live

Кульмінаційна фаза імпічменту Трампу: Винесено постанову про оголошення імпічменту

The New York Times
The New York Times

Щоденна газета, видається в Нью-Йорку з 18 вересня 1851 року

EPA-EFE Дональд Трамп.

Демократична більшість юридичного комітету палати представників Конгресу США опублікувала проєкт двох звинувачень, висунутих у рамках процедури імпічменту Дональду Трампу. Текст проєкту статей коментує кореспондент газети The New York Times при Білому домі Пітер Бейкер.

Про це пише The New York Times.

У вівторок, 10 грудня, демократична більшість юридичного комітету палати представників опублікувала проект двох звинувачень, висунутих у рамках процедури імпічменту президента Дональда Трампа. Цим вони підготували ґрунт для дебатів, які почнуться пізніше на цьому тижні, щодо того, чи повинен Трамп стати третім в історії Америки президентом, обвинуваченим у вчиненні тяжких злочинів.

У першій статті імпічменту Трамп звинувачується у зловживанні владою у зв'язку з тим, що він чинив тиск на Україну, змушуючи її допомогти йому в передвиборчій кампанії і нашкодити його суперникам з Демократичної партії. У другій статті імпічменту говориться, що Трамп перешкоджав діяльності Конгресу, блокуючи надання свідчень і відмовляючись надати документи у відповідь на повістки палати представників, які направлялися у зв'язку з розслідуванням у рамках імпічменту. Якщо комітет схвалить ці статті імпічменту, вони будуть передані на розгляд у палату представників, і голосування по них відбудеться вже наступного тижня.

Нижче наведено текст проекту статей імпічменту з коментарями Пітера Бейкера (Peter Baker), головного кореспондента газети The New York Times при Білому домі.

Постанова

Про імпічмент Дональда Джона Трампа, президента Сполучених Штатів, за вчинення ним тяжких злочинів і правопорушень.

Винесено постанову про оголошення імпічменту Дональду Трампу, президенту Сполучених Штатів, за вчинення ним тяжких злочинів і правопорушень (1) і про передачу нижченаведених статей імпічменту на розгляд у Сенат Сполучених Штатів:

(1) Перші абзаци були скопійовані без змін з обвинувальних статей в рамках справ про імпічмент Річарду Ніксону і Біллу Клінтону, які створили історичний прецедент. (Юридичний комітет палати представників схвалив статті звинувачення, висунуті в рамках імпічменту Ніксона, однак президент подав у відставку до голосування на пленарному засіданні палати представників. Що стосується Клінтона, то палата представників проголосувала за імпічмент, а сенат виправдав президента.)

Статті імпічменту, висунуті палатою представників Сполучених Штатів Америки від свого імені та від імені народу Сполучених Штатів Америки проти Дональда Трампа, президента Сполучених Штатів Америки, обґрунтування процедури імпічменту, розпочатої проти нього у зв'язку із вчиненими ним тяжкими злочинами і правопорушеннями.

Стаття I: Зловживання владою

В конституції Сполучених Штатів сказано, що палаті представників "одній належить право імпічменту" і що президент "може бути відсторонений від посади за процедурою імпічменту за державну зраду, хабарництво або інші серйозні злочини і правопорушення". Своєю поведінкою на посаді президента Сполучених Штатів — і в порушення конституційної клятви чесно виконувати обов'язки президента Сполучених Штатів і робити все, що в його силах, щоб підтримувати, охороняти і захищати конституцію Сполучених Штатів, а також за порушення його конституційного обов'язку піклуватися про чесне виконання законів — Дональд Трамп зловживав повноваженнями президента (2), а саме:

(2) Демократи палати представників вирішили не висувати проти Трампа звинувачення про "підкуп" чи "вимагання", які вони розглядали раніше. Оскільки вони являють собою звинувачення в скоєнні кримінальних злочинів, використання цих термінів спричинило б масу суперечок про передбачені в законах елементи і про юридичні прецеденти. Але, оскільки правопорушення, що тягнуть за собою імпічмент, не обов'язково повинні бути якимись конкретними злочинами, демократи вирішили використовувати ширший термін — "зловживання владою".

