live

Як трудові мігранти можуть врятувати економіку України - приклад Нігерії

Мішин Олександр
Мішин Олександр

Старший аналітик в PRP Ukraine. Раніше працював в МЗС України. Фахівець з вивчення конфліктів в Африці.

pixabay.com

Нігерія є найбільшим на континенті виробником нафти, але двигуном їх економіки є заробітчани, грошові перекази яких становлять 83% федерального бюджету. Чи здатні українські мігранти наповнити український бюджет грішми?

Про це пише Олександр Мішин на своїй сторінці в Facebook.

Сила людей: В Нігерії грошові перекази трудових мігрантів з-за кордону давно перевищили прибутки від нафти. Ідеї для України.

Вже тривалий період часу, коли вивчають питання щодо того, який чинник вирізняє економічну потужність України, на експертних подіях лунає одна і та сама відповідь – це люди. Ані найродючіші у світі чорноземи, ані природні копалини, на які дуже багата Україна, вже не є беззаперечними економічними перевагами нашої держави.

Чому ці природні ресурси дають дедалі менше продуктивності, відповідь треба шукати в недосконалості економічних моделей їхнього використання, низькому показнику доданої вартості під час переробки сировини, високому рівні корупції та надмірній концентрації в руках надзвичайно нечисленних фінансово-промислових груп чи груп інтересів, що вбиває конкуренцію.

Про ці квазімонополії написані стоси статей, і, якими б вони не прикривалися аргументами, вони вже давно не забезпечують українців фінансовим ресурсом, який би їх задовольнив. Так само в Україні давно сконав класичний патерналізм з усіма похідними наслідками. Це все ознаки відкату в досучасну економіку, такий собі феодалізм ХХІ століття, на тлі фактичного усунення (незрозуміло, чи добровільного) держави від відповідальності за майбутнє українства.

Постають умови, що виштовхують значну кількість українських громадян шукати кращої долі за межами коханої Батьківщини за принципом "сам собі країна". Отже, за статистикою МОП, у поточних умовах 3,2 млн українців (18,5% працездатного населення) заробляють собі на життя за кордоном, якщо врахувати тимчасових мігрантів, то буде 9 млн осіб. Ці люди генерують обсяг коштів, що в 2018 році становив майже третину бюджету та в 4,6 раза перевищив обсяг ПІІ (Прямі іноземні інвестиції. - Ред.).

Проте в сучасному світі українці далеко не єдині стикаються з цією проблемою. Можна згадати десятки прикладів держав з подібними економічними моделями, але в цьому випадку на очі потрапив приклад Нігерії. Справа в тому, що це сьогодні найбільша за розміром ВВП економіка Африки – 397 млрд дол. (для порівняння ВВП України – 130,8 млрд дол.).

Також Нігерія є найбільш численною за кількістю населення країна Африки – понад 200 млн осіб. Насамкінець Нігерія є найбільшим на континенті виробником нафти – 2-2,5 млн барелів на добу (6-й показник у світі). Водночас армія нігерійських трудових мігрантів лише за офіційною статистикою становить понад 1,24 млн осіб, і вони заробляють до 24 млрд дол. (6,1% ВВП країни).

Але на скільки в реальності великою є ця цифра? За підрахунками експертів PwC, грошові перекази нігерійських заробітчан - це 83% федерального бюджету, це водинадцятеро більше за обсяг ПІІ та 7,4 раза більше за міжнародну допомогу для розвитку цієї країни.

Починаючи з 2015 року грошові перекази нігерійців перевищують прибутки країни від видобутку нафти! Отже, економічна сила людей у сучасному світі є головним джерелом процвітання економіки країни та підтримання її на плаву, як у випадку Нігерії.

Отже, висновок напрошується дуже простий: якщо країна хоче мати майбутнє, то їй необхідно інвестувати кошти в розвиток своїх людей, а також зберігати постійні зв’язки з ними за будь-яких умов. Обидві складові є дуже важливими, і, роблячи з цього висновок, Україні давно необхідно від акцій "гуманітарної єдності" з діаспорами переходити до створення потужної глобальної економічної мережі.

За зразок можна взяти китайські OCBN — Overseas Chinese business networks, більш відомі як "бамбукова мережа". Хочеться вірити, що від того буде користь як українській державі, так і українцям, де б вони не були по світі.

Олександр МішинLoading...
Loading...

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...