live
Новини » Світ 423 Читать эту новость на русском

Брекзіт або смерть. Як зміниться політика Великої Британії після перемоги консерваторів

EPA-EFE Прем'єр Британії Борис Джонсон з собакою Діланом
загрузка...
загрузка...

На позачергових парламентських Виборах у Великій Британії з істотним відривом перемогла Консервативна партія на чолі з чинним прем'єр-міністром Борисом Джонсоном. Консерватори матимуть монобільшість у парламенті - 363 місця. Для більшості ж необхідно 326 з 650. Лейбористська партія матиме у парламенті 203 голоси, Шотландська національна партія - 48, а Ліберально-демократична партія - лише 11 місць.

Такі результати Консервативної партії є найбільшою їхньою перемогою з часів перемоги Маргарет Тетчер 1987 року. Президент Сполучених Штатів Дональд Трамп уже назвав ці вибори "великою перемогою Бориса". Також він зазначив, що тепер Британія та США зможуть укладати нові великі угоди, які "будуть вигідніші, ніж будь-яка угода, яку можна укласти з ЄС".

Сам же Джонсон заявив, що на його думку, це обернеться історичними виборами, які дають шанс поважати демократичну волю британського народу.

Хто з чим ішов на вибори

Головною обіцянкою консерваторів була ратифікація угоди про вихід з Євросоюзу. Тож Британія формально покине ЄС уже 31 січня 2020 року.

Лейбористи ж натомість обіцяли домовитися з ЄС про нові умови виходу і винести це пізніше на референдум. За новими умовами вони хотіли зберегти тісні зв'язки з ЄС, зокрема, в економіці.

А Ліберал-демократична партія в свою чергу хотіла "припинити цей безлад" та відкликати заяву про вихід з Європейського союзу.

Брекзіт або смерть

Враховуючи безапеляційну перемогу консерваторів, можна сказати, що британці знову підтвердили своє бажання покинути ЄС, проте не все так однозначно.

Політолог-міжнародник Володимир Воля вважає, що хоч перемога торі (так називають представників Консервативної партії, - Ред.) і впевнена, але результати цих виборів не можна вважати аналогом повторного референдуму. 

"Тому що окрім питання брекзіту усі політичні партії використовували ще купу різних те. Тобто можна говорити про те,що перемога консерваторів гарантує реалізацію брекзіту, в ті терміні, які назвав Джонсон. Але тут є сумніви відносно того, чи справді виборці дали йому мандат на реалізацію брекзіту, чи, можливо, якась частина з них голосувала в першу чергу за інші речі", - зазначив політолог.

Зокрема, крім брекзіту партія Джонсона обіцяла британцям збільшити інвестиції в систему охорони здоров'я, в школи та поліцію і знизити податки. А вишенькою на торті консерватори пообіцяли вирішити питання імміграції - зокрема, запровадження нової імміграційної системи. Згідно з нею, кожен потенційний іммігрант повинен набрати певну кількість балів, відповідно до схеми професійної придатності і кваліфікації. За словами міністерки внутрішніх справ Пріті Пател, це дозволить Британії приваблювати найкращих фахівців, яких потребує економіка країни, водночас помітно зменшивши показники звичайної і традиційної імміграції.

Точка неповернення

У будь-якому випадку, перемога консерваторів говорить про те, що брезкіт як подія став реальністю. Тепер тільки лишається чекати, як британська економіка відреагує на ці результати виборів. 

"Ми тепер побачимо, наскільки, дійсно, жахливими є ті соціально-економічні наслідки брекзіт, про які попереджали", - зазначив Воля. 

Адже разом з виходом з ЄС Велика Британія, яка багато століть поспіль була одним з міжнародних фінансових центрів, виходить і з єдиного економічно-торгівельного простору ЄС. Уже на сьогодні багато корпорацій, боючись наслідків, брекзіту, перевели свої центральні офіси "на континент". І зараз, за прогнозами політолога, ці процеси лише пришвидшаться.

"Після того, як Лондон, як фінансовий центр, опиняється поза межами Євросоюзу, питання взагалі про те, наскільки зменшиться статус і вплив Британії в світовій економіці", - додав Володимир Воля.

Відтепер усі акценти в британській політиці зміщуються на внутрішню арену. Варіанта розвитку подій два.

Якщо брекзіт таки не призведе до катастрофічних наслідків в економіці, то приблизно за пів року стане зрозуміло, що процвітання можливе і за межами ЄС.

Але у випадку сильного удару по економіці та соціальній політиці, британці зрозуміють, що самі ж себе обманули.

Крім того, за прогнозами експерта, у найближчі дні можна очікувати масових акцій протесту з вимогою проведення повторного референдуму.

"Хоча я не думаю, що більшість уряду Джонсона підтримає другий референдум, але загострення політичне в Британії не можна виключати", - підкреслив Воля.

Британська Каталонія

Водночас не варто забувати і про шотландське питання. Шотландська націоналістична партія уже заявила, що ініціюватиме референдум, щодо виходу Шотландії зі складу Великобританії. Адже більшість шотландців виступають проти виходу з ЄС.

Не виключено, що ситуація з незалежністю Шотландії розвиватиметься за каталонським сценарієм.

На думку, Володимира Волі, без бою провести референдум Шотландській націоналістичній партії не вдасться. У цьому випадку дуже гостро постане питання спостерігачів. Жодна країна не направить на референдум своїх спостерігачів, якщо на його проведення не буде згоди Лондону.

"Другий важливий аспект - скільки шотландців прийде для того, щоб підтримати незалежність. Якщо буде не дуже висока явка і трохи більше половини з них проголосують "за", то це просто затягування кризи. Якщо буде висока явка і більшість проголосує за незалежність, то тоді питання незалежності Шотландії можна буде вважати однозначно вирішеним", - зазначив політолог.

Катерина Чернявська

Loading...
Loading...

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...