Використовуючи повноваження вищої посадової особи, президент Трамп домагався втручання уряду іноземної держави, України, у президентські вибори 2020 року в Сполучених Штатах. Він робив це в рамках схеми або лінії поведінки, яка включала в себе спроби змусити уряд України публічно оголосити про початок розслідувань, які могли сприяти його переобранню, негативно позначитися на перспективі перемоги його опонента на виборах і схилити чашу терезів на президентських виборах 2020 року в Сполучених Штатах на його користь. Щоб змусити уряд України здійснити ці кроки, президент Трамп намагався чинити на нього тиск, зробивши публічне оголошення уряду України про початок розслідувань умовою для здійснення урядом Сполучених Штатів офіційних дій, що мають для України велике значення. Президент Трамп слідував цій схемі або лінії поведінки в корупційних цілях, переслідуючи особисту політичну вигоду. Чинячи так, президент Трамп використав повноваження президентської посади так, що це скомпрометувало національну безпеку Сполучених Штатів і порушило чистоту демократичного процесу в Сполучених Штатах. Таким чином, він проігнорував і зашкодив інтересам всієї країни.

Президент Трамп здійснював цю схему або лінію поведінки за допомогою таких кроків:

1) Президент Трамп, діючи безпосередньо або через своїх посередників всередині і за межами уряду Сполучених Штатів, незаконним чином змушував уряд України публічно оголосити про початок розслідування;

A) стосовно свого політичного опонента, колишнього віцепрезидента Джозефа Байдена (Joseph R. Biden);

B) теорії, що дискредитувала себе і яку просуває Росія, про те, що саме Україна — а не Росія — втрутилася в президентські вибори 2016 року в Сполучених Штатах.

2) Керуючись тими ж ганебними мотивами, президент Трамп, діючи безпосередньо або через своїх посередників всередині і за межами уряду Сполучених Штатів, зробив ці публічні оголошення уряду України умовами для здійснення урядом Сполучених Штатів двох офіційних кроків (3):

(3) Трамп неодноразово заявляв, що не було жодних домовленостей про "послугу за послугу", які пов'язували б особисту зустріч лідерів США і України або надання військової допомоги із заявами українського уряду про початок розслідування щодо американських демократів. Проте чинні та колишні американські чиновники повідомили у своїх свідченнях, що, наскільки вони зрозуміли, безпосередній зв'язок все ж був. Республіканці робили акцент на тому, що свідки давали свої свідчення на основі здогадів і що у них не було достовірної інформації, отриманої з перших рук. В інтерв'ю журналістам виконувач обов'язків глави апарату Білого дому Мік Малвейні (Mick Mulvaney) визнав, що військова допомога була заморожена в рамках спроб змусити Україну провести розслідування версії про втручання України у вибори 2016 року, однак пізніше він взяв свої слова назад.

A) Розморожування 391 мільйона доларів з бюджетних коштів Сполучених Штатів, які Конгрес при підтримці обох партій виділив на надання Україні вкрай необхідної військової допомоги і допомоги в області безпеки для боротьби з російською агресією, і які президент Трамп розпорядився заморозити;

B) Особиста зустріч голів держав у Білому домі, яка була потрібна президенту України, щоб продемонструвати, що Сполучені Штати продовжують підтримувати уряд України перед лицем російської агресії.

3) Після того, як про його дії стало відомо громадськості, президент Трамп розморозив військову допомогу і допомогу в області безпеки, призначену урядові України, однак продовжив відкрито і незаконним чином примушувати Україну до проведення розслідувань заради досягнення його особистих політичних цілей (4).

(4) Демократи намагаються заперечити аргументи республіканців, які стверджують, що ніякого злочину, що може спричинити імпічмент, не було, тому що зрештою президент відновив військову допомогу, не чекаючи від України обіцянки провести розслідування.

Ці дії узгоджуються з попередніми спробами президента Трампа домогтися втручання іноземних держав у вибори в Сполучених Штатах (5).

