. За даними Фонду ООН в області народонаселення (ЮНФПА), щороку майже 14 мільйонів дітей змушені вступати в шлюб; це означає, що кожного дня 37 тисячам дівчаток відмовляють в їх основних правах. Щодня у країнах, що розвиваються, 7,3 мільйона дітей народжуються від матерів, яким 17 років або менше. Одна з трьох жінок піддається гендерно зумовленому насильству, і 200 мільйонів жінок і дівчаток, які живуть сьогодні, піддалися жіночому обрізанню.

Останнім часом розгорнулася боротьба проти гендерної нерівності у вигляді флешмобів, в яких жінки розповідають свої історії. Чоловіки, звичайно, сприйняли це негативно, звинувачуючи у тому що сталося, жінок. А чи не є це класичним проявом гендерної нерівності.

Проте деякі жінки не бояться відстоювати свої права та захищати себе.

Глобальна проблема безпеки

Незважаючи на те, що загроза ядерної війни знизилась, процес розповсюдження ядерної зброї привів до того, що ця загроза виникла в регіонах, які вважалися раніше периферійними. На зміну глобальній загрозі протистояння країн ці процеси відбуваються всередині країни, і тоді на допомогу приходять союзники.

Наразі необхідно забезпечення безпеки в Азії - від Корейського півострова і Східно-і Південно-Китайського морів. Складний комплекс проблем безпеки виник на Близькому і Середньому Сході. Поява ісламістських утворень в Іраку і Сирії, а також спроби їх створення в Західній і Східній Африці (Нігерія, Малі і Сомалі) кидають новий виклик практикам і теоретикам міжнародних відносин і зовнішньої політики.

Бідність, нерівність та обмежений доступ до світових ресурсів

В багатьох країнах та між ними зберігається нерівність. Вона обумовлена рівнем доходів, географічним положенням, статтю, віком, етнічною приналежністю, інвалідністю, сексуальною орієнтацією, класом і релігією. Це позначається на доступі до благ. У деяких регіонах світу цей розрив стає все більш помітним. У той же час з'являються прогалини в охопленні населення такими новими послугами, як Інтернет і мобільні технології.

Нерівність спостерігається і всередині товариств і сімей. До 30 % нерівності в доходах пояснюється нерівністю всередині домогосподарств. Хоча рівень гендерної нерівності знижується - наприклад, розрив в оплаті праці чоловіків і жінок за останні кілька десятиліть скоротився, - жінки як і раніше знаходяться в значно більш уразливому положенні з економічної, правової, політичної та соціальної точок зору.

У 2015 році світові лідери прийняли Порядок денний в галузі сталого розвитку на період до 2030 року, в яку включені 17 цілей з побудови більш мирних, справедливих і стійких товариств.

Гостро постане ситуація і з ресурсами. Приміром, приблизно через 20 років в деяких країнах може виникнути дефіцит прісної води. До середини XXI століття частина населення Землі буде просто гинути від спраги. За підрахунками фахівців, приблизно до 2030 року половина жителів планети буде щодня існувати під загрозою водного дефіциту.

Релігійні війни та етнічні конфлікти

Релігійні війни, міжетнічні конфлікти, озброєний сепаратизм і ірредентизм охоплюють країни і різні регіони. При цьому головним джерелом напруженості стають внутрішньодержавні проблеми. Так, на цьому ґрунті виникають акції протесту та чиняться різноманітні злочини.

Хвороби та епідемії

В минулому десятилітті людство потерпало від різноманітних хвороб та епідемій. Приміром, лихоманка Ебола забрала з життя щонайменше 12 тисяч людей у країнах, які найбільше постраждали від неї.

Вакцина від лихоманки Ебола. Фото: EPA-EFE

З 2016 року в Європі AMR щорічно забирала 25 тисяч життів (з аналогічними показниками для Сполучених Штатів). І сьогодні повідомляється про щорічні втрати в 33 тисячі, що говорить про те, що кількість випадків ускладнень, пов'язаних з AMR, і смертність від AMR ростуть швидше ніж прогнозувалося.

Ще один виклик – залежність від непотрібних антибіотиків. Якщо її не знизити, то до 2050 року щорічна смертність від AMR може досягти десяти мільйонів. На економічному фронті загальні витрати за цей провал (з 2015 по 2050 рік) можуть досягти $100 трильйонів.

Політичні кризи та корупція

За останнє десятиліття в багатьох країнах відбулися мітинги проти існуючого політичного устрою та дій влади. Корупція, яка вразила владу багатьох країн, перешкоджає розвитку та забезпечення гідного життя громадян. Так, тільки в 2019 році мітинги були в Парижі, Індії, Гонконзі.

Ще однією із загроз для стабільності Європи, та й інших країн, є вихід Великої Британії з ЄС. Процес цей триває не один рік, проте наприкінці 2019-го британці наблизились до розірвання союзу. А це однозначно вплине на світовий устрій.

Велика Британія вийде зі складу ЄС в 2020 році

з відкритих джерел

Виклики, які виникли перед людством у минулому десятилітті, потребують консолідованих рішень та спільного бажання розв’язання проблем. А от чи впорається з цим людство?

 

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...