Нобелівська премія-2019: Які винаходи відзначили цього року

Топ-новина
Топ-новина
Нобелівська премія-2019 Facebook Nobel Prize

Цього року Нобелівську премію отримало 15 осіб. В галузі літератури премію присудили за 2019 та 2018 роки

10 грудня відбулося нагородження лауреатів Нобелівської премії, яке щорічно присуджується за видатні наукові дослідження, революційні винаходи або крупний внесок в культуру або розвиток суспільства.

Розповідаємо детальніше, хто отримав Нобелівську премію у 2019 році.

Лауреати 2019 року

Щорічно визначаються лауреати в 5-ти напрямках.

В області фізики Нобелівську премію розділили Джеймс Піблс (1/2) за теоретичні відкриття фізичної космології і Мішель Майор і Дідьє Кело (по 1/4) за відкриття екзопланет на орбіті навколо сонцеподібної зірки. Нагорода присуджена їм з формулюванням "за внесок в розуміння еволюції Всесвіту і місце Землі в космосі".

Джеймс Піблс - 84-річний американський і канадський вчений, професор Пристонського університету. Він вже кілька десятків років розробляє теоретичні аспекти розуміння Всесвіту, та був одним із перших, хто заявив про існування реліктового випромінювання, який наповнив Всесвіт після Великого вибуху.

Мішель Майор і Дідьє Кело. Вчені із Швейцарії – астрофізик Мішель Майор (77 років) і астроном Дідьє Кело (53 роки) ще у 1995 році відкрили першу планету за межами сонячної системи – екзопланету 51 Пегаса b, що обертається навколо сонцеподібної зірки.

Лауреат Нобелівської премії з фізики Дід’є Квело Facebook Nobel Prize

Нобелівську премію з літератури за 2019 рік присудили австрійському письменнику і драматургу Петеру Гандку "за важливу роботу, яка з лінгвістичної геніальністю досліджувала кордон і особливості людського існування".

Цього року премію з літератури за 2018 рік отримала польська письменниця Ольга Токарчук за "наративну уяву, яка з енциклопедичної пристрастю представляє перетин кордонів як форму життя".

Лауреат Нобелівської премії з літератури-2018 Ольга Токарчук Facebook Nobel Prize

Минулого року премія не присуджувалася через скандал, пов’язаний із одним із членів Нобелівського комітету.

Нобелівську премію з хімії у 2019 році отримали Джон Б. Гуденаф, М. Стенлі Уіттінгем та Акіра Йосіно.

Премію присудили "за розробку літій-іонних акумуляторів", які зробили революцію в нашому житті і використовуються у всьому, від мобільних телефонів до ноутбуків та електромобілів. Своєю роботою цьогорічні лауреати з хімії заклали основу бездротового, викопного палива.

В галузі фізіології або медицини за 2019 рік премію отримали Вільям Кейлін (США), Пітер Реткліфф (Великобританія) і Грегг Семенс (США) за дослідження клітинного дихання.

Нагорода присуджена за дослідження того, "як клітини відчувають і адаптуються до доступності кисню". В Нобелівському комітеті зазначили: "Довгий час було невідомо як клітини пристосовуються до змін рівня кисню. Вільям Г. Кейлін-молодший, сер Пітер Дж. Реткліфф і Грегг Л. Семенса виявили, що клітини можуть відчувати і адаптуватися до мінливої доступності кисню. Вони визначили молекулярний механізм, який регулює активність генів у відповідь на різні рівні кисню".

Лауреатом премії миру оголосили прем'єр-міністра Ефіопії Абія Ахмеда за внесок у врегулювання конфлікту з Еритреєю. Нагороду присудили з формулюванням: "За зусилля із досягнення миру і міжнародного співробітництва та, зокрема, за рішучі ініціативи із вирішення прикордонного конфлікту з сусідньою Еритреєю".

Разом з президентом Еритреї Абій Ахмед розробив принципи мирної угоди, щоб покласти край тупикової ситуації "ні миру, ні війни" між Ефіопією й Еритреєю.

Цього року до списку на здобуття Нобелівської премії миру увійшли понад 300 претендентів. Українські політологи пророкували і Володимиру Зеленському Нобелівську премію миру за мирні угоди на Донбасі.

В цих п’яти категоріях Нобелівська премія присуджується з 1901 року.

З 1969 року за ініціативою Банку Швеції присуджується також премія з економічних наук пам'яті Альфреда Нобеля, неофіційно названа Нобелівською премією з економіки. Вона присуджується на тих же умовах, що й інші Нобелівські премії. Проте надалі правління Фонду Нобеля вирішило більше не збільшувати кількість номінацій.

Лауреатами Нобелівської премії з економіки цьогоріч стали Абхіджіт Банерджі, Естер Дюфло і Майкл Кремер за "експериментальний підхід до боротьби з глобальною бідністю".

Лауреат Нобелівської премії з економіки Естер Дюфло Facebook Nobel Prize

Як визначають та нагороджують лауреатів

Правила вручення премії прописані в статуті Нобелівського фонду. Премію можуть присудити тільки окремим особам, проте премію миру можуть отримати як окремі люди, так і офіційні чи суспільні організації. Премія не присуджується посмертно.

Якщо члени відповідного комітету не знайшли гідних робіт серед заявлених, премію можуть не присудити нікому, а призовий фонд зберігається до наступного року.

Щороку приблизно у вересні Нобелівський Комітет розсилає запити на номінування близько 3000 осіб - дослідникам, які працюють у відповідній галузі. Номінантів на премію миру "шукають" в урядах, серед членів міжнародних судів, професорів, ректорів, осіб, нагороджених премією миру.

Пропозиції на номінування мають надати до 31 січня року, в якому буде присуджена премія. Комітет номінує близько 300 можливих лауреатів. Імена номінантів публічно не оголошуються, і номінантам про факт висунення не повідомляється.
Лауреатів затверджують та оголошують в жовтні. Фінальний відбір лауреатів здійснюють Шведська Королівська академія наук, Шведська академія, Нобелівська асамблея Каролінського інституту і Норвезький нобелівський комітет.

Церемонія нагородження лауреатів Нобелівської премії-2019 Facebook Nobel Prize

Церемонію нагородження проводять 10 грудня в столицях Швеції та Норвегії. Нагороди в галузі фізики, хімії, фізіології або медицини, літератури і економіки вручаються королем Швеції у Стокгольмі. А в Осло вручають нагороду в області захисту миру. Нагороджує лауреата голова Норвезького нобелівського комітету в присутності короля Норвегії і членів королівської сім'ї. Крім грошової премії, розмір якої змінюється в залежності від доходу, отриманого від Нобелівського Фонду, лауреати отримують медаль з його зображенням і диплом.

Цьогорічний розмір Нобелівської премії склав 1,1 млн дол. США.

 

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...