(5) Мається на увазі втручання Росії у президентські вибори 2016 року на боці Трампа. Хоча спеціальний прокурор Роберт Мюллер (Robert S. Mueller) заявив, що він не виявив достатньої кількості доказів, що вказують на злочинну змову між передвиборним штабом Трампа і Росією, він задокументував численні контакти між ними. У 2016 році Трамп публічно закликав Росію, "якщо ти мене чуєш", зламати електронну пошту Гілларі Клінтон — і агенти Москви спробували це зробити в той же день. Пізніше Трамп заявив, що він просто пожартував.

Здійснюючи всі ці кроки, президент Трамп зловживав повноваженнями президентської посади, ігноруючи і підриваючи національну безпеку й інші ключові національні інтереси, щоб здобути неналежну особисту політичну вигоду. Також він зрадив націю, зловживаючи своєю високою посадою, щоб змусити іноземну державу підірвати демократичні вибори.

Таким чином, своєю поведінкою президент Трамп продемонстрував, що він залишиться загрозою для національної безпеки і Конституції, якщо йому дозволять зберегти його посаду, і що він поводився так, що це було абсолютно несумісне з принципами самоврядування та диктатури закону. Таким чином, президент Трамп дає нам право оголосити йому імпічмент, провести судовий розгляд, зняти його з посади і заборонити йому займати будь-які державні або оплачувані посади в Сполучених Штатах (6).

(6) Останнє речення було запозичене з текстів обвинувальних статей, складених у рамках минулих процедур імпічменту. Роблячи акцент на тому, що Трамп "залишиться загрозою", демократи намагаються спростувати аргумент про те, що, оскільки до наступних виборів залишилося всього 11 місяців, рішення цього питання необхідно перекласти на виборців. По суті, демократи наполягають на тому, що Трамп продовжує скоювати злочин.

Стаття II: Перешкоджання діяльності Конгресу

В Конституції Сполучених Штатів сказано, що палаті представників "одній належить право імпічменту" і що президент "може бути відсторонений від посади за процедурою імпічменту за державну зраду, хабарництво або інші серйозні злочини і правопорушення". Своєю поведінкою на посаді президента Сполучених Штатів — і в порушення конституційної клятви чесно виконувати обов'язки президента Сполучених Штатів і робити все, що в його силах, щоб підтримувати, охороняти і захищати конституцію Сполучених Штатів, а також на порушення його конституційного обов'язку піклуватися про чесне виконання законів — Дональд Трамп керував безпрецедентною, категоричною і повальною непокорою вимогам повісток, виданих палатою представників у відповідності з її "правом імпічменту". Президент Трамп зловживав повноваженнями президентської посади таким чином, що це завдавало шкоди і порушувало конституцію, а саме:

Палата представників ініціювала розслідування в рамках процедури імпічменту, в центрі якого були протизаконні спроби президента Трампа змусити уряд України втрутитися в президентські вибори 2020 року в Сполучених Штатах. В рамках процедури імпічменту комітет, який займається цим розслідуванням, вручав повістки для отримання документів і свідчень, які вважалися важливими для цього розслідування, від різних агентств і управлінь виконавчої гілки влади, а також чинних і колишніх чиновників.

У відповідь на це, не надаючи жодних законних пояснень і причин, президент Трамп наказував агентствам, управлінням та чиновникам виконавчої гілки влади не виконувати вимоги цих повісток. Таким чином, президент використав повноваження президентської посади проти законних повісток палати представників, і взяв на себе функції і право виносити рішення, необхідні для здійснення "права імпічменту", яким конституція наділила палату представників (7).

(7) Демократи запозичили аргумент, який фігурував у справах Ніксона і Клінтона: відмова у сприянні розслідуванню Конгресу в рамках процедури імпічменту сама по собі є злочином, що тягне за собою імпічмент. Республіканці стверджують, що, будучи президентом, Трамп має право зберігати конфіденційність процесу прийняття рішень президентом і що розібратися в цьому може тільки суд. Однак демократи не хочуть чекати закінчення тривалого судового розгляду.

