live
Новини » Світ 194 Читать эту новость на русском

Чому Ґрета Тунберґ - людина року?

Time
Time

Щотижневий і найпопулярніший в США журнал зі штаб-квартирою в Нью-Йорку

Anders Hellberg
загрузка...
загрузка...

Екоактивіста Ґрета Тунберґ стала наймолодшою "людиною року" за всю 92-річну історію журналу "Time", і це говорить не тільки про сучасні проблеми, але і про неї саму. У чому полягає її феномен?

Про це пише Time.

Все почалося з сюжетного повороту, який знайомий кожному з батьків у будь-якому поколінні у всіх без винятку куточках Земної кулі — обурений підліток підняв бунт. Мабуть, це був один з найбільш неправдоподібних і швидких злетів до світової слави. Всього за рік 16-річна дівчинка-підліток з Стокгольма пройшла шлях від одиночного пікету на бруківці біля шведського парламенту до лідера світового молодіжного руху, від дієвідміни французьких дієслів до зустрічі з генсеком ООН і аудієнцій у президентів і Папи Римського, від самотнього протесту з намальованим від руки плакатом "Страйк заради клімату" до багатомільйонних демонстрацій на благо нашої спільної планети.

Масштабні зміни рідко трапляються самі по собі, без направляючої енергії натхненників, і в 2019 році екологічний рух знайшов свого лідера в Греті Тунберґ. Керуючи паневропейскими протестами "П'ятниці заради майбутнього" і кинувши "Та як ви смієте!" в обличчя найвпливовішим світовим лідерам у своїй промові перед ООН, Ґрета Тунберґ стала обличчям кліматичних протестів — тільки у вересні вони зібрали близько семи мільйонів учасників, а в грудні до них приєдналися ще десятки тисяч — і самим гучним голосом по найзагальнішій з проблем, що стоять перед планетою. Вона уособлення зміни поколінь в нашій культурі, яка відбувається всюди — від студентських містечок Гонконгу до будівлі конгресу у Вашингтоні.

Як сказала Ізабелла Прата, мати двох "кліматичних страйкарів" з Сан-Паулу, "Ґрета — образ цілого покоління".

Тунберґ вимагає дій, і хоча дуже багато з ключових заходів все ще рухаються не в ту сторону, з'явилися перші ластівки майбутнього прогресу. Все більше компаній беруть на себе зобов'язання щодо сталого зростання і нульовим викидам. Більше 60 країн зобов'язалися до 2050 року вийти на нульовий вуглецевий слід. Американські виборці, особливо в штатах, охопленні лісовими пожежами та повенями, несподівано дають кандидатам у президенти прочухана за зміну клімату. На вересневих виборах в Австрії Партія зелених більш ніж потроїла свою підтримку — за рахунок соціал-демократів, чий колишній лідер перед відходом у відставку приписав цей феномен Тунберґ. Навіть при тому, що половину вугілля в світі як і раніше спалює Китай, почав змінюватися і він: зараз на Китай припадає 45% всіх електромобілів і 99% електробусів.

Тунберґ стоїть на плечах інших — і пліч-о-пліч з ними — це сотні тисяч людей, які зводять вуличні барикади і займаються наукою, причому багато з них почали задовго до її народження. Ґрета першою визнала, що завдяки своєму привілейованому походженню в умовах кризи, від якого непропорційно страждають бідні країни і корінні народи, стала "одним із щасливчиків". Але за цей рік кліматична криза вийшла з-за куліси і потрапила у центр уваги, з фонового політичного шуму у світовий порядок денний — і ніхто не зробив для цього більше, ніж Тунберґ.

Саме час: щоб світ отримав шанс досягти загальноприйнятих цілей щодо запобіганню глобального потепління, викиди повинні впасти в наступному році на 7,6% — і знижуватися протягом цілого десятиліття. Тривожний сигнал Тунберґ — це необхідний поштовх. Чи ми зможемо запропонувати гідне рішення, залежить від нас самих.

Євгенія Арбугаєва для TIME

Тунберґ — наймолодша "людина року" за всю історію журналу "Тайм", і це говорить не тільки про момент, але і про неї саму. Звання, присуджується вже 92 роки, іде коріннями в теорію великої людини, уявлення, що світ формують видатні особистості. Історично малося на увазі, що люди деруться вгору по кар'єрних сходах великих організацій і входять до кулуарів влади. Але в момент, коли традиційні інститути нас підводять, на тлі приголомшливої нерівності, суспільних потрясінь і політичного паралічу, ми бачимо нові форми впливу. Це люди на кшталт Тунберґ, лідери, чиї мотиви і ідеали не вписуються в звичні уявлення, але чіпають нас сильніше всякої організації. Може бути, їм таке в принципі не під силу.
Коли їй було вісім і вона вперше почула про глобальне потепління, Тунберґ подумала: "Не може бути, адже наші політики такого ні за що це не допустять". Але вона помилялася — і саме їх неробство спонукало її до дії. І тепер молодь по всьому світу відкриває нам очі, наскільки згубна бездіяльність — від студентських протестів на вулицях чилійської столиці Сантьяго до юних прихильників демократії у Гонконгу та активістів флоридської школи в Паркленді, в чиєму марші проти зброї Тунберґ, за власним визнанням, черпала натхнення.

"Я хотіла б сказати онукам, що ми зробили що могли, — сказала Тунберґ в інтерв'ю "Тайм" на узбережжі Віргінії в середині листопада, готуючись перетнути Атлантику на парусному човні, — і ми зробили це заради них і прийдешніх поколінь".

За те, що почала бити на сполох про хижацьке ставлення людства до власного будинку, за те, що привнесла в роздроблений світ голос, що прозвучав через кордони і межі, за те, що показала нам, як буде виглядати світ, коли його очолить нове покоління, Ґрета Тунберґ — людина 2019 року по версії "Тайм".

Едвард Фельзенталь

За матеріалами: ІноЗМІ

Loading...
Loading...

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...