live
Новини » Політика 643 Читать эту новость на русском

"Борг Януковича" досі висить: Лондонський суд знову відклав рішення долі "політичного хабаря"

DW Верховний суд Великобританії відклав рішення щодо "боргу Януковича"

Борг, узятий президентом-втікачем шість років тому, виявляється, виріс до 4,5 мільярдів доларів – чому так?

Кілька днів тому – 9 грудня – Верховний суд Великої Британії розпочав заключний етап розгляду справи щодо чинності "боргу Януковича".

В англійському суді розглянули апеляцію Росії стосовно рішення суду попередньої інстанції про 3 мільярди доларів, які Росія надала Україні у 2013 році. Ці гроші стали відомі як так званий борг Януковича.

Попередньо повідомлялося, що справу розглянуть протягом чотирьох днів і винесуть рішення 12 грудня. Однак сьогодні стало відомо, що Верховний суд Великої Британії відклав винесення рішення на 2020 рік.

Далі розповідаємо про хроніку розгляду справи щодо українського "боргу" та ситуацію, що склалася з цього приводу.

У чому суть справи

20 грудня 2013 року Росія викупила облігації українського уряду на суму 3 мільярди доларів. Таким чином український уряд на чолі з Миколою Азаровим отримав російський кредит. Гроші були передані після домовленості між тодішнім президентом України Віктором Януковичем та російським лідером Володимиром Путіним.

У 2015 році РФ почала вимагати отримати кошти назад, але Україна відмовилася їх повертати. Український уряд пропонував Росії реструктуризацію боргу, проте в РФ не пристали на цю ідею. Тоді Україна заявила, що не визнає заборгованість офіційною, назвавши її "боргом Януковича".

З цього розпочалися судові спори щодо "боргу Януковича" - Росія вимагає гроші назад, Україна відмовляється його визнавати.

У лютому 2016 року Міністерство фінансів РФ подало позов про стягнення заборгованості з України. Розглянувши позов, британський суд першої інстанції постановив, що політична складова надання Україні коштів (тобто визначення переданих Росією коштів як політичного хабаря) не може впливати на виплату боргу Росії, а значить, борг має бути сплачений Україною. Наприкінці 2017 року українська сторона подала апеляцію на це рішення.

У вересні 2018 року Апеляційний суд Великої Британії вирішив, що суддя першої інстанції помилково не зважав на позицію Києва про вірогідність видачі Україні трьох мільярдів як політичного задуму Москви, а самі кошти мають бути розглянуті як політичний хабар. Це рішення означало, що на той час Росія не могла стягнути з України борг.

Слідом за цим у листопаді того ж року юридична компанія The Law Debenture Trust, яка представляє інтереси Росії у цій судовій суперечці, подала апеляцію на рішення Верховного суду Англії.

Власне кажучи, 12 грудня англійський суд мав нарешті поставити крапку у слуханнях спору між Україною та компанією The Law Debenture Trust Corporation PLC (Law Debenture), яка по суті є англійським трастом, підконтрольним Росії. Траст від імені Росії вимагає від України не лише повернути "борг Януковича" на $3 млрд, а й віддати відсотки по ньому, що нараховувалися протягом цих шести років (станом на 2019 рік відсотки склали 1,5 мільярда доларів).

Справа у тім, що вказана англійська компанія (від імені Росії) подала апеляцію, у якій оскаржує рішення суду попередньої інстанції. Те рішення стосувалося присутності політичного мотиву під час видачі Україні у 2013 році трьох мільярдів доларів. Якраз через це суд і відправив справу про "борг Януковича" на повторне слухання – аби врахувати політичні нюанси та не спотворити суть справи. У свою чергу Україна подала зустрічний позов і оскаржує три тези з рішення суду.

Отож, 9 грудня суд почав слухати позиції сторін.

12 грудня Верховний суд Великої Британії завершив слухання остаточної апеляційної скарги щодо заяви Росії про винесення рішення проти України у судовій справі щодо єврооблігацій на 3 млрд доларів. Україна очікувала рішення, але судді повідомили, що його винесення відкладається на наступний рік.

Навіщо Росія дала 3 мільярди

У грудні 2013 року в Україні гостро стояло питання європейської інтеграції. Саме тоді ніби в обмін на відмову від євроінтеграції Росія підкупила владну верхівку України грошима. Російська сторона пообіцяла виплатити українському урядові позику на суму $15 млрд, але не всю одразу, а розділену на кілька переказів.

Уряд Миколи Азарова розмістив дворічні єврооблігації на $3 млрд через траст Law Debenture, 100% яких одразу викупив російський Фонд національного добробуту.

Отож, 3 мільярди, з приводу яких тривають судові слухання, це – перший російський "транш". Широкій громадськості його подали як залучення коштів на ринку капіталу. За кілька тижнів розпочалася Революція Гідності, а далі відбулася анексія Криму Росією і, звісно, жодних коштів Україна більше не отримувала. Нове керівництво України назвало домовленість Янукович-Путін хабарем, Росію-кредитора – агресором, а борг – грошима, отриманими на дискримінуючих умовах під політичним тиском.

Позиції сторін

Адвокати України, що представляють інтереси нашої держави в англійському суді, сформували чотири лінії захисту. Власне, вони намагаються довести суддям недійсність російсько-української угоди 2013 року та у жодному разі не повертати борг, взятий владою Януковича.

Основна лінія української позиції – випуск євробондів на $3 млрд суперечив тодішньому Закону України про державний бюджет. Також Україна апелює до того, що міністр фінансів, який ставив свій підпис під угодою, не мав на це необхідних повноважень та погодження Кабінету міністрів України. А безпосередньо угода укладалася під тиском Росії.

У свою чергу російська сторона вважає спір комерційним і стверджує, що Україна зобов’язана повернути назад позичені шість років тому гроші, не ставлячи під сумнів факту їхнього отримання та не обговорюючи підстави виникнення боргу.
До того ж, Росія апелює нормами англійського права, яким і регулюється угода про бонди. Відповідно до них, повноваження суверенного уряду іноземної держави є необмеженими, а тому будь-яка його дія схвалюється, навіть вчинена за межами формальних повноважень.

****************

Найцікавіше те, що англійський суд взявся встановлювати справедливість у спорах між Україною і Росією через те, що "борг Януковича" був оформлений облігаціями, випущеними за англійським правом. Справа у тім, що Верховний суд Великої Британії розглядає лише справи, які мають конституційне значення для Великої Британії.

Тому зараз суд не стільки судитиме спір між двома державами, скільки визначатиме роль англійських судів у справі.

Loading...
Loading...

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...