live

Сайт "Миротворець": Працювати не можна закрити

Інформації про зникнення сайту "Миротворець" з публічного доступу розцінювали як результат паризьких "домовленостей"

з відкритих джерел Сайт "Миротворець"

Центр “Миротворець” - неурядова організація, що займається дослідженням ознак злочинів проти основ національної безпеки України.

За майже 6 років роботи центру, було зібрано інформацію про більш ніж 190 000 осіб, серед яких громадяни не тільки Росії чи представники незаконних збройних формувань, а й інших країн. Присутні в базі й українці.

Розповідаємо детальніше про причини зупинки серверів центру "Миротворець" та його діяльність.

"Миротворець" припинив роботу?

Напередодні на сайті центру "Миротворець" з’явилась інформація про вимушену зупинку серверів центру. "10.12.2019 року о 18:00 на радість потворам..., а також на вимогу деяких об’єктивних обставин ми повністю зупиняємо сервери Миротворця, а саме: сайт myrotvorets.center та всі його дзеркала", - йдеться у повідомленні центру.

Також зазначалося, що відомості про об’єкти дослідження центру у розділі "Чистилище" будуть тимчасово доступні лише для окремих категорій користувачів на визначеному закритому ресурсі. Водночас інші проєкти центру будуть працювати у відкритому доступі.

У центрі повідомили, що вимушена зупинка триватиме близько двох годин. Сайт відновив роботу через три години, про що повідомили в телеграм-каналі центру. "Переобладналися, перезавантажилися. Всі вузли і механізми системи працюють у штатному режимі. Всім успішного польоту", - йдеться у повідомленні центру.


Станом на сьогодні сайт "Миротворець працює в звичному режимі.

Чому тимчасово зупинили сервери центру

Ексзаступник міністра з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб Георгій Тука розповів, що вимушена зупинка роботи сайту сталася через проблеми з фінансуванням. За його словами, "ніякого відношення до тимчасового припинення роботи ресурсу влада не має".

"Проблеми в роботі ресурсу пов‘язані з проблемами в фінансуванні. Всі ці роки діяльність ресурсу фінансувалась виключно благодійниками, а не державою, приватними підприємцями, а не урядовцями. Це дозволяло вести незалежну роботу, спрямовану на підвищення рівня безпеки нашої Батьківщини, а не на підтримку тієї чи іншої політичної сили. Останнім часом склалась ситуація, яка ускладнила роботу ресурсу: частина донорів почала наполегливо рекомендувати організаторам ресурсу узгоджувати свою діяльність з однією з політичних сил", - написав Тука у Facebook.

Він зазначив, що наведені пропозиції "не відповідають принципам діяльності волонтерського проекту "Миротворець” і не можуть бути прийнятними".

Тука також висловив переконання, що припинити роботу проєкту не здатні лідери країн-учасниць зустрічі в "нормандському форматі".

Проте деякі користувачі мережі Facebook не повірили словам ексчиновника і припустили, що робота сайту була припинена через наказ міністра внутрішніх справ Арсена Авакова та на вимогу Росії.

Адже до роботи сайту висловлювали претензії як російські, так і українські політики.

Чим знаменитий сайт "Миротворець"

Центр "Миротворець" було створено у березні 2014 року. Позиціонує себе як неурядова організація, що займається дослідженням ознак злочинів проти основ національної безпеки України, миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку.

З початку діяльності центру ширилась інформація про те, що фактичними кураторами центру є нинішній заступник міністра внутрішніх справ Антон Геращенко та ексзаступник міністра з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб Георгій Тука. У жовтні цього року Володимир Зеленський заявив, що Геращенко не має відношення до цього центру.

Офіційну керівником центру "Миротворець" значиться Роман Зайцев, колишній співробітник територіального управління СБУ в Луганській області.

Станом на жовтень 2019 року на сайті міститься інформація про більш ніж 190 000 осіб, які вчинили злочини проти громадян України, представників незаконних збройних формувань, тих, хто незаконно перетнув кордон України, антиукраїнських пропагандистів.

В організації зазначають, що інформація з сайту "Миротворець" використовується в судах України на всіх стадіях судового провадження.

Проте з роботою центру не все так однозначно – з початку його діяльності політики неодноразово висловлювали вимоги щодо закриття сайту. Приміром, у 2016 році з такою вимогою виступила тодішня уповноважена Верховної Ради з прав людини Валерія Лутковська. Підставою називали – незаконний збір та розповсюдження персональних даних громадян.

Про те, що публікація персональних даних громадян може загрожувати їх здоров’ю та життю, переконані і в ООН. Заступник голови моніторингової місії ООН з прав людини в Україні Бенджамін Моро закликав парламент ініціювати закриття сайту. Моро підкреслив, що публікація на сайті "Миротворець" такої інформації, як, наприклад, домашня адреса, наражає людей на небезпеку нападу. В якості прикладу він навів вбивство Романа Джумаєва 16 вересня в Маріуполі.

За словами Моро, вбивство стало можливим тому, що контакти цієї особи були опубліковані на сайті. "Розслідування цієї справи було відкрито, але ніякого прогресу досі немає. На жаль, контактні дані багатьох журналістів все ще залишаються на цьому сайті, що наражає їх на небезпеку. Так що ми знову закликаємо членів парламенту ініціювати закриття цього сайту і довести це розслідування до завершення", - сказав він.

Щодо необхідності дати правову оцінку діяльності сайту заявив і народний депутат Україні від "Опозиційної платформи – За життя", голова комітету Верховної Ради з питань свободи слова Нестор Шуфрич. Він звернувся до голови Служби безпеки України Івана Баканова з відповідною заявою.

Народний депутат зазначив, що на інформаційному ресурсі "Миротворець" містяться дані про політичних діячів, народних депутатів України, журналістів. Однак, відповідно до Закону України "Про захист персональних даних" обробка персональних даних фізичної особи без її згоди не дозволяється.

Кого внесли в список "Миротворця"

В інформаційному ресурсі містяться дані не тільки про військових, чи тих, хто чинив злочини проти українців. На сайті є інформація і про громадян України, яким приписують зраду інтересів країни, пропагандиські висловлювання чи діяльність проти України. Також занесені в базу і представники європейських країн.

Так у 2018 році до бази потрапила уже екснародна депутатка Надія Савченко. Їй приписують зраду інтересів країни.

У 2019 році списки "Миротворця" поповнили Михайло Саакашвілі - через прорив кордону, Олена Зеленська – нібито як " інформатор представників НЗФ". Проте пізніше інформацію про нинішню першу леді країни видалили.

Оприлюднили дані і про співака Олега Винника за "участь у російській пропагандистській антиукраїнській акції "ВсемМир", спрямованій на перекладання відповідальності за розв’язання Росією (країною-агресором) війни в Україні".

Миротворець Скріншот сайту "Миротворець"

За час роботи центру траплялися і скандали з публікацією інформації про іноземців, приміром, про колишнього канцлера ФРН Гергарда Шредера. Після оприлюднення даних міністерство закордонних справ Німеччини закликало закрити ресурс.

Проте питання про закриття сайту доволі складне. Спікер Верховної Ради України Дмитро Разумков, коментуючи заяву Бенджаміна Моро, зазначив, що "Верховна Рада не може долучатися до таких процесів... У нас таких повноважень нема і не певен, що вони потрібні Верховній Раді".

Він заявив також, що хотів би, щоб усі "засоби масової інформації або немасової інформації" працювали "в правовому полі та в інтересах нашої держави", можливо натякаючи на порушення центром українського законодавства.

Loading...
Loading...

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...