Президент Трамп зловживав повноваженнями вищої посадової особи наступним чином (8):

(8) Цікаво, що у цій статті не згадується ім'я Джона Болтона (John R. Bolton), колишнього радника президента з питань національної безпеки, який, згідно з показаннями свідків, заперечував проти кампанії тиску на Україну. Болтон відмовився дати свідчення, пославшись на ту посаду, яку він обіймав в Білому домі, а також на те, що він очікує рішення суду щодо ще одного свідка.

1) Трамп наказав Білому дому проігнорувати законну повістку та утримуватися від надання документів, які комітети затребували.

2) Трамп наказав іншим агентствам і управлінням виконавчої гілки влади проігнорувати законні повістки та утримуватися від надання документів і записів, в результаті чого держдепартамент, адміністративно-бюджетне управління, міністерство енергетики і міністерство оборони відмовилися надати будь-які документи або записи.

3) Трамп наказав чинним і колишнім чиновникам виконавчої гілки влади не співпрацювати з комітетами, в результаті чого дев'ять чиновників адміністрації проігнорували повістки з вимогою дати свідчення. Це були Джон Майкл "Мік" Малвейні (John Michael "Mick" Mulvaney), Роберт Блер (Robert B. Blair), Джон Айзенберг (John A. Eisenberg), Майкл Елліс (Michael Ellis), Престон Веллс Гріффіт (Preston Wells Griffith), Рассел Воут (Russell T. Vought), Майкл Даффі (Michael Duffey), Брайан Маккормак (Brian McCormack) і Ульріх Брехбул (T. Ulrich Brechbuhl).

Ці дії узгоджуються з попередніми спробами президента Трампа зірвати проведення урядом Сполучених Штатів розслідування іноземного втручання у вибори в Сполучених Штатах.

За допомогою цих дій президент Трамп намагався без будь-яких підстав приписати собі право визначати (9) правомірність, масштаб та характер розслідування його власних дій у рамках процедури імпічменту, а також односторонню прерогативу відмовляти у наданні інформації палаті представників, яка здійснювала її "право імпічменту". В історії республіки ще жоден президент не наказував повністю ігнорувати розслідування в рамках імпічменту і не намагався так всеосяжно перешкоджати палаті представників, що займається розслідуванням "серйозних злочинів і правопорушень". Таке зловживання владою служило для того, щоб приховати власні регулярні проступки президента Трампа і щоб захопити і контролювати право імпічменту, таким чином зробивши ключовий механізм конституційного захисту, вручений Палаті представників, недійсним.

(9) Ця фраза — "намагався без будь-яких підстав приписати собі право визначати" масштаб розслідування в рамках імпічменту — відсилає нас до питання про розділення повноважень. Демократи стверджують, що, згідно з конституцією, коли мова заходить про імпічмент, повноваження палати представників виявляються вище повноважень президента і що президент не має права ігнорувати її вимоги, навіть якщо він вважає їх несправедливими або незаконними.

Президент Трамп діяв так, що це суперечило його відповідальному становищу президента і підривав конституційний уряд на шкоду принципу закону і справедливості й в очевидне порушення прав народу Сполучених Штатів (10).

(10) Демократи вирішили не висувати звинувачення в перешкоджанні правосуддю у зв'язку з російським розслідуванням, вирішивши обмежитися виключно українським аспектом, щоб не ускладнювати майбутні дебати. Хоча спецпрокурор Роберт Мюллер позначив 10 кроків, які він вважає ймовірними актами перешкоджання правосуддю, він ніяк не повідомив, чи був він готовий висунути проти Трампа звинувачення, якби останній не був президентом, і віддав вирішення цього питання на відкуп законодавцям.

Таким чином, своєю поведінкою президент Трамп продемонстрував, що він залишиться загрозою для конституції, якщо йому дозволять зберегти його посаду, і що він поводився так, що це було абсолютно несумісно з принципами самоврядування та диктатури закону. Таким чином, президент Трамп дає нам право оголосити йому імпічмент, провести судовий розгляд, зняти його з посади і заборонити йому займати будь-які державні або оплачувані посади в Сполучених Штатах.

Пітер Бейкер

За матеріалами: ІноЗМІ

Loading...
Loading...

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...